Airbank letos doplní svou mobilní bankovní aplikaci MyAir o virtuální asistentku Anetu. Ta bude odpovídat na dotazy klientů prostřednictvím psaného chatu, navíc se naučí přijímat dotazy položené hlasem a ve stejné formě na ně odpovídat. Hlasové ovládání Anety se dočkají nejprve uživatelé aplikace pro Android, později dojde na verzi iOS.
Firmy UVD Robots a Blue Ocean Robotics, výrobci autonomních dezinfekčních robotů využívajících UV-C záření, dodají 200 autonomních dezinfekčních robotů do nemocnic po celé Evropské unii, jako pomoc boje proti novému koronaviru. Zakoupila je Evropské komise. Roboty jsou již nyní nasazovány v prvních více než 10 členských zemí Evropské unie a další budou následovat. Ursula Von Der Leyenová, prezidentka Evropské komise, uvedla: „Evropská komise kupuje z unijních fondů 200 dezinfekčních robotů, které budou poskytnuty nemocnicím po celé Evropě na pomoc s dezinfekcí pokojů pacientů. Děláme co můžeme, abychom nemocnice a pacienty v těchto těžkých časech podpořili. A budeme v tom pokračovat.“
České republika kompletně přešla na vysílání ve standardu DVB-T2. O státním svátku 28. října došlo k vypnutí posledního velkého DVB-T vysílače a diváci v celé zemi tak nově mají digitální vysílání v lepší kvalitě.
Reklama
Veřejně dostupná služba pro telemedicínu VideoDoktor.cz spuštěná 13.3. letošního roku hlásí opětovně rekordní nárůst zájmu lékařů i pacientů o distanční péči prostřednictvím zabezpečených online video hovorů. V březnu letošního roku služba odbavila průměrně 4500 video hovorů denně mezi lékaři a pacienty, následně v období červen až srpen cca 1000 video hovorů, od 7. září se opět přichází strmý nárůst zájmu o distanční péči a za čtyři dny služba registrovala téměř 19.000 hovorů mezi pacienty a lékaři. V systému je zavedeno již téměř 3000 lékařů a poskytovatelů zdravotní péče. Služba je k dispozici pro lékaře i pacienty zdarma.
Podle výzkumníka Slavy Makkaveeva ze společnosti Check Point se v části čipových sad Snapdragon od Qualcommu nachází více než 400 zneužitelných bezpečnostních slabin. Ke zneužití chyb není nutný fyzický přístup k telefonu ani velká součinnost jeho uživatele - stačí pouze prohlédnout upravený obrázek či video, útočník pak bude moci telefon např. odposlouchávat, sledovat jeho polohu nebo instalovat dodatečný obsah do zařízení. Bezpečnostní riziko hrozí asi 40 % uživatelům telefonů s OS Android - těch, které obsahují DSP firmware od Qualcommu. Podle výrobce těchto slabin zatím nikdo nezneužil, uživatelům nyní doporučuje nainstalovat nejnovější aktualizace.
Vědci z Kalifornské univerzity v Los Angeles se příští tři roky budou zabývat studiem deprese. Využijí k tomu mj. i produkty Apple - skrze telefony iPhone a hodinky Apple budou sledovat jejich uživatele, aby lépe pochopili vztahy mezi spánkovými vzorci, cvičením a srdeční frekvencí a příznaky deprese a úzkosti. Prvotní vzorek bude čítat 150 účastníků, postupně se má rozrůst až na 3000 lidí.
Zemřel William English, který v roce 1963 vytvořil podle návrhu svého kolegy Douga Engelbarta první počítačovou myš. Prvním prototypem byl dřevěný kvádr s jedním tlačítkem. Veřejnosti byla myš představena až o pět let později, běžně se začala používat až v osmdesátých letech. English zemřel v 91 letech.
Aplikace satelitního systému Galileo - Galileo Green Lane - je nově v ostrém provozu. Oznámilo to na Twitteru Zastoupení Evropské komise v České republice. Aplikace monitoruje zrychlené pruhy pro kamiony na hraničních přechodech a indikuje dobu průjezdu. Nabízí dvě rozhraní - pro řidiče kamionů a pro pohraničníky.
Auta Google Street View začnou během jara a léta opět aktualizovat snímky v Mapách Google. Letos se zaměří zejména na silnice a města v 17 vybraných oblastech - například v okolí Prahy, Brna, Ostravy a dalších větších měst. Na snímkování se bude podílet i speciální zařízení zvané Trekker. Jedná se o kompletní fotografické vybavení pro Street View zmenšené tak, aby se vešlo do batohu, který nese pěší operátor. Díky tomu je možné obohatit Street View o místa, která jsou vozidlům nedostupná, v tomto případě pěší zóny dalších osmi českých měst. Trekker zamíří na vybrané pěší zóny v Karviné, Brně, Zlíně, Plzni, Teplicích, Ostravě, Mladé Boleslavi nebo v Praze.
Společnost Samsung zahajuje prodej nejnovějšího ohebného smartphonu Galaxy Z Flip na českém trhu. Jeho cena se vyšplhá ke 40 tisícům korun. Strach z mechanického poškození křehkého ohebného displeje se výrobce snaží zmírnit automatickým ročním pojištěním se spoluúčastí.
Jak dlouho je kvůli koronaviru bezpečné být v jedné místnosti, s kolika lidmi, a mění na tom něco klimatizace nebo třeba otevřená okna? Na otázky, které řeší prakticky každý, teď přináší odpovědi internetová aplikace založená na vědeckých výpočtech. Ta říká, že například restaurace o necelých 100 metrech čtverečních by pro stovku lidí bez roušky a při mluvení byla bezpečná jen 16 minut. Školní třída o 25 lidech, kteří mluví bez ochrany úst, je bezpečná 27 minut.
V posledních dvou letech prudce stoupla negativní publicita čínských technologických produktů. Značné pozornosti se přitom dostalo aplikaci WeChat. Je používaná víceméně celou Čínou a prakticky nepostradatelná pro každého občana ČLR, zahraniční studenty nebo podnikatele. Čínskou vládou je ale vnímána jako úhelný kámen digitální diktatury. I proto některé státy WeChat zakázaly nebo se o to snaží.
T-Mobile se pro obrovský zájem rozhodl navýšit svou pomoc základním školám na 20 000 SIM karet s neomezenými daty pro žáky, kteří se nemohou účastnit online výuky a jejich rodiny jsou v tíživé finanční situaci.
Brňáci nemusí od počátku léta shánět papírové jízdenky. Stačí vytáhnout mobil nebo kartu a pípnout si v terminálu ve voze MHD. Necelé tři měsíce provozu projektu přinesly rekordní čísla, což překvapilo i autory projektu. Dobře si stojí i projekt Brno iD, který brněnský dopravní podnik plánuje dál rozvíjet.
Vypadá to, že problémy kolem budování sítě 5G v České republice narůstají. Nejprve se proti aukci 5G razantně ozvali mobilní operátoři, kteří podali žaloby u českých soudů a také si stěžují u Evropské komise kvůli porušení unijních pravidel. Nyní přišel s vážnými obavami o budoucnost sítí 5G a konkurenceschopnost české ekonomiky nejvýznamnější zástupce zaměstnavatelů v zemi, Svaz průmyslu a dopravy. Podle Svazu vyvolává přístup státu k aukci a nedostatečná komunikace s Evropskou komisí nejistotu, v jejímž důsledku může ČR zoastávat v zavádění chytrých průmyslových řešení.
Letošní ročník největšího světového veletrhu spotřební elektroniky se poprvé v historii odehrál online. I tak se na něm ale představila spousta zajímavých novinek. Některé z produktů jsou zejména v dnešních časech užitečné, jiné ukazují směr do budoucnosti a další jsou tak ujeté, až to stojí za bližší prozkoumání…
Pro fakultní nemocnici v dánském Aalborgu vyvinuly dvě firmy robotický systém s přepravními boxy pro automatickou kontrolu a třídění krevních vzorků. Nový proces snižuje pracovní zátěž zaměstnanců a optimalizuje pracovní postupy.
Češi poslali v minulém roce rekordních 112,4 milionu datových zpráv, což bylo meziročně o 13 procent více. Počet nově zřízených datových schránek vzrostl na 112.000, což je téměř dvojnásobek oproti dosavadnímu nejsilnějšímu roku. Důvodem byla především koronavirová epidemie a s ní spojené posílení elektronické komunikace s úřady.
Evropská komise představila v polovině prosince sadu pravidel pro sociální sítě a další velké internetové platformy. Jejich smyslem je podle oficiálního sdělení zavést alespoň nějaký dohled nad službami, které oslovují desítky milionů uživatelů, zároveň ovlivňují, jaký obsah tito uživatelé uvidí a tržní síla těchto subjektů by mohla některé podniky vyřadit ze hry.
V posledních letech lidé začínají zjišťovat, že čisté vody není neomezené množství. Proto s ní začínají šetřit - trendem je to nejenom v zemědělství, ale třeba i na golfových či fotbalových hřištích. A pozadu v této oblasti nezůstávají ani zelená městská prostranství.
Záchranná služba hlavního města Prahy bude informace o pacientech, které převáží, předávat do nemocnic rychleji a přesněji. Pomůže jim v tom nová aplikace.
Lidské neurony fungují na frekvenci asi 200 Hz a axony jsou schopné nést akční potenciály rychlostí asi 120 m/s. Ale co moderní mikroprocesory, které emulují aktivitu lidského mozku? Fungují asi miliónkrát rychleji a počítačový signál putuje rychlostí blízkou rychlosti světla. Stále jste přesvědčeni, že nás umělá inteligence nedokáže předčít?
Také se vám stýská po svobodném cestování po světě? Chtěli byste vidět, jak žijí běžní lidé a jak plyne život třeba na druhé straně zeměkoule? A to vše bez nutnosti negativního testu na covid? Projekt WindowSwap vám toto vše umožní, aniž byste museli vážit cestu přes oceán. Podílet se na něm můžete i vy.
Karolina je jméno nového nejvýkonnější počítače v ČR, který se letos rozběhne v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Jméno bylo vybráno z 5114 návrhů od 2000 navrhovatelů. Veřejnost v minulosti vybírala i názvy předchozích tří superpočítačů Anselm, Salomon a Barbora. Všechna jména odkazují na regionální tradici hornictví a průmyslovou historii kraje.
Nový přístup pomohl českým vědcům najít stovky vzácných nepopsaných objektů ve vesmíru. Výzkumníci poprvé v astronomii využili metodu umělé inteligence zvanou aktivní hluboké učení (active deep learning), kdy neuronová síť konzultuje nejméně jisté výsledky s člověkem. Katalog nově objevených hvězd je součástí celosvětové databáze Vizier, informoval Astronomický ústav Akademie věd ČR.
Výrobce aut Hyundai Motor jedná s americkou firmou Apple. Podle zpráv v korejských médiích firmy jednají o spolupráci v oblasti elektrických automobilů a baterií. Jednání jsou ale zatím v počáteční fázi a nic konkrétního nebylo dohodnuto.
Začali před třemi lety se systémem, který pomáhal školám řešit šikanu. Slibně rozjetý byznys zastavilo plošné zavírání škol, ale brněnský startup se nenechal odradit. Službu Nenech to být přetvořil pro firemní použití a sklízí první úspěchy.
V posledních letech lidé začínají zjišťovat, že čisté vody není neomezené množství. Proto s ní začínají šetřit - trendem je to nejenom v zemědělství, ale třeba i na golfových či fotbalových hřištích. A pozadu v této oblasti nezůstávají ani zelená městská prostranství.
Jak funguje internetové tržiště, na kterém se obchoduje s odpady? Kdy budou satelity z oběžné dráhy řídit kombajny a secí stroje? A může městem jezdit autobus poháněný bioplynem z čistírenských kalů? Na tyhle pozoruhodné otázky dává odpověď nový fenomén dnešní doby: cirkulární ekonomika.
Brno ukazuje, že se umí datově otevřít každému - městský datový portál na webu data.brno.cz se dočkal aktualizace a pořádně vylepšuje svoji náplň, která výrazně usnadňuje přístup k otevřeným datům Brna a jeho partnerů.
Češi poslali v minulém roce rekordních 112,4 milionu datových zpráv, což bylo meziročně o 13 procent více. Počet nově zřízených datových schránek vzrostl na 112.000, což je téměř dvojnásobek oproti dosavadnímu nejsilnějšímu roku. Důvodem byla především koronavirová epidemie a s ní spojené posílení elektronické komunikace s úřady.
Evropská komise představila v polovině prosince sadu pravidel pro sociální sítě a další velké internetové platformy. Jejich smyslem je podle oficiálního sdělení zavést alespoň nějaký dohled nad službami, které oslovují desítky milionů uživatelů, zároveň ovlivňují, jaký obsah tito uživatelé uvidí a tržní síla těchto subjektů by mohla některé podniky vyřadit ze hry.
Ministerstvo zdravotnictví spustilo otevřený registrační systém pro očkování proti covidu, byť zatím jen pro občany starší 80 let. Vyzkoušeli jsme, jak funguje.
První i druhá vlna pandemie koronaviru nás zastihla nepřipravené. Vlastně můžeme být rádi, že naše zdravotnictví nezkolabovalo a můžeme být vděčni všem doktorům, sestrám a dalšímu zdravotnímu personálu nebo i vojákům za jejich nasazení. Jednu pozitivní věc, ale pandemie dokázala – už i české zdravotní pojišťovny díky ní začaly lékařům proplácet úkony prováděné na dálku. Co se tedy za poslední rok v českém zdravotnictví změnilo a jaké výzvy před námi stále zůstávají? Zamyslel se nad tématem Tomáš Doležal, generální ředitel Medevio.
Druhá vlna epidemie viru covid-19 uvěznila doma miliony žáků, studentů i zaměstnanců. Ti všichni začali využívat internet ke studiu, práci i zábavě, a na vytíženosti sítí se to projevilo. Kdo neměl kvalitní přípojku, hořce zaplakal.
Přes 200 milionů zařízení pro chytrou domácnost nakoupí evropští spotřebitelé již v roce 2024, uvádí analýza společnosti IDC. Mezi lety 2019 až 2024 má odbyt růst v průměru o 16,19 procenta ročně. Dominovat budou zařízení pro videozábavu s 80,6 miliony dodaných produktů a meziročním růstem o osm procent. Jejich podíl ale klesne z letošních 53 procent na 40 procent. Největší nárůst se očekává v kategorii osvětlení, která poroste v průměru o 47 procent na 33,5 milionu v roce 2024. Chytré reproduktory si udrží druhou pozici s podílem 23 procent.
Podle čeho se pozná chytrý zámek? Třeba podle toho, že se otevře sám, jakmile přijdete ke dveřím. A také díky němu můžete pustit domů nenadálou návštěvu, i když sami přijdete až za chvíli. Linus Yale tohle všechno umí a navíc nestojí žádnou přemrštěnou částku.
VOIX Premium Audio, pražský showroom se špičkovým audio vybavením, přidává do své nabídky renomovanou britskou značku KEF, jednoho z nejvýznamnějších světových výrobců reproduktorových soustav, který udává směr ve vývoji reprodukce hudby už téměř šest desetiletí.
Letošní ročník největšího světového veletrhu spotřební elektroniky se poprvé v historii odehrál online. I tak se na něm ale představila spousta zajímavých novinek. Některé z produktů jsou zejména v dnešních časech užitečné, jiné ukazují směr do budoucnosti a další jsou tak ujeté, až to stojí za bližší prozkoumání…
Pro fakultní nemocnici v dánském Aalborgu vyvinuly dvě firmy robotický systém s přepravními boxy pro automatickou kontrolu a třídění krevních vzorků. Nový proces snižuje pracovní zátěž zaměstnanců a optimalizuje pracovní postupy.
Záchranná služba hlavního města Prahy bude informace o pacientech, které převáží, předávat do nemocnic rychleji a přesněji. Pomůže jim v tom nová aplikace.
Lidské neurony fungují na frekvenci asi 200 Hz a axony jsou schopné nést akční potenciály rychlostí asi 120 m/s. Ale co moderní mikroprocesory, které emulují aktivitu lidského mozku? Fungují asi miliónkrát rychleji a počítačový signál putuje rychlostí blízkou rychlosti světla. Stále jste přesvědčeni, že nás umělá inteligence nedokáže předčít?
Také se vám stýská po svobodném cestování po světě? Chtěli byste vidět, jak žijí běžní lidé a jak plyne život třeba na druhé straně zeměkoule? A to vše bez nutnosti negativního testu na covid? Projekt WindowSwap vám toto vše umožní, aniž byste museli vážit cestu přes oceán. Podílet se na něm můžete i vy.
Britská výzkumná agentura Forensic Architecture v minulosti odvedla skvělou práci při odhalování temných míst v ukrajinské nebo syrské válce. Její nejnovější počin vnáší jasno do letní exploze v bejrútském přístavu…
Kognitivní válčení. Termín pro nezmapovanou oblast lidské mysli, která je nevědomky ovládaná moderními technologiemi. Představuje tichou manipulaci, hrozbu pro kybernetické útoky i destabilizaci společnosti. Nové bitevní pole moderní doby, které je v počátcích svého definování.
Organizátoři festivalu Rock for People nabídnou na jeden den možnost zúčastnit se tradiční akce na královéhradeckém letišti ve virtuálním prostředí. Poslední lednový den se zájemci budou moci on-line projít po festivalovém areálu, zazpívat si s kapelami či prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů. To vše prostřednictvím interaktivního Rock for People In the Game.
Letošní ročník největšího světového veletrhu spotřební elektroniky se poprvé v historii odehrál online. I tak se na něm ale představila spousta zajímavých novinek. Některé z produktů jsou zejména v dnešních časech užitečné, jiné ukazují směr do budoucnosti a další jsou tak ujeté, až to stojí za bližší prozkoumání…
Pro fakultní nemocnici v dánském Aalborgu vyvinuly dvě firmy robotický systém s přepravními boxy pro automatickou kontrolu a třídění krevních vzorků. Nový proces snižuje pracovní zátěž zaměstnanců a optimalizuje pracovní postupy.
Češi poslali v minulém roce rekordních 112,4 milionu datových zpráv, což bylo meziročně o 13 procent více. Počet nově zřízených datových schránek vzrostl na 112.000, což je téměř dvojnásobek oproti dosavadnímu nejsilnějšímu roku. Důvodem byla především koronavirová epidemie a s ní spojené posílení elektronické komunikace s úřady.
Evropská komise představila v polovině prosince sadu pravidel pro sociální sítě a další velké internetové platformy. Jejich smyslem je podle oficiálního sdělení zavést alespoň nějaký dohled nad službami, které oslovují desítky milionů uživatelů, zároveň ovlivňují, jaký obsah tito uživatelé uvidí a tržní síla těchto subjektů by mohla některé podniky vyřadit ze hry.
Už odcházíte?
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!