Foto: iStockphoto

České zdravotnictví v praxi: Namísto digitalizace papírová obálka, která zachraňuje životy

Stát chytřetéma 4 min čtení

V Jihomoravském kraji vymysleli papírovou obálku, která má zachraňovat životy a usnadňovat práci záchranářům. Nápad se rozšířil do dalších krajů a všichni si ho pochvalují. Na jednu stranu úspěch, z pohledu moderních trendů ale trochu paradox.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

V Jihomoravském kraji vymysleli papírovou obálku, která má zachraňovat životy a usnadňovat práci záchranářům. Nápad se rozšířil do dalších krajů a všichni si ho pochvalují. Na jednu stranu úspěch, z pohledu moderních trendů ale trochu paradox.

Související článek

Větší šance na život. Umělá inteligence rozpozná rakovinu kůže lépe než lékař

Lékaři úspěšně rozpoznají rakovinu kůže v 87 případech ze sta. Umělá inteligence je výrazně úspěšnější: ze sta odhalí 95 nemocných. Pomůže tak navíc osmi těžce nemocným lidem, jejichž léčba by nejspíš začala pozdě. Osm pacientů, jejichž šance na přežití by oproti ostatním byla výrazně nižší. Ocitli jsme se tak ve stádiu, kdy lékaře začínají překonávat roboti.

Obálka se v různých krajích vyskytuje pod názvy Seniorská obálka nebo ICE karta, což je zkratka anglického výrazu in case of emergency – v případě nouze. Je to formulář ve formátu A4, který obsahuje několik údajů o zdravotním stavu. Po vyplnění se natřikrát přeloží a dá na předem určené místo. „Seniorská obálka má jasně daná pravidla, kde je umístěna. Je to buď lednička, nebo vstupní dveře z vnitřní strany,“ vysvětluje mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Přesně na těchto místech ji totiž bude hledat posádka záchranné služby, policie nebo hasiči. Ti všichni jsou o existenci obálky informováni a vědí, kam se mají dívat. Samozřejmě jen v případě, že na to mají čas. „Primární je pochopitelně zajištění životních funkcí, obálka se bude dohledávat až následně. V první fázi postupu posádky to určitě nebude. Každopádně může skutečně pomoci, například když víte, zda oživujete člověka, který již prodělal jeden infarkt, a také může pomoci zjistit, jaké léky dotyčný užívá,“ doplňuje Bothová.

Kraje, města, internet

I když se jedná o relativně nový nápad z června 2018, ICE karta se z Brna rozšířila už do sedmi krajů České republiky. Rozdávají ji vybrané městské úřady a je k dispozici i na internetu, například na webu Seniorská politika JmK, ale i na webu ministerstva práce a sociálních věcí.

V ICE kartě je kromě osobních údajů pacienta (jméno, rodné číslo, pojišťovna) vyplněn zejména seznam užívaných léků, přehled alergií a volitelně také seznam nemocí. Pokud má senior zájem, může doplnit kontakt na blízké osoby nebo ošetřujícího lékaře. Autoři obálky doporučují vložit dovnitř propouštěcí zprávu z poslední hospitalizace, která obsahuje řadu důležitých aktuálních údajů.

Související článek

Onkolog Vyzula: Digitalizace zdravotnictví ušetří peníze, které použijeme na nové léčebné postupy

eRecept – asi nejhmatatelnější a největší projekt českého zdravotnictví spojený s plánem na jeho digitalizaci. Vznikal bolestně, a ani letos, kdy začal fungovat, není pro lékaře povinný. Přibližně devadesát procent lékařů ale začalo eRecept používat. Každý měsíc jich tak vytvoří necelých pět milionů kusů. Ostatní lékaři, kteří zatím odolávají, si i ve třetím tisíciletí vystačí s tím, že pacientovi recept vypíší rukou. Co dalšího ve spojení s moderními technologiemi můžeme čekat? Na to jsme se zeptali Rostislava Vyzuly, lékaře, poslance a také předsedy zdravotního výboru a podvýboru pro eHealth.

 „Obálka byla původně zamýšlena především pro seniory, kteří trvale pobývají v domech s pečovatelskou službou. Zejména o víkendu a v noci, když přijede naše posádka, není v těchto zařízeních dostatek personálu, který by měl přístup k informacím o zdravotním stavu pacienta a mohl nám je poskytnout,“ vysvětluje mluvčí jihomoravské záchranky. Kromě obyvatel pečovatelských domů ji ale začali využívat i senioři bydlící ve vlastním bytě, tělesně postižení a další.

I.C.E. KARTA, zkratka anglického výrazu in case of emergency – v případě nouze -

Nešlo by to bez papíru?

ICE karta je samozřejmě skvělá věc. I člověk, který si zrovna nerozumí s technikou, ji dokáže vyplnit. Její nevýhodou je fakt, že údaje v ní jsou snadno dostupné i těm, kteří by se k nim nikdy neměli dostat. Teoreticky totiž do informací o zdravotním stavu může nahlédnout kdokoliv, kdo se dostane do bytu či domu – rodinní příslušníci, návštěvy, řemeslníci, pošťačka, nebo i podomní prodejci energií. Na druhou stranu, právě tato otevřenost znamená i výhodu – do ICE karty se bez problému dostane třeba pečovatelská služba, která by ke zdravotnickým záznamům neměla přístup.

Přesto se nabízí otázka, jestli by v dnešní době nešlo všechno řešit více digitálně a pokud možno automaticky. Asi se dá například pochybovat, že každý pacient hned po návratu od lékaře poctivě aktualizuje informace o své medikaci. Přitom tyto informace už digitálně existují.

Související článek

Glucly: aplikace, která zlepší život diabetiků

Mobilní vývojář Pavel Buben se u lékařky dozvěděl, že trpí cukrovkou. První věc, kterou od doktorky dostal, byl diabetický notýsek, do něhož si měl pravidelně zapisovat naměřené hodnoty. Zápisník ale ihned ztratil, a tak vyvinul vlastní mobilní aplikaci, která ulehčí život nejen jemu, ale i ostatním diabetikům. Dostala název Glucly.

V současné době není možné předepsat lék jinak než přes elektronický recept. Stačilo by tedy, aby se záchranná služba podívala do systému a sama zjistila, jaké léky má pacient předepsané. „V současné době se konkrétní lékař může podívat jen na ten lék, který sám pacientovi předepsal, a vidí, zda si jej vyzvedl a kde. Nevidí ostatní léky, které pacient užívá a předepsali mu je jiní specialisté,“ uvádí Michaela Bothová.

Když je ochrana údajů spíše na škodu

Tento problém si uvědomuje i ministerstvo zdravotnictví, které aktuálně připravuje tzv. sdílený lékový záznam pacienta. Bude vycházet ze systému eReceptu, kde už všechny informace jsou, a zajistí jejich sdílení lékařům, záchranářům a dalším, kteří k němu budou mít přístup.

„V současnosti probíhají legislativní změny, které by v blízké době měly umožnit zpřístupnění sdíleného lékového záznamu pacienta jak lékařům, lékárníkům a klinickým farmaceutům, tak zdravotnické záchranné službě,“ ujišťuje Gabriela Štěpanyová z ministerstva zdravotnictví. Pacient podle ní bude mít vždy právo vyslovit se sdílením dat nesouhlas, případně udělit souhlas konkrétnímu lékaři. Je proto šance, že posádka již brzy zjistí informace o užívaných lécích už cestou k pacientovi.

Navíc zejména lidé s chronickými nemocemi už pravděpodobně mají nějaký záznam v systému. Možná k nim již dříve vyjížděla záchranka, možná byli v minulosti hospitalizováni ve spádové nemocnici. Opět by tedy stačilo nastavit legislativní pravidla tak, aby s těmito informacemi mohla záchranná služba pracovat.

Související článek

Zdravotnická aplikace LungScreen překvapila. Ví, komu hrozí rakovina plic

Aplikace LungScreen vznikla v Maďarsku z iniciativy plicních lékařů a společnosti Johnson & Johnson. Uživatel se díky ní dozví, do jaké míry mu hrozí rakovina plic a zda se by měl nechat odborně vyšetřit. A ačkoli aplikace překvapí svou jednoduchostí, přináší podle odborníků hodně pozitivní výsledky.

Digitální budoucnost záchranářství by mohla vypadat třeba takto. Zavolá sousedka Josefa Nováka z Příčné ulice, že pan Novák neotevírá dveře. Dispečer tísňové linky koukne do systému a zjistí, že k panu Novákovi už záchranka v minulosti vyjížděla kvůli bolestem na hrudi. Následně byl hospitalizován ve fakultní nemocnici, kde lékaři potvrdili infarkt myokardu a předepsali příslušné léky na srdce. Kromě nich užívá ještě léky na Alzheimerovu chorobu. Z toho jasně usoudí, že si pan Novák nejspíš zapomněl vzít léky a má problém se srdcem, a rovnou na místo vysílá dobře informované záchranáře spolu s hasiči.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama