Ilustrační foto: Istockphoto

Pomoc farmářům. Když nepodrží počasí, pomůže chytrá technika

Firmy chytřetéma 4 min čtení

Počasí zemědělcům a chovatelům hospodářských zvířat moc nenahrává. Výnosy úrody kvůli suchu klesají, takže je potřeba dostatečně ochránit alespoň to, co se podaří sklidit. Dobrým pomocníkem jsou bezdrátové senzory české společnosti Farmium. Kromě stavu uskladněné úrody pohlídají i kvalitu produktů z farem – ať už jde o mléko, obiloviny nebo další produkty.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Počasí zemědělcům a chovatelům hospodářských zvířat moc nenahrává. Výnosy úrody kvůli suchu klesají, takže je potřeba dostatečně ochránit alespoň to, co se podaří sklidit. Dobrým pomocníkem jsou bezdrátové senzory české společnosti Farmium. Kromě stavu uskladněné úrody pohlídají i kvalitu produktů z farem – ať už jde o mléko, obiloviny nebo další produkty.

Související článek

Příběh Slušovic: Jak se vyrábělo 2500 počítačů za rok v socialistickém Československu

Slušovice. Třítisícové městečko na Zlínsku bylo před třiceti lety centrem výroby tuzemských počítačů. Řečeno dnešní terminologií, byl to slušně rozjetý startup. O tom, jak se to vlastně stalo, jsme mluvili s člověkem, který byl u tohoto projektu od úplného začátku až do konce. S Milanem Frnkou.

Když se zkombinuje zemědělství s moderním technologickým řešením, může to přinést úspěch. Důkazem je produkt společnosti Farmium, jež zvítězila v hlasování odborné poroty v rámci krajského kola soutěže T-Mobile Rozjezdy, která podporuje začínající podnikatelské projekty. Farmium zabodovalo s využitím IoT měřidel v síti Sigfox. Ta spoléhají na senzory vlastní výroby, které umožňují sledování teploty, vlhkosti a další údajů v mobilní nebo webové aplikaci. „Farmáři už díky našemu nápadu nemusejí obcházet například haldy tun krmiva ve skladech a pracně hlídat jeho kvalitu, jejíž zhoršení by mohlo ohrozit zdraví jejich hospodářských zvířat,“ říká Jiří Janoušek, šéf projektu.

Chytré měření v zemědělství

Hlavní část systému Farmium spočívá v senzorech pro různá měření. Senzory si společnost vyvíjí a vyrábí sama. Jsou to nevelké, vlivům počasí odolné krabičky, které obsahují nezbytné součástky pro měření tlaku, teploty, vlhkosti a dalších veličin. Součástí je rovněž baterie pro napájení a anténa pro bezdrátový přenos dat. Farmium využívá síť IoT Sigfox. Naměřená data se pak zobrazují v rozhraní webové nebo mobilní aplikace.

Související článek

Chytrý bagr či traktor sám vyplní výkaz práce. A ještě odhalí zloděje

Nízké platy ve stavebnictví nebo zemědělství si řidiči pracovních strojů často navyšují prostřednictvím melouchů. Náklady na spálenou naftu a opotřebení stroje často za miliony korun platí majitel firmy. Ten o podvodu zaměstnance možná tuší, ale nic mu nedokáže, když ho nechytí přímo při činu. Obrana přitom není příliš obtížná.

Měření se neobejde bez měřicích sond, což jsou nerezové tyče o délce 50 až 500 centimetrů, a propojovacích kabelů, jejichž délka může být individuální a slouží k tomu, aby zemědělec mohl doslova zapíchnout měřicí sondu na libovolné místo v haldě krmiva nebo jiného uskladněného materiálu, například obilí, kompostu a podobně.

Velkým přínosem řešení Farmium je podle Jiřího Janouška těsná spolupráce se společností NutriVet. „S NutriVet máme společný cíl, jímž je zvýšení kvality krmiv a odborné vyhodnocení výsledků měření v jejich specializované chemické laboratoři. V ní se provádí srovnání naměřených hodnot v aplikaci a chemického rozboru vzorků pro různé druhy konzervantů, které farmář zapíše do tabulky pro analýzu,“ vysvětluje Janoušek. Tyto informace se posílají do laboratoře NutriVet a farmář se obratem dozví o tom, v jaké kvalitě je například siláž a uskladněné krmivo, zda se třeba nezačíná znehodnocovat, nejsou v něm přítomní škůdci, plísně a podobně. „Díky těmto informacím může včas reagovat a podniknout další kroky, aby zabránil vzniku nebo nárůstu škod na krmivu či jiném materiálu,“ dodává Janoušek. Farmium tak může významně přispět ke zvýšení kvality krmiv i celkové kvality všech zemědělských produktů, jako je například mléko nebo obiloviny.

Díky datům lze snáz předvídat

Chytré měření se senzory Farmium s sebou přináší i výhodu v možnosti dalšího využití získaných dat. Ta se automaticky posílají do aplikace, kde slouží k další analýze. Lze je tak využít pro predikci vývoje, takže zemědělec může lépe plánovat uskladňování materiálu a nehrozí, že bude překvapený ze skokového zhoršení jeho kvality. Součástí nastavení je totiž také možnost zaslání upozornění ve chvíli, kdy naměřené hodnoty překročí zadané limity. Kromě měření například ve skladových prostorách lze Farmium využít k monitoringu třeba i uprostřed polí s obilím nebo jinými plodinami.

Na kolik farmáře využití několika senzorů vyjde? Farmium senzory začínají na částkách okolo pěti tisíc korun za jeden kus, ale cena se mění dle typu připojených měřicích čidel. Přístup na portál Farmium je pak zpoplatněný měsíčním poplatkem podle počtu připojených senzorů. V případě většího množství senzorů v rámci jedné farmy to může být zhruba 15 tisíc korun. Podle Jiřího Janouška je cena celého řešení v porovnání s možnými ztrátami, jimž se lze díky senzorům vyhnout, více než desetkrát menší.

Zemědělstvím to nekončí

Možnosti senzorů Farmium se nemusí omezovat jen na monitoring stavu uskladněného materiálu. Farmium umí ohlídat i jeho množství. „Nově jsme vyvinuli senzor pro měření vzdáleností až do čtyřiceti metrů, který nám umožní využití i v prašných prostředích, například v silech pro uskladnění obilovin. Ve webové aplikaci se pak uživatelům automaticky objevují naměřená data a grafy pro pravidelnou inventarizaci množství materiálu,“ vysvětluje Janoušek.

Farmium má ale ambice opustit oblast zemědělství. Právě senzor pro měření vzdálenosti je totiž snadno použitelný v dalších odvětvích, kde je potřeba kontinuálně ohlídat místa, kde je nutná pravidelná kontrola. Nabízí se využití senzorů pro hlídání měření výšky vodní hladiny, kdy je možné senzory umístit například na mosty, aby v případě náhlého zvýšení vodní hladiny okamžitě zaslaly upozornění na překročení nastavených hodnot, čímž by se dalo předejít velkým škodám.

Související článek

Bič na zedníky. Česká aplikace v mobilu jim hlídá docházku, materiál i stavební deník

Kdo si někdy nechal něco stavěl, dobře ví, jak je bezmocný, když zedníci nejednají fér. Účtování neodpracovaných hodin, smyšlené údaje ve stavebním deníku, mizející materiál i technické vybavení. Teď se proti tomu dá efektivně bránit. Pomocí aplikace do mobilu.

Podobné využití senzoru je možné také u měření výšky sněhové pokrývky, množství kapalin v různých nádržích, hladiny vody ve studnách, ale i pro monitoring naplněnosti popelnic a kontejnerů. Další typy senzorů mají podle Janouška měřit třeba i kvalitu ovzduší. V blízké budoucnosti by měl v rámci projektu Farmium vzniknout celý ekosystém senzorů – jeden typ produktu bude pomáhat farmářům hospodařit, druhý pak bude nabízet různá řešení pro města a obce, například pro varování před záplavami, požáry, při zhoršení kvality ovzduší a před jinými extrémními jevy.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama