Česko je nejprůmyslovější zemí Evropy, a proto se ho nástup Průmyslu 4.0 dotkne nejvíce. O práci přijde asi 700 000 lidí, nové pracovní pozice ale vzniknou. Zavádění nových technologií brání hlavně firemní procesy a bezpečnostní normy.
Odhady, kolik pracovních míst bude kvůli robotizaci zrušeno, se samozřejmě různí. Podle studie zpracované Úřadem vlády zmizí v Česku do roku 2029 asi 700 000 míst, přibližně 300 000 ale vznikne.
Demografové zase říkají, že o práci se bude ucházet o 400 000 lidí méně. Na první pohled to vypadá, že se nic neděje, protože 700 – 400 – 300 dává krásnou českou malou domů.
Ale podle odhadů Svazu průmyslu zároveň dojde ke změně struktury pracovní síly. Nejvíc jsou nástupem robotizace ohrožení dělníci a lidé v administrativě. Bude zkrátka potřeba o něco více techniků a vývojářů, ale výrazně méně dělníků. Mladší generace je přitom na nástup nových technologií připravena lépe.
Zavádění nových technologií často brání zaběhlé procesy ve firmách nebo i zastaralá legislativa. Například servisní opravy různých strojů je potřeba provádět v pravidelných intervalech bez ohledu na to, že dnešní technologie již dokáže odhalit jejich skutečné opotřebení.
Proto Svaz průmyslu založil Platformu pro umělou inteligenci a stál u zrodu Aliance společnosti 4.0. Snaží se rozšiřovat ve firmách digitální znalosti, pořádá regionální konference a provádí osvětu ve školách.
Po posledních volbách na Slovensku členové nové vlády rovněž připustili pokles pracovních míst v průmyslovém odvětví.