zdroj: ČVUT

Bot z dílny ČVUT vyhrál milion korun v soutěži Amazonu

Věci chytřeAktuality 1 min čtení

Český konverzační bot Alquist, který pochází z dílny ČVUT, vyhrál milion korun za třetí místo v prestižní soutěži Alexa Prize.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Související článek

Blíží se konec klientských linek? Chatboti jsou čím dál oblíbenější

Roboti pracují v bankách a pojišťovnách už dlouho. Donedávna vykonávali jen nudné administrativní činnosti uvnitř společností, v poslední době s nimi ale přichází do kontaktu i běžní zákazníci. Řeč je o chatbotech, kteří slouží zejména ke zodpovídání nejčastějších otázek nebo vykonávání nejjednodušších úkonů.

„Jsme rádi, že i přes sílící konkurenci se Alquist opět dostal na stupně vítězů. Účast v soutěži je sama o sobě velmi důležitá a motivuje nás k tomu, abychom posouvali hranice umělé inteligence,“ prohlásil vedoucí týmu Jan Pichl. Tým se na stupních vítězů s botem umístil už potřetí.

Letošní finále soutěže se konalo 14. až 17. července v Seattlu „Tento rok byl velmi specifický, museli jsme většinou pracovat z domu,“ upřesnil Pichl. Ačkoliv se tým obával, že se kvůli pandemii vývoj bota zpomalí, nestalo se tak.

Celý tým se skládá z vedoucího týmu Jana Šedivého, Jana Pichla, Petra Marka, Jakuba Konráda, Petra Lorence a Van Duy Ta. -

Alquist je takzvaný socialbot, je schopen konverzovat o obecných tématech, jako jsou filmy, hudba, celebrity, nebo sport. Využívá strojového učení a umělé inteligence, obsah konverzace čerpá z internetu.

Soutěž Alexa Prize byla založena v roce 2016. O první místo a cenu 500 000 dolarů v ní soutěží boti, kteří jsou schopni udržet souvislou konverzaci na řadu různých témat. Pokud některý z vyvinutých botů zvládne udržet souvislou komunikaci po dvacet minut, vyhraje hlavní cenu - grant ve výši jednoho milionu dolarů.