Zdroj: Pexels

Digitální Česko. Zkusíme ho vypnout a zapnout?

Stát chytřekomentář 3 min čtení

Letošní rok má být ve znamení umělé inteligence a digitálního státu. Nevěříte? Před pár měsíci to naslibovali premiér, tehdejší ministryně průmyslu a tehdejší ministr dopravy na velkolepé konferenci, při které se zavázali, že z našeho státu bude evropský průkopník futuristických technologií. Máme prý na co navazovat, protože máme skvělé odborníky na vesmírné technologie a už za socialismu jsme byli premianti programu Interkosmos.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Letošní rok má být ve znamení umělé inteligence a digitálního státu. Nevěříte? Před pár měsíci to naslibovali premiér, tehdejší ministryně průmyslu a tehdejší ministr dopravy na velkolepé konferenci, při které se zavázali, že z našeho státu bude evropský průkopník futuristických technologií. Máme prý na co navazovat, protože máme skvělé odborníky na vesmírné technologie a už za socialismu jsme byli premianti programu Interkosmos.

Zatím jsme u toho, že vláda schválila spoustu dokumentů a objednala si další. Jenom letos za ně zaplatí asi 95 milionů korun. Úřady budou zase zasypané koncepcemi. Už to tu bylo několikrát, nikdy z toho nic pořádně nebylo, ale tentokrát zodpovědní úředníci přísahají, že v šuplíku nic neskončí. Na jedno kliknutí zařídíme všechno a budeme pak mít spoustu času jezdit po chytrých dálnicích a ve vysokorychlostních autonomních vlacích.

Související článek

Česko zabojuje o evropské Centrum pro vývoj umělé inteligence

Česko se může ucházet o možnost vytvoření evropského Centra Excelence pro vývoj umělé inteligence. Ministerstvo průmyslu a obchodu dokončilo Národní strategii umělé inteligence, která je podmínkou podání žádosti. Strategie putuje do připomínkového řízení.

Realitu všichni známe. Stav digitální komunikace v Česku je tristní. Miliardy za nejrůznější systémy létají z okna a jejich použitelnost je taková, že byste se radši dobrovolně nechali lámat v kole, než abyste se proklikávali naprosto nepřátelským webem. Také Nejvyšší kontrolní úřad nestíhá žasnout. Třeba jako před třemi lety, kdy odhalil, že přímo ministerstvo průmyslu zaplatilo za dva IT systémy sedm milionů korun. Jeden ovšem vůbec nespustilo a druhý nikdo nevyužíval…

Ve výroční zprávě za loňský rok to Nejvyšší kontrolní úřad napsal natvrdo: „Ukazuje se, že problémy spojené s informačními a komunikačními technologiemi se dlouhodobě nedaří vyřešit, a zůstávají tak i nadále významným zdrojem nehospodárnosti a neúčelnosti vynaložených finančních prostředků.“ Řízení informačních technologií je nekoncepční a stát je závislý na externích dodavatelích systémů. V hrsti mají ministerstvo práce i ministerstvo pro místní rozvoj. Míra on-line kontaktu mezi státem a občany byla Evropskou komisí vyhodnocena jako jedna z nejnižších v EU.

Související článek

Česko a umělá inteligence v praxi: firmy ji využívají, státu se zatím moc nechce

Všichni o ní mluví, často se ale nedokážou shodnout, jak ji využít, a státní správa se jí trochu bojí. Co to je? Přece umělá inteligence. Právě tou se v posledních měsících zabývá mimo jiné i Svaz průmyslu ČR – zevrubně zkoumá, jak firmy moderní technologie využívají a jaký má umělá inteligence potenciál do budoucna.

Stát neumí pořádně nabídnout ani základní služby, natož aby dokázal motivovat občany k používání datových schránek. V téhle situaci zní povídání o České republice coby výkladní skříni umělé inteligence jako ujeté sci-fi. Poslouchá se hezky, ale je to jako sny o rychlodráze na letiště, vysokorychlostní železnici do Drážďan nebo dostavbě Pražského okruhu. Možná to někdy bude hotové, ale užijí si to až vaše vnoučata nebo jejich děti. Trať do Drážďan by se měla začít stavět za 11 let, a to ještě za předpokladu, že všechno půjde hladce.

Člověk nemusí hned myslet na Estonsko a jeho fenomenální úspěch s digitální společností. Přece jenom je to mnohem menší země, což je objektivní výhoda. Ale nelze si nevšimnout, že strategii elektronického vládnutí připravilo už v roce 1997, o tři roky později zavedlo elektronické daňové přiznání a před 17 lety elektronické občanské průkazy. Česká republika v té době s velkou slávou a za velké peníze zaváděla internet do škol známý jako Indoš.

Dnes je v Estonsku dostupných 99 procent státních služeb on-line, data proudí ve 170 databázích se stabilním provozem a promyšleným zabezpečením. U nás zdaleka všechno nezařídíte on-line, stát provozuje na 8000 informačních systémů s často uzavřenými datovými formáty, jejich provoz ročně stojí 25 miliard korun a zavedení nových doprovázejí televizní reportáže o frontách naštvaných lidí na úřadech.

Mohl by to být první úkol pro umělou inteligenci, dát tohle všechno do pořádku. Možná by se zamyslela a pak navrhla řešení: zhotovit koncepci. Virus mnoha slov a minima činů by totiž měla už v základní konfiguraci. Od externího dodavatele, samozřejmě.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama