Britská výzkumná agentura Forensic Architecture v minulosti odvedla skvělou práci při odhalování temných míst v ukrajinské nebo syrské válce. Její nejnovější počin vnáší jasno do letní exploze v bejrútském přístavu…
První i druhá vlna pandemie koronaviru nás zastihla nepřipravené. Vlastně můžeme být rádi, že naše zdravotnictví nezkolabovalo a můžeme být vděčni všem doktorům, sestrám a dalšímu zdravotnímu personálu nebo i vojákům za jejich nasazení. Jednu pozitivní věc, ale pandemie dokázala – už i české zdravotní pojišťovny díky ní začaly lékařům proplácet úkony prováděné na dálku. Co se tedy za poslední rok v českém zdravotnictví změnilo a jaké výzvy před námi stále zůstávají? Zamyslel se nad tématem Tomáš Doležal, generální ředitel Medevio.
V posledních dvou letech prudce stoupla negativní publicita čínských technologických produktů. Značné pozornosti se přitom dostalo aplikaci WeChat. Je používaná víceméně celou Čínou a prakticky nepostradatelná pro každého občana ČLR, zahraniční studenty nebo podnikatele. Čínskou vládou je ale vnímána jako úhelný kámen digitální diktatury. I proto některé státy WeChat zakázaly nebo se o to snaží.
Svět chytře právě dnes začíná čtvrtý rok své existence. A při té příležitosti jsme se rozhodli – zcela subjektivně – zrekapitulovat, co se za tu dobu v oblasti digitalizace státu a společnosti podle našeho názoru posunulo a z čeho máme radost. A paleta to je široká.
Jak klíčoví čeští průmyslníci uvažují o digitalizaci? Názorně to ukazuje Analýza českého průmyslu 2020. Firmy si podle ní uvědomují, že digitalizace je pro ně zásadní téma. Zároveň je ale jasné, že cesta k digitálnímu průmyslu bude ještě dlouhá.
Slibným pomocníkem v boji proti aktuální epidemii koronaviru jsou nejrůznější chytrá řešení. Často ale zapomínáme na fakt, že i ten nejchytřejší počítač je jen tak chytrý, jak mu člověk dovolí. A ukazuje se, že v tomto směru máme jako lidstvo ještě velké rezervy.
S blížícím se začátkem semestru se začaly české vysoké školy připravovat k přechodu na online výuku. To jim obratem zhatil Národní akreditační úřad, který pohrozil odebíráním akreditací. Epidemiologická situace ale přítomnost studentů na výuce neumožňuje. Jak z toho ven?
V září roku 2020, jedenáct let od spuštění, bylo v Česku zřízeno 1 140 886 datových schránek. Na to, že máme přes deset milionů obyvatel (z toho dva miliony živnostníků) a stovky tisíc firem, o státních úřednících nemluvě, je to proklatě málo. Navíc spousta lidí má datovek hned několik. A je jim to stejně k ničemu.
Letošní rok je pro české IT skvělá sezóna. Vznikla spousta velkých a důležitých státních či veřejných projektů. Po hackatonu na dálniční známky, bleskovém jarním zprovoznění linky 1212 (neplést s 1221!) nebo pilotních projektech 5G v pěti tuzemských městech teď přišla eRouška 2.0. A proto volejme sláva a tři dny se radujme. Všechny ty projekty mají jen jedinou, drobnou chybku. Stát v nich žalostně selhává.
Kvůli koronavirové pandemii sekáme obrovské dluhy – půl bilionu letos, nejméně půl bilionu příští rok… Kupujeme si za ně čas, abychom se nemuseli měnit. Bylo by ale lepší, kdybychom si za ně koupili změnu.
Koronavirus během posledních pěti měsíců od základu změnil způsob byznysové komunikace. Na internet se přesunuly nejen firemní meetingy a porady, ale i velké konference, což by ještě loni znělo absurdně. A jako u každé novinky organizátoři hledají nejrůznější cesty, jak na to – někdy jednoduše, jindy sofistikovaně. Jaké způsoby online setkávání se osvědčily a kterým by bylo lepší se vyhnout?
S otázkou, jak zrychlit (a v některých případech vůbec umožnit) budování rychlého internetu, se český stát vyrovnává dost dlouho a zatím nepříliš úspěšně. Poté, co k cíli nevedlo ani téměř 14 miliard dotací vypsaných právě na budování rychlých sítí, přichází ministerstvo průmyslu a obchodu s jinou strategií. Zřizuje síť regionálních koordinátorů, kteří budou pomáhat místním samosprávám.
2025. To je rok, kdy má stát být podle Zákona o právu na digitální služby plně online. Pro lidi to znamená, že na úřad budou moci chodit virtuálně, což jim ušetří spoustu starostí a času. Kromě tohoto zákona je v procesu dalších 150 legislativních změn, které čekají na své přijetí.
Na sociálních sítích se pomalu rozjíždí hysterie srovnatelná s tou, která propukla kolem migrační krize. Namísto uprchlíků jsou teď však v hledáčku internetových diskutujících sítě 5G. Strach z neznámého a neznalost fyzikálních zákonů lidi často vede k zoufalým činům. Proti dezinformacím proto musíme bojovat ještě teď, dokud máme čas.
České školy byly nuceny ze dne na den přejít do online režimu. Příležitosti zbavit se letitých nánosů Rakouska-Uherska nebo normalizačního socialismu ale nevyužily. K transformaci obřích tříd na menší kolektivy nedošlo, proškrtání přemíry učiva v osnovách se děti dočkaly jen výjimečně.
Korelace neznamená kauzalitu. Klasická poučka, kterou každý slyšel na hodinách statistiky, je dnes relevantnější než kdy jindy. Při koronavirové pandemii totiž vědci a státy intenzivně analyzují big data související s šířením viru a vyvozují z nich důsledky, které mají velký vliv na život nás všech.
Pamatujete si ještě na dobu, kdy praktičtí lékaři nadávali na složitost elektronických neschopenek? Dnes jsou rádi, že něco takového existuje. A problém jim teď nedělají ani eRecepty nebo konzultace přes webkameru. Že by se v českém zdravotnictví začalo blýskat na digitální časy?
Ve vývoji vozidel se v současné době intenzivně řeší téma autonomní mobility. Testovací polygon pro autonomní vozidla by měl být ve Stříbře vybudován už v roce 2022, o testování v reálném provozu se můžeme dočíst v řadě médií. Vedle řešení technických problémů se intenzivně diskutuje také o budoucí právní úpravě. Zásadním tématem je otázka odpovědnosti za škodu způsobenou jejich provozem. Kdo má být odpovědný za škodu, kterou autonomní vozidlo způsobí?
V půlce března si Češi pod tlakem vládních omezení pomalu začali uvědomovat, že situace kolem koronaviru je skutečně vážná a nehodí se ji podceňovat. A do toho tři brněnské nemocnice ohlásily okamžité zrušení většiny výkonů kvůli hackerskému útoku. Brno naštěstí dočasné omezení péče zvládlo, na obnově provozu se ve velké míře podíleli dobrovolníci. Ale co to znamená pro budoucnost zdravotnictví?
Jak dlouho je kvůli koronaviru bezpečné být v jedné místnosti, s kolika lidmi, a mění na tom něco klimatizace nebo třeba otevřená okna? Na otázky, které řeší prakticky každý, teď přináší odpovědi internetová aplikace založená na vědeckých výpočtech. Ta říká, že například restaurace o necelých 100 metrech čtverečních by pro stovku lidí bez roušky a při mluvení byla bezpečná jen 16 minut. Školní třída o 25 lidech, kteří mluví bez ochrany úst, je bezpečná 27 minut.
V posledních dvou letech prudce stoupla negativní publicita čínských technologických produktů. Značné pozornosti se přitom dostalo aplikaci WeChat. Je používaná víceméně celou Čínou a prakticky nepostradatelná pro každého občana ČLR, zahraniční studenty nebo podnikatele. Čínskou vládou je ale vnímána jako úhelný kámen digitální diktatury. I proto některé státy WeChat zakázaly nebo se o to snaží.
T-Mobile se pro obrovský zájem rozhodl navýšit svou pomoc základním školám na 20 000 SIM karet s neomezenými daty pro žáky, kteří se nemohou účastnit online výuky a jejich rodiny jsou v tíživé finanční situaci.
Brňáci nemusí od počátku léta shánět papírové jízdenky. Stačí vytáhnout mobil nebo kartu a pípnout si v terminálu ve voze MHD. Necelé tři měsíce provozu projektu přinesly rekordní čísla, což překvapilo i autory projektu. Dobře si stojí i projekt Brno iD, který brněnský dopravní podnik plánuje dál rozvíjet.
Vypadá to, že problémy kolem budování sítě 5G v České republice narůstají. Nejprve se proti aukci 5G razantně ozvali mobilní operátoři, kteří podali žaloby u českých soudů a také si stěžují u Evropské komise kvůli porušení unijních pravidel. Nyní přišel s vážnými obavami o budoucnost sítí 5G a konkurenceschopnost české ekonomiky nejvýznamnější zástupce zaměstnavatelů v zemi, Svaz průmyslu a dopravy. Podle Svazu vyvolává přístup státu k aukci a nedostatečná komunikace s Evropskou komisí nejistotu, v jejímž důsledku může ČR zoastávat v zavádění chytrých průmyslových řešení.
Také se vám stýská po svobodném cestování po světě? Chtěli byste vidět, jak žijí běžní lidé a jak plyne život třeba na druhé straně zeměkoule? A to vše bez nutnosti negativního testu na covid? Projekt WindowSwap vám toto vše umožní, aniž byste museli vážit cestu přes oceán. Podílet se na něm můžete i vy.
Ministerstvo zdravotnictví spustilo otevřený registrační systém pro očkování proti covidu, byť zatím jen pro občany starší 80 let. Vyzkoušeli jsme, jak funguje.
Karolina je jméno nového nejvýkonnější počítače v ČR, který se letos rozběhne v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Jméno bylo vybráno z 5114 návrhů od 2000 navrhovatelů. Veřejnost v minulosti vybírala i názvy předchozích tří superpočítačů Anselm, Salomon a Barbora. Všechna jména odkazují na regionální tradici hornictví a průmyslovou historii kraje.
Nový přístup pomohl českým vědcům najít stovky vzácných nepopsaných objektů ve vesmíru. Výzkumníci poprvé v astronomii využili metodu umělé inteligence zvanou aktivní hluboké učení (active deep learning), kdy neuronová síť konzultuje nejméně jisté výsledky s člověkem. Katalog nově objevených hvězd je součástí celosvětové databáze Vizier, informoval Astronomický ústav Akademie věd ČR.
Britská výzkumná agentura Forensic Architecture v minulosti odvedla skvělou práci při odhalování temných míst v ukrajinské nebo syrské válce. Její nejnovější počin vnáší jasno do letní exploze v bejrútském přístavu…
Některé přední světové automobilky tento měsíc omezí výrobu kvůli nedostatku čipů. Oznámily to například japonské společnosti Toyota Motor a Nissan či americký Ford Motor. Toyota například uvedla, že omezí výrobu dodávkových vozů Tundra ve své továrně v americkém státě Texas. Neupřesnila však, jak velkého počtu aut se toto omezení dotkne.
Jak dlouho je kvůli koronaviru bezpečné být v jedné místnosti, s kolika lidmi, a mění na tom něco klimatizace nebo třeba otevřená okna? Na otázky, které řeší prakticky každý, teď přináší odpovědi internetová aplikace založená na vědeckých výpočtech. Ta říká, že například restaurace o necelých 100 metrech čtverečních by pro stovku lidí bez roušky a při mluvení byla bezpečná jen 16 minut. Školní třída o 25 lidech, kteří mluví bez ochrany úst, je bezpečná 27 minut.
První i druhá vlna pandemie koronaviru nás zastihla nepřipravené. Vlastně můžeme být rádi, že naše zdravotnictví nezkolabovalo a můžeme být vděčni všem doktorům, sestrám a dalšímu zdravotnímu personálu nebo i vojákům za jejich nasazení. Jednu pozitivní věc, ale pandemie dokázala – už i české zdravotní pojišťovny díky ní začaly lékařům proplácet úkony prováděné na dálku. Co se tedy za poslední rok v českém zdravotnictví změnilo a jaké výzvy před námi stále zůstávají? Zamyslel se nad tématem Tomáš Doležal, generální ředitel Medevio.
Karolina je jméno nového nejvýkonnější počítače v ČR, který se letos rozběhne v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Jméno bylo vybráno z 5114 návrhů od 2000 navrhovatelů. Veřejnost v minulosti vybírala i názvy předchozích tří superpočítačů Anselm, Salomon a Barbora. Všechna jména odkazují na regionální tradici hornictví a průmyslovou historii kraje.
Nový přístup pomohl českým vědcům najít stovky vzácných nepopsaných objektů ve vesmíru. Výzkumníci poprvé v astronomii využili metodu umělé inteligence zvanou aktivní hluboké učení (active deep learning), kdy neuronová síť konzultuje nejméně jisté výsledky s člověkem. Katalog nově objevených hvězd je součástí celosvětové databáze Vizier, informoval Astronomický ústav Akademie věd ČR.
Výrobce aut Hyundai Motor jedná s americkou firmou Apple. Podle zpráv v korejských médiích firmy jednají o spolupráci v oblasti elektrických automobilů a baterií. Jednání jsou ale zatím v počáteční fázi a nic konkrétního nebylo dohodnuto.
Začali před třemi lety se systémem, který pomáhal školám řešit šikanu. Slibně rozjetý byznys zastavilo plošné zavírání škol, ale brněnský startup se nenechal odradit. Službu Nenech to být přetvořil pro firemní použití a sklízí první úspěchy.
Jak funguje internetové tržiště, na kterém se obchoduje s odpady? Kdy budou satelity z oběžné dráhy řídit kombajny a secí stroje? A může městem jezdit autobus poháněný bioplynem z čistírenských kalů? Na tyhle pozoruhodné otázky dává odpověď nový fenomén dnešní doby: cirkulární ekonomika.
Brno ukazuje, že se umí datově otevřít každému - městský datový portál na webu data.brno.cz se dočkal aktualizace a pořádně vylepšuje svoji náplň, která výrazně usnadňuje přístup k otevřeným datům Brna a jeho partnerů.
Díky zavedení sítí 5G v Plzni posílí tamější integrovaný záchranný systém drony. Skrze sítě páté generace budou stoje umět v reálném čase přenášet obraz přímo do krizových štábů policistů, hasičů a záchranářů.
Ministerstvo zdravotnictví spustilo otevřený registrační systém pro očkování proti covidu, byť zatím jen pro občany starší 80 let. Vyzkoušeli jsme, jak funguje.
První i druhá vlna pandemie koronaviru nás zastihla nepřipravené. Vlastně můžeme být rádi, že naše zdravotnictví nezkolabovalo a můžeme být vděčni všem doktorům, sestrám a dalšímu zdravotnímu personálu nebo i vojákům za jejich nasazení. Jednu pozitivní věc, ale pandemie dokázala – už i české zdravotní pojišťovny díky ní začaly lékařům proplácet úkony prováděné na dálku. Co se tedy za poslední rok v českém zdravotnictví změnilo a jaké výzvy před námi stále zůstávají? Zamyslel se nad tématem Tomáš Doležal, generální ředitel Medevio.
Nad novelou zákona o elektronických komunikacích debatovali poslanci v Podvýboru pro ICT, telekomunikace a digitální ekonomiku. Na svém Facebookovém profilu uveřejnil pirátský poslanec a předseda podvýboru Martin Jiránek tři okruhy, které poslanci řešili.
Česká republika má od prosince novou národní strategii kybernetické bezpečnosti. Podle ní máme řešit nejen kritickou infrastrukturu, ale i soukromé cloudy, internet věcí nebo mediální gramotnost širokých vrstev obyvatelstva.
Druhá vlna epidemie viru covid-19 uvěznila doma miliony žáků, studentů i zaměstnanců. Ti všichni začali využívat internet ke studiu, práci i zábavě, a na vytíženosti sítí se to projevilo. Kdo neměl kvalitní přípojku, hořce zaplakal.
Přes 200 milionů zařízení pro chytrou domácnost nakoupí evropští spotřebitelé již v roce 2024, uvádí analýza společnosti IDC. Mezi lety 2019 až 2024 má odbyt růst v průměru o 16,19 procenta ročně. Dominovat budou zařízení pro videozábavu s 80,6 miliony dodaných produktů a meziročním růstem o osm procent. Jejich podíl ale klesne z letošních 53 procent na 40 procent. Největší nárůst se očekává v kategorii osvětlení, která poroste v průměru o 47 procent na 33,5 milionu v roce 2024. Chytré reproduktory si udrží druhou pozici s podílem 23 procent.
Podle čeho se pozná chytrý zámek? Třeba podle toho, že se otevře sám, jakmile přijdete ke dveřím. A také díky němu můžete pustit domů nenadálou návštěvu, i když sami přijdete až za chvíli. Linus Yale tohle všechno umí a navíc nestojí žádnou přemrštěnou částku.
VOIX Premium Audio, pražský showroom se špičkovým audio vybavením, přidává do své nabídky renomovanou britskou značku KEF, jednoho z nejvýznamnějších světových výrobců reproduktorových soustav, který udává směr ve vývoji reprodukce hudby už téměř šest desetiletí.
Některé přední světové automobilky tento měsíc omezí výrobu kvůli nedostatku čipů. Oznámily to například japonské společnosti Toyota Motor a Nissan či americký Ford Motor. Toyota například uvedla, že omezí výrobu dodávkových vozů Tundra ve své továrně v americkém státě Texas. Neupřesnila však, jak velkého počtu aut se toto omezení dotkne.
Jak dlouho je kvůli koronaviru bezpečné být v jedné místnosti, s kolika lidmi, a mění na tom něco klimatizace nebo třeba otevřená okna? Na otázky, které řeší prakticky každý, teď přináší odpovědi internetová aplikace založená na vědeckých výpočtech. Ta říká, že například restaurace o necelých 100 metrech čtverečních by pro stovku lidí bez roušky a při mluvení byla bezpečná jen 16 minut. Školní třída o 25 lidech, kteří mluví bez ochrany úst, je bezpečná 27 minut.
Tým vědců z Japonska pracuje na vývoji první vesmírné družice vyrobené ze dřeva. Aktivita, kterou vyvíjí japonská společnost Sumitomo Forestry spolu s Kjótskou univerzitou, si klade za cíl bojovat proti rostoucímu problému vesmírného odpadu.
Společnost Apple podle agentury Reuters pracuje na výrobě samořídícího automobilu, který by se měl objevit na trhu už za tři roky. Auto by mělo být poháněno elektřinou a má obsahovat nový typ baterie, který má být průlomový.
Také se vám stýská po svobodném cestování po světě? Chtěli byste vidět, jak žijí běžní lidé a jak plyne život třeba na druhé straně zeměkoule? A to vše bez nutnosti negativního testu na covid? Projekt WindowSwap vám toto vše umožní, aniž byste museli vážit cestu přes oceán. Podílet se na něm můžete i vy.
Britská výzkumná agentura Forensic Architecture v minulosti odvedla skvělou práci při odhalování temných míst v ukrajinské nebo syrské válce. Její nejnovější počin vnáší jasno do letní exploze v bejrútském přístavu…
Kognitivní válčení. Termín pro nezmapovanou oblast lidské mysli, která je nevědomky ovládaná moderními technologiemi. Představuje tichou manipulaci, hrozbu pro kybernetické útoky i destabilizaci společnosti. Nové bitevní pole moderní doby, které je v počátcích svého definování.
Organizátoři festivalu Rock for People nabídnou na jeden den možnost zúčastnit se tradiční akce na královéhradeckém letišti ve virtuálním prostředí. Poslední lednový den se zájemci budou moci on-line projít po festivalovém areálu, zazpívat si s kapelami či prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů. To vše prostřednictvím interaktivního Rock for People In the Game.
Také se vám stýská po svobodném cestování po světě? Chtěli byste vidět, jak žijí běžní lidé a jak plyne život třeba na druhé straně zeměkoule? A to vše bez nutnosti negativního testu na covid? Projekt WindowSwap vám toto vše umožní, aniž byste museli vážit cestu přes oceán. Podílet se na něm můžete i vy.
Ministerstvo zdravotnictví spustilo otevřený registrační systém pro očkování proti covidu, byť zatím jen pro občany starší 80 let. Vyzkoušeli jsme, jak funguje.
Karolina je jméno nového nejvýkonnější počítače v ČR, který se letos rozběhne v národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě. Jméno bylo vybráno z 5114 návrhů od 2000 navrhovatelů. Veřejnost v minulosti vybírala i názvy předchozích tří superpočítačů Anselm, Salomon a Barbora. Všechna jména odkazují na regionální tradici hornictví a průmyslovou historii kraje.
Nový přístup pomohl českým vědcům najít stovky vzácných nepopsaných objektů ve vesmíru. Výzkumníci poprvé v astronomii využili metodu umělé inteligence zvanou aktivní hluboké učení (active deep learning), kdy neuronová síť konzultuje nejméně jisté výsledky s člověkem. Katalog nově objevených hvězd je součástí celosvětové databáze Vizier, informoval Astronomický ústav Akademie věd ČR.
Už odcházíte?
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!