Společnost ABB oznámila, že do medicínských laboratoří zavede kolaborativní roboty. V Texas Medical Center (TMC) v Houstonu v americkém státě Texas proto v říjnu otevře nové zdravotnické centrum. Výzkumný tým ABB bude v areálu TMC spolupracovat s lékaři, vědci a inženýry na vývoji nechirurgických lékařských robotických systémů, včetně logistických řešení a nové generace automatizovaných laboratorních technologií. ABB odhaduje, že prostřednictvím automatizace bude možné ročně provést o 50 % více testů. Když se roboti zaškolí na provádění opakujících se úkonů, nebudou lidé muset vykonávat činnosti, které způsobují poškození z opakovaného namáhání (syndrom RSI).
IT manažeři jsou zaplaveni bezpečnostními útoky a v důsledku nedostatečných odborných znalostí, neodpovídajícího rozpočtu a zastaralých technologií se pouze snaží za kybernetickými zločinci příliš nezaostávat. IT týmy sice tráví správou bezpečnosti 26 % svého času, ale otázkou je efektivita této práce. 79 % respondentů totiž uvedlo, že jejich organizace mají problém získat zaměstnance, kteří by měli požadované bezpečnostní znalosti a dovednosti. Uvádí to společnost Sophos ve svém nejnovějším celosvětovém průzkumu.
Pro Windows i pro severkorejskou linuxouvou distribuci Rudá Hvězda vytvořili programátoři v KLDR speciální encyklopedii obsahující spisy zakladatele Severní Koreje Kim Ir-Sena a jeho syna Kim Čong-Ila. V další verzi se plánuje i hlasový výstup. Severní Korea provozuje vlastní státem schválený intranet, uživatelů internetu je v celé zemi údajně jen 7000.
Reklama
Společnost EY nedávno představila sadu tří analytických nástrojů pro oblast blockchainu. Analytický nástroj EY Blockchain Analyzer podporuje finanční výkaznictví či investigativní služby, nástroj EY Smart Contract Analyzer umožní zainteresovaným stranám ověřovat zabezpečení smart kontraktů na blockchain. EY zároveň zpřístupní vlastní implementaci mechanismu důkazu s nulovou znalostí na blockchainu, EY Ops Chain (PE), aby firmám umožnila obchodovat bez narušení soukromí transakcí.
Společnost Deutsche Telekom rozšiřuje nabídku svých cloudových služeb pro země střední a východní Evropy. Ve spolupráci se společností Microsoft bude v Polsku, České republice, Slovensku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Severní Makedonii, Černé Hoře a Řecku poskytovat vysoce standardizované cloudové služby pro veřejnou cloudovou platformu Microsoft Azure a služby Dynamics 365 a Office 365. Automatizované služby umožní přechod na cloud během několika minut a v porovnání s instalací aplikací na firemní servery ušetří zákazníkům 30 – 50 % provozních nákladů na IT.
Společnost Google odtajnila několik faktů o svém operačním systému Fuchsia, který se měl používat na mnoha platformách, například na noteboocích, tabletech, malých domácích zařízení i na tzv. chytré nositelné elektronice. Jde o open source projekt a fungovat by měl i na zařízení s rozšířenou a virtuální realitou.
Společnost Google nabízí v některých zemích další možnost platby za aplikace pro Android. Ti, kdo nemají k dispozici platební kartu, nebo nemohou využít bankovní převod, mohou zaplatit v místním obchodě, který má s Google smlouvu. Ten pak peníze za nákup převede online.
Součástí kancelářských zařízení společnosti Brother budou nástroje pro digitalizaci dokumentů a řízení tisku od české globální společnosti Y Soft. Firma poskytuje chytrá podniková řešení, jejíž nástroj YSoft SafeQ je nyní integrovanou součástí multifunkčních zařízení Brother. Díky němuž se zákazníci dočkají vyšší produktivity, lepšího zabezpečení dokumentů a nižších nákladů na tisk.
Společnost Uber začíná nabízet sdílená elektrokola v Indii, a to díky partnerství s platformou na sdílení Yulu. Tato platforma poskytuje ke sdílení 500 elektrokol a 2500 kol. Trh se sdílenými elektrokoly a elektrokoloběžkami je v současné době v Indii na prudkém vzestupu.
Volkswagen spustil rezervace na prvního člena nové rodiny elektricky poháněných modelů ID. Zájem o speciální edici ID.3 1ST, limitovanou na 30 000 vozů, výrazně překonal očekávání značky. V prvních hodinách bylo v Evropě zaznamenáno víc než 10 tisíc rezervací. Také v Česku byl zájem velký a v současnosti jsou všechny vozy již rezervovány.
Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
Deset let v čele firmy v lednu oslaví Eduard Palíšek, šéf skupiny Siemens Česká republika. Řízení této obří společnosti, která v Česku zaměstnává přes 13 tisíc lidí, s sebou v poslední době nese i jeden zásadní aspekt. Je jím masivní podpora a propagace konceptu Průmysl 4.0 a digitalizace českých firem.
Dezinformace, fake news, hybridní válka. Pro mnohé námět nekonečných debat na sociálních sítích, pro Františka Vrábela každodenní práce. Jeden z nejúspěšnějších datových analytiků na světě si nebere žádné servítky, co se týče hodnocení zdejší mediální gramotnosti, stavu médií nebo třeba úlohy Facebooku a dalších sociálních sítí…
Student Gymnázia Jana Ámose Komenského v severočeském Dubí Michal Doubek přišel se zcela novým způsobem, jak s pomocí umělé inteligence výrazně zrychlit vystavování fotografií ve fotobankách a tím i zvětšit možnosti výdělku pro fotografy, kteří svoje snímky do fotobank umísťují.
Technologie 5G. Převratná novinka, na kterou čeká celý svět, ale také něco jako pověstná paní Columbová – všichni o ní mluví, ale v Česku ji (skoro) nikdo nikdy neviděl. A jak bývá mýtickým bytostem vlastní, víří kolem ní spousta neověřených zpráv a pověr… Podívali jsme se na to, co je a co není pravda.
Mladoboleslavský lékař Jaroslav Mitlener přemýšlel, jak ochránit své dcery. Místo toho, aby jim pořídil zbraň nebo pepřový sprej, vsadil na mobilní aplikaci My Bodyguard. V případě napadení jim pak stačí zatřást chytrým mobilem, který útočníka nafotí a zaznamená i údaje o poloze. Data okamžitě míří do zabezpečeného serveru, kde jsou k dispozici například policii.
Dovedete si představit, že byste při jízdě českou krajinou na kraji silnice potkali robota, který by si vás chtěl stopnout? Přesně to se mohlo před rokem stát. O stopujícího robota se zajímala celostátní média, na internetu jeho cestu po Česku sledovaly tisíce lidí… Jenže cesta skončila a mediální sláva utichla. Co tedy Matylda dělá teď?
S nárůstem počtu uživatelů chytrých telefonů přibývá i množství aplikací, které si Češi stahují a instalují. Aplikace do chytrých telefonů si podle průzkumu vzdělávacího institutu Digitální pevnosti instaluje 89 procent Čechů, častěji jsou to muži a mladí lidé. Experti na kyberbezpečnost ale upozorňují, že lidé by při instalaci měli věnovat pozornost oprávněním, které aplikace vyžadují.
Česká metropole se opět posunula ve snaze být chytrým městem. Dalším krokem je možnost pro kohokoliv, kdo má zájem, si na internetu prohlédnout rozpočet města a zjistit, jak se ho daří dodržovat. Zatím ale vázne zapojování jednotlivých městských částí.
Sledování na internetu snadno dosažitelné pornografie se nevyhýbá ani věřícím, kteří to vnímají jako hřích. Aby se ale „pokušení zla“ vyhnuli, berou si na pomoc aplikaci, která o případném selhání okamžitě informuje jejich blízké.
Aplikace, která nevidomým diabetikům přečte hladinu cukru v krvi. Hlasový asistent pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Inteligentní systémy, díky nimž nemusíte trávit dlouhé hodiny v čekárně, nebo chytrá podložka bránící syndromu karpálního tunelu. To všechno dokázaly party mladých nadšenců vyrobit během třídenního hackathonu v elitní pražské nemocnici.
Praha o něco zpříjemnila používání metropolitní hromadné dopravy. Nově cestující s předplaceným kupónem nemusí v peněžence vozit kartu. Kupón si stačí nahrát do aplikace PID Lítačka v mobilním telefonu.
Domy postavené s pomocí 3D tisku většinou přitáhnou i pozornost i lidí, které architektura nezajímá – žádné ostré hrany, jednoduché linie, některé připomínají futuristické představy bydlení, jiné spíš Hobitín nebo obrovská hnízda mravenců. Zajímavější než vzhled, je ovšem fakt, že vznikly nezvykle rychle. To proto, že místo dělníků je stavělo obrovské rameno 3D tiskárny. Zatím to jde ztuha, ale na vývoji tisku domů se usilovně pracuje i v Česku.
Česko je sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb prostřednictvím chytrých hodinek, náramků a další nositelné elektroniky. První trojici tvoří Nizozemsko, Velká Británie a Švýcarsko. Celkový počet plateb přes nositelná zařízení v Evropě letos vzrostl na osminásobek v porovnání s rokem 2018. V regionu se nyní jednašedesát procent všech plateb v obchodech uskuteční bezkontaktně, což představuje nárůst o čtvrtinu. Vyplývá to ze studie společnosti Mastercard.
Jmenuje se Týna, má příjemný hlas a je pořád dobře naladěná. K tomu všemu je k dispozici nepřetržitě a bez čekání. Operátor T-Mobile přijal do týmu na infolince novou posilu v podobě virtuální asistentky. Například s vyúčtováním má dokázat poradit stejně, jako živý asistent.
Představení nového pick-upu Tesly nazvaného Cybertruck oběhlo minulý týden planetu jako jeden z největších marketingových trapasů roku, když šéf designu americké automobilky Franz von Holzhausen hozenou kovovou koulí rozbil okno, ačkoliv mělo údajně odolat i střelbě. „Napravíme to,“ nejprve na Twitteru komentoval vzniklou situaci známý vizionář a majitel automobilky Elon Musk. Konec víkendu ale ukázal, že vše byla nejspíš jen skvěle připravená show.
Brněnský celosvětový prodejce letenek Kiwi.com se chce stát globálním virtuálním dopravcem. To znamená poskytnout "na jedno kliknutí" cestovní doklad ode dveří ke dveřím. Zákazník si bude moci vše zařídit přes jednu platformu Kiwi.com, ať už se bude chtít vydat na tropickou dovolenou nebo se nechat odvézt taxíkem do jeho oblíbené restaurace. Na konferenci v USA to řekl generální ředitel a zakladatel firmy Oliver Dlouhý.
Deset let v čele firmy v lednu oslaví Eduard Palíšek, šéf skupiny Siemens Česká republika. Řízení této obří společnosti, která v Česku zaměstnává přes 13 tisíc lidí, s sebou v poslední době nese i jeden zásadní aspekt. Je jím masivní podpora a propagace konceptu Průmysl 4.0 a digitalizace českých firem.
Česká metropole se opět posunula ve snaze být chytrým městem. Dalším krokem je možnost pro kohokoliv, kdo má zájem, si na internetu prohlédnout rozpočet města a zjistit, jak se ho daří dodržovat. Zatím ale vázne zapojování jednotlivých městských částí.
Praha o něco zpříjemnila používání metropolitní hromadné dopravy. Nově cestující s předplaceným kupónem nemusí v peněžence vozit kartu. Kupón si stačí nahrát do aplikace PID Lítačka v mobilním telefonu.
Do dubna příštího roku bude na Palackého náměstí stát prototyp nové zastávky, jejíž cena v sériové výrobě nemá podle IPR Praha přesáhnout částku 200 tisíc korun. Zastávka bude částečně chytrá – cestujícím čekajícím na tramvaj nabídne signál Wi-Fi, USB port pro dobíjení a reproduktor pro osoby se sluchovým postižením. Na displeji bude zobrazovat čas příjezdu tramvají.
Rekola mají za sebou rekordní rok: počet registrovaných uživatelů narostl ze 170 tisíc na 250 tisíc a aplikaci tak má například v telefonu podle dat společnosti každý druhý obyvatel Prahy mezi 20 a 30 lety. Rekola fungují v jedenácti městech, naposledy expandovala do Písku a Mladé Boleslavi. Letos poprvé nabídla možnost vypůjčení elektrokol.
České zdravotnictví se začátkem příštího roku vstoupí nejen do nového desetiletí, ale také alespoň částečně do věku elektronizace. Prvního ledna totiž začne platit povinnost komunikovat s Českou správou sociálního zabezpečení o pracovní neschopnosti zaměstnanců v elektronické podobě prostřednictvím takzvané eNeschopenky. Jsou ale slyšet názory, že start eNeschopenky je poněkud uspěchaný.
Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
Česká armáda dostane autonomní posilu. Už zkraje příštího roku by měla začít fungovat speciální letka, která se bude skládat pouze z dronů. Základ budou tvořit drony monitorovací, ale armáda počítá i s pořízením bojových bezpilotních strojů.
Ministerstvo vnitra spustilo novou podobu rozcestníku on-line služeb státu gov.cz. Současně spustilo chatbota, který provede klienty Portálem občana a pomůže jim s řešením základních problémů.
Představte si dům, který můžete ovládat z mobilu. Dům, který se učí podle vašich potřeb. Pamatuje si, jaká teplota vám doma vyhovuje nebo kolik světla vás dokáže příjemně vzbudit.
V Česku finišuje přechod na nový systém televizního vysílání. Vypínání staršího DVB-T a přechod na nový systém DVB-T2, jímž je pokryta téměř celá republika, začne v Praze už 27. listopadu, ostatní regiony budou následovat v dalších měsících. Pro řadu lidí vypnutí současného systému bude cestou, jak pozemní vysílání opustit. Nahrávají tomu, jak nabídky telefonních operátorů, tak i nástup streamovaných televizí.
V nevětraných dětských pokojích i ložnicích rodičů během noci koncentrace oxidu uhličitého výrazně překračuje zdravotní limit. Ukazují to měření provedená od července pomocí senzorů Reair v desítkách domácností a kanceláří. Nevhodné ovzduší je i v nedostatečně větraných školních třídách, kancelářích i zasedacích místnostech firem. Výsledkem je, že většinu dne trávíme v budovách se znečištěným vzduchem, jsme nesoustředění, unavení a častěji nemocní.
Operátor T-Mobile očekává, že počet domácností, pro které bude na konci roku k dispozici optická síť, překročí číslo 100 000. T-Mobile tak plní svůj plán pokrýt optikou do konce roku 2025 jeden milion tuzemských domácností.
Dovedete si představit, že byste při jízdě českou krajinou na kraji silnice potkali robota, který by si vás chtěl stopnout? Přesně to se mohlo před rokem stát. O stopujícího robota se zajímala celostátní média, na internetu jeho cestu po Česku sledovaly tisíce lidí… Jenže cesta skončila a mediální sláva utichla. Co tedy Matylda dělá teď?
Aplikace, která nevidomým diabetikům přečte hladinu cukru v krvi. Hlasový asistent pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Inteligentní systémy, díky nimž nemusíte trávit dlouhé hodiny v čekárně, nebo chytrá podložka bránící syndromu karpálního tunelu. To všechno dokázaly party mladých nadšenců vyrobit během třídenního hackathonu v elitní pražské nemocnici.
Domy postavené s pomocí 3D tisku většinou přitáhnou i pozornost i lidí, které architektura nezajímá – žádné ostré hrany, jednoduché linie, některé připomínají futuristické představy bydlení, jiné spíš Hobitín nebo obrovská hnízda mravenců. Zajímavější než vzhled, je ovšem fakt, že vznikly nezvykle rychle. To proto, že místo dělníků je stavělo obrovské rameno 3D tiskárny. Zatím to jde ztuha, ale na vývoji tisku domů se usilovně pracuje i v Česku.
Česko je sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb prostřednictvím chytrých hodinek, náramků a další nositelné elektroniky. První trojici tvoří Nizozemsko, Velká Británie a Švýcarsko. Celkový počet plateb přes nositelná zařízení v Evropě letos vzrostl na osminásobek v porovnání s rokem 2018. V regionu se nyní jednašedesát procent všech plateb v obchodech uskuteční bezkontaktně, což představuje nárůst o čtvrtinu. Vyplývá to ze studie společnosti Mastercard.
S nárůstem počtu uživatelů chytrých telefonů přibývá i množství aplikací, které si Češi stahují a instalují. Aplikace do chytrých telefonů si podle průzkumu vzdělávacího institutu Digitální pevnosti instaluje 89 procent Čechů, častěji jsou to muži a mladí lidé. Experti na kyberbezpečnost ale upozorňují, že lidé by při instalaci měli věnovat pozornost oprávněním, které aplikace vyžadují.
Sledování na internetu snadno dosažitelné pornografie se nevyhýbá ani věřícím, kteří to vnímají jako hřích. Aby se ale „pokušení zla“ vyhnuli, berou si na pomoc aplikaci, která o případném selhání okamžitě informuje jejich blízké.
Chytrý mobil připojený na internet. Na začátku tohoto desetiletí skoro raritní záležitost. Dnes je situace naprosto odlišná. Chytrý mobil má nyní sedm osob z deseti. Mezi mladými do 24 let ho používá 99 procent z nich. Masivně přibývá i lidí, kteří jsou díky telefonu on-line. V roce 2010 používala internet na telefonu čtyři procenta Čechů, teď už jich jsou podle údajů Českého statistického úřadu dvě třetiny.
Více než dvě pětiny uživatelů virtuálních asistentů používaných v chytrých reproduktorech se domnívají, že si zanedlouho lépe porozumí s chytrým telefonem lépe než se skutečným živým přítelem. Šest z deseti lidí pak očekává, že do tří let budou běžně rozšířená zařízení, která budou reagovat přesně podle jejich nálady. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ericsson.
Dovedete si představit, že byste při jízdě českou krajinou na kraji silnice potkali robota, který by si vás chtěl stopnout? Přesně to se mohlo před rokem stát. O stopujícího robota se zajímala celostátní média, na internetu jeho cestu po Česku sledovaly tisíce lidí… Jenže cesta skončila a mediální sláva utichla. Co tedy Matylda dělá teď?
S nárůstem počtu uživatelů chytrých telefonů přibývá i množství aplikací, které si Češi stahují a instalují. Aplikace do chytrých telefonů si podle průzkumu vzdělávacího institutu Digitální pevnosti instaluje 89 procent Čechů, častěji jsou to muži a mladí lidé. Experti na kyberbezpečnost ale upozorňují, že lidé by při instalaci měli věnovat pozornost oprávněním, které aplikace vyžadují.
Česká metropole se opět posunula ve snaze být chytrým městem. Dalším krokem je možnost pro kohokoliv, kdo má zájem, si na internetu prohlédnout rozpočet města a zjistit, jak se ho daří dodržovat. Zatím ale vázne zapojování jednotlivých městských částí.
Sledování na internetu snadno dosažitelné pornografie se nevyhýbá ani věřícím, kteří to vnímají jako hřích. Aby se ale „pokušení zla“ vyhnuli, berou si na pomoc aplikaci, která o případném selhání okamžitě informuje jejich blízké.
Už odcházíte?
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!