Plzeň bude zaplacené parkování kontrolovat podle espézetky
Města chytřeAktuality 1 min čtení
V Plzni nebude od prosince možné v parkovacích automatech platit Plzeňskou kartou, ale jen mincemi, bankovkami nebo bankovní kartou. Od začátku příštího roku se navíc v historickém centru začne zkušebně kontrolovat parkovné podle registrační značky auta. Mělo by tak odpadnout nasazování takzvaných botiček.
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Průmysl, o kterém se nemluví. Česko má ke kosmu mnohem blíž, než si myslíte
7 a více min čtení
O českém kosmickém průmyslu se moc nemluví. To ale rozhodně neznamená, že neexistuje. Nejenže funguje, ale v posledních deseti letech prudce roste. Zapojených je do něj kolem šedesáti firem, které se dělí o zakázky atakující miliardu korun. V Česku tak vzniká například zařízení, bez kterého by se na družících za miliardy korun nerozvinuly životně důležité listy solárních panelů. Velkou roli v účasti Česka na evropského kosmického programu má Karel Dobeš.
„Stejně jako má každý v bytě vodovod, měl by mít i optický kabel,“ říká Martin Adam z T-Mobile
7 a více min čtení
„Čau lidi, mám pro vás dobrou zprávu – naše krásná země se na žebříčku složitosti stavebního řízení propracovala na skvělé 156. místo, což znamená, že jsme předehnali Pásmo Gazy a dotahujeme se na Uruguay. Naše ministryně na tom prostě mákla.“
Ondřej Krátký, spoluzakladatel Liftaga: Data dáváme rádi. Víme, že za to přijdou výhody
7 a více min čtení
Ondřej Krátký, spoluzakladatel a šéf platformy Liftago, by mohl dostat přezdívku Pan hodný. Proč? Třeba proto, že vede a rozvíjí aplikaci, která nestojí mimo zákon, což je v taxikářském byznysu skoro až výjimečný počin. Kromě toho uklidňuje spory s taxikáři bojujícími proti nástupu nových služeb a ještě stíhá spolupracovat i s těmi, kteří jeho aplikaci na první pohled nemají příliš co nabídnout – městy, státními institucemi i e-commerce společnostmi. Je to výsledek jeho jasné představy nejen o budoucnosti značky Liftago, ale i celé automobilové sdílené ekonomiky.
Dan Přibáň: Co jsme viděli v Číně, by vyděsilo každého
7 a více min čtení
Dan Přibáň projel s trabanty Afriku, postsovětské země, Jižní Ameriku, Austrálii i část jihovýchodní Asie. Průjezd Čínou ale považuje za nejhorší dny, jaké kdy zažil. Deptalo ho spojení moderní techniky a režimu, který se lidskými právy a svobodami příliš nezdržuje. V praxi to představovalo obří rentgeny aut na hranicích, všudypřítomné kamery nebo povinně instalovaný sledovací software v mobilu. „Neuměl jsem si představit, že by něco takového mohlo existovat. Tak masivní využití technologií jsem v životě neviděl. Čína využívá moderní techniku dost odpudivým způsobem,“ říká patrně nejznámější český cestovatel současnosti.
Nejčtenější zprávy
-
Nástup 5G roztáčí kola dezinformací. Případ konkrétního webu ukazuje, že se na nich dá dobře vydělávat
7 a více min čtení
Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
-
Šéf českého Siemensu: „Díky digitalizaci a 3D tisku se nám otevírá nový fascinující svět“
7 a více min čtení
Deset let v čele firmy v lednu oslaví Eduard Palíšek, šéf skupiny Siemens Česká republika. Řízení této obří společnosti, která v Česku zaměstnává přes 13 tisíc lidí, s sebou v poslední době nese i jeden zásadní aspekt. Je jím masivní podpora a propagace konceptu Průmysl 4.0 a digitalizace českých firem.
-
František Vrábel: Prezident Zeman je hlásnou troubou dezinformační scény
7 a více min čtení
Dezinformace, fake news, hybridní válka. Pro mnohé námět nekonečných debat na sociálních sítích, pro Františka Vrábela každodenní práce. Jeden z nejúspěšnějších datových analytiků na světě si nebere žádné servítky, co se týče hodnocení zdejší mediální gramotnosti, stavu médií nebo třeba úlohy Facebooku a dalších sociálních sítí…
-
Český gymnazista přišel na to, jak fotografové můžou díky umělé inteligenci vydělat víc peněz
1 min čtení
Student Gymnázia Jana Ámose Komenského v severočeském Dubí Michal Doubek přišel se zcela novým způsobem, jak s pomocí umělé inteligence výrazně zrychlit vystavování fotografií ve fotobankách a tím i zvětšit možnosti výdělku pro fotografy, kteří svoje snímky do fotobank umísťují.
-
Včely nezabíjí a telefon vám zůstane. Technologie 5G – mýty a realita
7 a více min čtení
Technologie 5G. Převratná novinka, na kterou čeká celý svět, ale také něco jako pověstná paní Columbová – všichni o ní mluví, ale v Česku ji (skoro) nikdo nikdy neviděl. A jak bývá mýtickým bytostem vlastní, víří kolem ní spousta neověřených zpráv a pověr… Podívali jsme se na to, co je a co není pravda.
-
Český lékař se bál o své dcery. Místo pořízení zbraně jim vymyslel aplikaci do mobilu
4 min čtení
Mladoboleslavský lékař Jaroslav Mitlener přemýšlel, jak ochránit své dcery. Místo toho, aby jim pořídil zbraň nebo pepřový sprej, vsadil na mobilní aplikaci My Bodyguard. V případě napadení jim pak stačí zatřást chytrým mobilem, který útočníka nafotí a zaznamená i údaje o poloze. Data okamžitě míří do zabezpečeného serveru, kde jsou k dispozici například policii.
Další zajímavé články
Plzeň sází na vlastní síť internetu věcí, v domácnostech přibývají chytré vodoměry
2 min čtení
V roce 2017 se Plzeň stala prvním městem v Česku, které vybudovalo vlastní síť pro internet věcí. Od té doby západočeská metropole konstantně rozšiřuje její využití. Vodárna Plzeň například do domácností obyvatel města nainstalovala už dva tisíce speciálních čidel, díky kterým může provádět dálkové odečty vody. V následujících letech je v plánu stejným zařízením osadit zhruba patnáct tisíc plzeňských domácností.
Za co utrácí Praha? Kdokoliv se nově může podívat do rozklikávacího rozpočtu
3 min čtení
Česká metropole se opět posunula ve snaze být chytrým městem. Dalším krokem je možnost pro kohokoliv, kdo má zájem, si na internetu prohlédnout rozpočet města a zjistit, jak se ho daří dodržovat. Zatím ale vázne zapojování jednotlivých městských částí.
Pražané mohou nechat Lítačku na MHD doma. Stačí jim kupón v mobilní aplikaci
1 min čtení
Praha o něco zpříjemnila používání metropolitní hromadné dopravy. Nově cestující s předplaceným kupónem nemusí v peněžence vozit kartu. Kupón si stačí nahrát do aplikace PID Lítačka v mobilním telefonu.
Praha má dvě nové chytré zastávky MHD. Jednu postavil magistrát, druhou firma JCDecaux
2 min čtení
Do dubna příštího roku bude na Palackého náměstí stát prototyp nové zastávky, jejíž cena v sériové výrobě nemá podle IPR Praha přesáhnout částku 200 tisíc korun. Zastávka bude částečně chytrá – cestujícím čekajícím na tramvaj nabídne signál Wi-Fi, USB port pro dobíjení a reproduktor pro osoby se sluchovým postižením. Na displeji bude zobrazovat čas příjezdu tramvají.
Rekordní rok pro růžová Rekola. Sdílené bicykly si půjčuje čtvrt milionů lidí v jedenácti městech
2 min čtení
Rekola mají za sebou rekordní rok: počet registrovaných uživatelů narostl ze 170 tisíc na 250 tisíc a aplikaci tak má například v telefonu podle dat společnosti každý druhý obyvatel Prahy mezi 20 a 30 lety. Rekola fungují v jedenácti městech, naposledy expandovala do Písku a Mladé Boleslavi. Letos poprvé nabídla možnost vypůjčení elektrokol.
Inspirace Čínou? Pražská policie chce spustit kamerový systém na rozpoznávání obličejů
5 min čtení
Stačí se projít po ulici, na které vás nenápadně sleduje kamera připojená na software pro rozpoznávání obličeje. Když se na vás kamera zaměří, během okamžiku její obsluha zná veškeré potřebné údaje, které o vás stát až doposud získal. Vedení pražské policie nyní požádalo magistrát, aby takový typ kamer aktivoval na šesti místech v Praze. Policie by tak mohla automatizovaně sledovat a zaznamenávat pohyb osob, které kamery v metropoli zachytí.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!