Mobilní rozhlas, který propojuje radnice a obecní instituce s mobily a dalšími soukromými kontakty obyvatel, využívá již pětina obcí po celém Česku. Počet obcí, využívajících dominantní řešení Mobilní Rozhlas, loni stoupl o 86 %. Ke konci roku 2020 jich aplikaci využívalo 1025 po celé republice. Do systému je zaregistrováno více než 470 tisíc občanů, kteří od samospráv obdrželi a přečetli desítky milionů zpráv a zároveň samosprávám rozeslali desítky tisíc podnětů.
Půlroční fungování projektu Pípni a jeď přineslo rekordní počet téměř 2 milionů transakcí. V rámci projektu cestující platí za jízdné v MHD bezkontaktně přiložením karty, mobilu či chytrých hodinek k validátoru ve vozidle. 95 % cestujících kupuje základní jízdenky za 20 nebo 25 Kč, zbytek volí nejčastěji zlevněné nebo vícezónové jízdenky. Dopravní podnik města Brna potvrzuje odliv cestujících od nákupu papírových jízdenek (pokles o 60 %) a SMS jízdenek (pokles o 30 %).
Pražský primátor Zdeněk Hřib spustil druhý ročník Pražského inovačního maratonu, který má za cíl zlepšit život občanů v metropoli. Soutěž nápadů v oblasti městského „hackingu“ je určena všem, kteří během následujících čtyř měsíců představí řešení některé z pražských výzev. Nejlepší projekty budou finančně oceněny a získají pomoc s realizací nápadu. Projekt #NakopniPrahu se inspiruje moderními inovačními postupy, které uplatňují světové metropole i soukromé společnosti.
Reklama
Rada hl. m. Prahy schválila akční plán Smart Prague 2030, který přináší ucelený přehled plánovaných projektů v oblasti Smart City napříč městskými organizacemi a hlavním městem. Akční plán přináší popis krátkodobých a střednědobých cílů pro jednotlivé oblasti Smart Cities - ať už se jedná o rozvoj elektromobility v Praze (například v případě plánu rozvoje dobíjecí infrastruktury nebo čtyřpólového nabíjení autobusů), energetické úspory v objektech hlavního města a městských částí nebo dopravní opatření.
V konkurenci celkem 27 projektů elektronizace veřejné správy, které byly přihlášeny do letošního ročníku soutěže Egovernment The Best 2020, zvítězil v kategorii Městské projekty Portál Pražana. Nový webový portál má usnadnit obyvatelům metropole komunikaci směrem k Magistrátu hl. m. Prahy, úřadům městských částí a městským organizacím. Portál Pražana spustilo hlavní město 1. října letošního roku.
Přepravní platforma Bolt dnes spouští svůj provoz v Brně. V moravské metropoli přednedávnem začal znovu jezdit Uber, který se vrátil po soudem vynucené pauze díky úpravě legislativy. „Brno je moderní město, avšak kvalita taxislužeb tomu vůbec neodpovídá. Odvoz autem byl drahý a kvalita poskytované služby nízká. Věříme, že místní lidé si naši službu rychle oblíbí a budou ji pravidelně využívat," uvedl Jakub Dvořák, manažer Boltu pro ČR.
Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské ekonomiky. IT systém vyvinula společnost Operátor ICT v době jarní krize spojené s pandemií koronaviru.
Zlín spouští pro své občany aplikaci Mobilní Rozhlas a stává se tak po Brnu druhým krajským městem, které aplikaci využívá. Do celého systému bude zapojena i platforma pro participativní rozpočet Tvoříme Zlín. Aplikace umožňuje informovat obyvatele města i nerezidenty formou SMS, emailu či push notifikací o aktuálním dění ve městě, kultuře a sportu, dopravních uzavírkách, nebo krizových situacích. Občané mohou v rámci aplikace přispívat podněty ke zlepšení ve městě nebo upozornit například na černé skládky.
Olomouc se chce ohledně udržitelné mobility inspirovat v nové vídeňské čtvrti Aspern Seestadt, kde se parkuje jen v v parkovacích domech a na podzemních parkovištích, venku se smí stát jen krátkodobě. Čtvrť je navíc skvěle propojená s centrem města pomocí veřejné dopravy a na ulicích je mnoho místa pro cyklisty a chodce.
San Francisco by se mělo stát prvním městem v USA, které zakáže technologii na rozpoznávání tváře. Proti tomu zde ovšem vystupuje policie, která tvrdí, že je přímo zavalena dopisy občanů, kteří požadují, aby mohla být technologie využívána na boj s kriminalitou. O výsledku nakonec rozhodnou místní zastupitelé.
Také jste se zatajeným dechem sledovali přistání roveru Perseverance na povrchu Marsu? Společně s ním na rudou planetu dosedla i maličká helikoptéra – vůbec první létající stroj v historii, určený pro mimozemské prostředí. Jeho technologická výbava přitom při bližším ohledání ani tak kosmicky nepůsobí...
Českým kyberprostorem putují nepřetržitě desetitisíce řetězových e-mailů s dezinformacemi. Každý měsíc se podaří zachytit 150 až 300 unikátních výtvorů. Uvedlo to občanské hnutí Čeští elfové, kteří dezinformace mapují. V posledních měsících témata e-mailů masivně posílily nepravdivé zprávy týkající se nemoci covid-19, aktuálně je jich více než polovina. Bojovat s nimi teď bude nová kampaň, zaměřená zejména na seniory.
Multifunkční konferenční sál, herna pro milovníky virtuální i rozšířené reality, chytrá kuchyň nebo třeba miniaturní hydroponický záhon se zeleninou a bylinkami, které si můžete odnést. Prostor s názvem Magenta Experience Center, který T-Mobile otevřel v nákupním centru Arkády Pankrác, je všechno, jen ne obyčejná prodejna telefonů.
Na nenápadné střední škole v Klatovech vznikla webová aplikace srovnávající počítačovou výbavu v jednotlivých školních zařízeních. Zatím funguje jen v Plzeňském kraji, ale sbírá ocenění i uznání a patrně se brzy rozšíří i do dalších regionů.
Pozor. Toto není utopie. To, co budu popisovat, v některých zemích skutečně funguje a pomáhá k efektivitě a přívětivosti zdravotního systému. Ne náhodou je Izrael tak rychlý v očkování proti covidu-19. Je to také proto, že má velmi dobře digitalizovaný zdravotní systém. Data tečou a klienti s lékaři komunikují za pomoci digitálních technologií.
Když je řeč o chytrých městech v Německu, většinou člověka napadne Berlín, Frankfurt nebo třeba Hamburk. Saské Lipsko je méně navštěvované a celkově méně nápadné, na své inteligenci ovšem pracuje podobně usilovně.
„Elektromagnetické pole a člověk“. Tak se jmenuje publikace polského Ministerstva digitalizace, jejíž překlad zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Chce tak srozumitelně přiblížit nejdůležitější témata, která jsou spojená s elektromagnetickým polem v oblasti rádiových kmitočtů. Ministerstvo tak mimo jiné reaguje na spekulace týkající se 5G sítí a koronaviru.
Také jste se zatajeným dechem sledovali přistání roveru Perseverance na povrchu Marsu? Společně s ním na rudou planetu dosedla i maličká helikoptéra – vůbec první létající stroj v historii, určený pro mimozemské prostředí. Jeho technologická výbava přitom při bližším ohledání ani tak kosmicky nepůsobí...
Už rok si mnoho rodičů zoufá, co bude se vzděláním jejich dětí a teenagerů. Do školy prakticky nechodí a motivace k vlastnímu vzdělávání je v tomto věku spíš vzácnost. Inovátoři ve vzdělávání radí změnit úhel pohledu a využít to, co děti přirozeně zajímá - skvělý potenciál pro výuku podle nich představují počítačové hry typu Minecraft.
Čeští rodiče neberou bezpečí svých dětí na internetu na lehkou váhu. Často jim ale chybí odborné znalosti k tomu, aby děti ve virtuálním prostředí ochránili. Vyplývá to z průzkumu společnosti netbox mezi 750 rodiči. Nejvíce se obávají kyberšikany, zneužití a sexuálního nátlaku. Podle odborníků navíc problémy prohlubuje koronavirová pandemie a nedostatek kontaktu v reálném životě.
IT specialista Marek Jílek pracuje jako hacker. A hrdě to přizná. Snaží se nacházet bezpečnostní hrozby, ale nezneužívá je; nahlásí je a předá k opravě. Je to totiž etický hacker. Ukázal nám leccos ze světa počítačové bezpečnosti – a na závěr poradil, jak byste si podle něj měli zabezpečit svůj počítač.
Vyjmenujete všechny hory na obzoru? Jak by se vám líbila pomůcka, díky které byste vždycky bezpečně poznali, zda se před vámi rozkládá Kralický či Malý Sněžník a mohli tak svými znalostmi ohromovat přátele? Přesně to by měla umět aplikace LandscapeAR, kterou vyvinuli na brněnské VUT.
Izraelská genealogická společnost MyHeritage představila nástroj, který uživateli umožňuje rozhýbat fotografie mrtvých předků. Ti se mohou začít smát, mrkat nebo hýbat hlavou. Nástroj Deep Nostalgia vzbudil debatu, zda je etické technologii k takovým účelům používat.
Dopravní informační systém PID Lítačka, který funguje v Praze a Středočeském kraji, může expandovat i do Libereckého kraje. Ambice společnosti KORID LK, tamního koordinátora veřejné dopravy, jsou ale vyšší: do systému hodlá začlenit taxíky, sdílená auta i kola, informace o parkovištích nebo i o počasí a sjízdnosti silnic.
IT specialista Marek Jílek pracuje jako hacker. A hrdě to přizná. Snaží se nacházet bezpečnostní hrozby, ale nezneužívá je; nahlásí je a předá k opravě. Je to totiž etický hacker. Ukázal nám leccos ze světa počítačové bezpečnosti – a na závěr poradil, jak byste si podle něj měli zabezpečit svůj počítač.
Navzdory všemu negativnímu spustil operátor T-Mobile v loňském roce síť 5G, rozšířil optiku na území Česka a pokračoval v budování gigabitové společnosti. Jeho celkové investice dosáhly v roce 2020 částky 4,2 miliardy korun.
Multifunkční konferenční sál, herna pro milovníky virtuální i rozšířené reality, chytrá kuchyň nebo třeba miniaturní hydroponický záhon se zeleninou a bylinkami, které si můžete odnést. Prostor s názvem Magenta Experience Center, který T-Mobile otevřel v nákupním centru Arkády Pankrác, je všechno, jen ne obyčejná prodejna telefonů.
Už na začátku pandemie viru Covid-19 začala Evropská unie připravovat mohutný program dotací, grantů a půjček na obnovu národních ekonomik. Česko na základě toho připravilo svůj Národní plán obnovy. Opozice i odborné svazy volají po masivní digitalizaci, vláda chce většinu peněz nalít do kovu a betonu.
Dopravní informační systém PID Lítačka, který funguje v Praze a Středočeském kraji, může expandovat i do Libereckého kraje. Ambice společnosti KORID LK, tamního koordinátora veřejné dopravy, jsou ale vyšší: do systému hodlá začlenit taxíky, sdílená auta i kola, informace o parkovištích nebo i o počasí a sjízdnosti silnic.
Hromadná doprava není na Islandu příliš oblíbená. Možná i proto patří Islanďané mezi národy s nejvyšším počtem osobních automobilů na obyvatele. V hlavním městě Islandu, Reykjavíku, se teď přesto schyluje k revoluci v hromadné dopravě.
Česká metropole obsadila 39. místo z celkem 174 hodnocených měst v rámci hodnocení CIMI index 2020. Oproti loňskému ročníku si tak Praha polepšila o osm příček a zůstává tak lídrem mezi městy střední a východní Evropy.
Jak vypadá první funkční aplikace, která vám při přejezdu Prahou najde nejen spoj tramvají či metrem, ale také sdílené dopravní prostředky? Proč jsou skútry BeRider oblíbené na rozdíl od některých jiných sdílených služeb? A jak se při vývoji chytrých měst daří spolupracovat veřejnému a soukromému sektoru?
„Elektromagnetické pole a člověk“. Tak se jmenuje publikace polského Ministerstva digitalizace, jejíž překlad zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Chce tak srozumitelně přiblížit nejdůležitější témata, která jsou spojená s elektromagnetickým polem v oblasti rádiových kmitočtů. Ministerstvo tak mimo jiné reaguje na spekulace týkající se 5G sítí a koronaviru.
Český statistický úřad představil podobu Sčítání lidu, domů a bytů 2021. Na základě předběžných průzkumů očekává, že se téměř tři čtvrtiny lidí sečtou bez papírových formulářů. K dispozici bude online formulář i mobilní aplikace.
Na nenápadné střední škole v Klatovech vznikla webová aplikace srovnávající počítačovou výbavu v jednotlivých školních zařízeních. Zatím funguje jen v Plzeňském kraji, ale sbírá ocenění i uznání a patrně se brzy rozšíří i do dalších regionů.
Pozor. Toto není utopie. To, co budu popisovat, v některých zemích skutečně funguje a pomáhá k efektivitě a přívětivosti zdravotního systému. Ne náhodou je Izrael tak rychlý v očkování proti covidu-19. Je to také proto, že má velmi dobře digitalizovaný zdravotní systém. Data tečou a klienti s lékaři komunikují za pomoci digitálních technologií.
Technologický vývoj jde rychle dopředu a nevyhýbá se ani domácnostem. Do našeho života se postupně dostávají hlasoví asistenti, jako je je například Alexa od Amazonu nebo HomePod od Applu. V mobilu máme aplikace, díky kterým ovládáme topení, chlazení, ale i zabezpečovací systém v domě.
Druhá vlna epidemie viru covid-19 uvěznila doma miliony žáků, studentů i zaměstnanců. Ti všichni začali využívat internet ke studiu, práci i zábavě, a na vytíženosti sítí se to projevilo. Kdo neměl kvalitní přípojku, hořce zaplakal.
Přes 200 milionů zařízení pro chytrou domácnost nakoupí evropští spotřebitelé již v roce 2024, uvádí analýza společnosti IDC. Mezi lety 2019 až 2024 má odbyt růst v průměru o 16,19 procenta ročně. Dominovat budou zařízení pro videozábavu s 80,6 miliony dodaných produktů a meziročním růstem o osm procent. Jejich podíl ale klesne z letošních 53 procent na 40 procent. Největší nárůst se očekává v kategorii osvětlení, která poroste v průměru o 47 procent na 33,5 milionu v roce 2024. Chytré reproduktory si udrží druhou pozici s podílem 23 procent.
Podle čeho se pozná chytrý zámek? Třeba podle toho, že se otevře sám, jakmile přijdete ke dveřím. A také díky němu můžete pustit domů nenadálou návštěvu, i když sami přijdete až za chvíli. Linus Yale tohle všechno umí a navíc nestojí žádnou přemrštěnou částku.
Vyjmenujete všechny hory na obzoru? Jak by se vám líbila pomůcka, díky které byste vždycky bezpečně poznali, zda se před vámi rozkládá Kralický či Malý Sněžník a mohli tak svými znalostmi ohromovat přátele? Přesně to by měla umět aplikace LandscapeAR, kterou vyvinuli na brněnské VUT.
Česká firma Essence Line vyvinula biočip, který dokáže včas odhalit cévní mozkovou příhodu nebo mozkovou mrtvici. Biočip umožní cílenou terapii na klinických pracovištích a významně tak přispěje k účinné ochraně lidského zdraví i záchraně životů napříč všemi věkovými skupinami, včetně novorozenců.
Sleduje kamerou v inkubátoru pečlivě vývoj lidských embryí a hodnotí u nich na 400 různých parametrů. Umělá inteligence v tuzemsku dostane v druhé polovině roku důležité slovo při umělém oplodnění. Klíčová rozhodnutí totiž dokáže učinit lépe než embryologové: analyzuje faktory, které člověk ani neumí rozlišit a zohlednit.
Do roku 2030 budou lidé běžně užívat chytré obleky a jejich soukromí bude chránit umělá inteligence, která jim zároveň doporučí i vhodný okruh přátel. Zároveň budou ale čelit útokům zlých strojů, tzv. zlobotů, kteří se budou snažit ovládnout jejich zařízení prostřednictvím všudypřítomného připojení k internetu. Uvádí to nejnovější výzkum ConsumerLab společnosti Ericsson, který se věnuje předpovědím spotřebitelů ohledně technologického vývoje na dalších 10 let.
Také jste se zatajeným dechem sledovali přistání roveru Perseverance na povrchu Marsu? Společně s ním na rudou planetu dosedla i maličká helikoptéra – vůbec první létající stroj v historii, určený pro mimozemské prostředí. Jeho technologická výbava přitom při bližším ohledání ani tak kosmicky nepůsobí...
Už rok si mnoho rodičů zoufá, co bude se vzděláním jejich dětí a teenagerů. Do školy prakticky nechodí a motivace k vlastnímu vzdělávání je v tomto věku spíš vzácnost. Inovátoři ve vzdělávání radí změnit úhel pohledu a využít to, co děti přirozeně zajímá - skvělý potenciál pro výuku podle nich představují počítačové hry typu Minecraft.
Čeští rodiče neberou bezpečí svých dětí na internetu na lehkou váhu. Často jim ale chybí odborné znalosti k tomu, aby děti ve virtuálním prostředí ochránili. Vyplývá to z průzkumu společnosti netbox mezi 750 rodiči. Nejvíce se obávají kyberšikany, zneužití a sexuálního nátlaku. Podle odborníků navíc problémy prohlubuje koronavirová pandemie a nedostatek kontaktu v reálném životě.
Izraelská genealogická společnost MyHeritage představila nástroj, který uživateli umožňuje rozhýbat fotografie mrtvých předků. Ti se mohou začít smát, mrkat nebo hýbat hlavou. Nástroj Deep Nostalgia vzbudil debatu, zda je etické technologii k takovým účelům používat.
„Elektromagnetické pole a člověk“. Tak se jmenuje publikace polského Ministerstva digitalizace, jejíž překlad zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Chce tak srozumitelně přiblížit nejdůležitější témata, která jsou spojená s elektromagnetickým polem v oblasti rádiových kmitočtů. Ministerstvo tak mimo jiné reaguje na spekulace týkající se 5G sítí a koronaviru.
Také jste se zatajeným dechem sledovali přistání roveru Perseverance na povrchu Marsu? Společně s ním na rudou planetu dosedla i maličká helikoptéra – vůbec první létající stroj v historii, určený pro mimozemské prostředí. Jeho technologická výbava přitom při bližším ohledání ani tak kosmicky nepůsobí...
Už rok si mnoho rodičů zoufá, co bude se vzděláním jejich dětí a teenagerů. Do školy prakticky nechodí a motivace k vlastnímu vzdělávání je v tomto věku spíš vzácnost. Inovátoři ve vzdělávání radí změnit úhel pohledu a využít to, co děti přirozeně zajímá - skvělý potenciál pro výuku podle nich představují počítačové hry typu Minecraft.
Čeští rodiče neberou bezpečí svých dětí na internetu na lehkou váhu. Často jim ale chybí odborné znalosti k tomu, aby děti ve virtuálním prostředí ochránili. Vyplývá to z průzkumu společnosti netbox mezi 750 rodiči. Nejvíce se obávají kyberšikany, zneužití a sexuálního nátlaku. Podle odborníků navíc problémy prohlubuje koronavirová pandemie a nedostatek kontaktu v reálném životě.
Už odcházíte?
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!