Zdroj: Volvo

Na silnici to klouže! Auta od Volva si to díky cloudu řeknou mezi sebou

Firmy chytřeAktuality 2 min čtení

Vozy automobilky Volvo se budou v celé Evropě vzájemně upozorňovat na kluzký povrch na silnici nebo na jiné nebezpečí signalizované spuštěním výstražných světel. Komunikovat budou prostřednictvím cloudové sítě.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Vozy automobilky Volvo se budou v celé Evropě vzájemně upozorňovat na kluzký povrch na silnici nebo na jiné nebezpečí signalizované spuštěním výstražných světel. Komunikovat budou prostřednictvím cloudové sítě.

Související článek

Nová škodovka bude hlídat únavu a zdraví řidiče. V případě potřeby sama zastaví

Vozy mladoboleslavské automobilky budou v blízké budoucnosti hlídat řidiče mnohem více než dosud. V případě potřeby zastaví a samy mu přivolají pomoc. Těmito funkce představil koncept elektromobilu Vision iV, který automobilka představila na autosalonu v Ženevě.

Systémy upozornění automobilka poprvé představila ve Švédsku a Norsku roce 2016. Týkaly se modelové řady 90. Příští týden budou dostupné i pro další evropské řidiče. Technologie totiž bude standardní součástí nových vozů od modelového roku 2020, přičemž ji bude možné zpětně instalovat i do vybraných starších modelů.

Princip upozornění na výstražná světla spočívá v tom, že jakmile se v některém z vozů Volvo vybavených chytrou technologií, zapnou výstražná světla, všechna ostatní auta této značky, které se pohybují v okolí daného místa, upozorní své řidiče na případné nebezpečí, aby bylo možné problému předejít. To je důležité zejména při zatáčení nebo odbočování či před přejetím horizontu, což jsou místa, kdy řidič nemá dostatečně dlouhý výhled na situaci před sebou. Volva budou anonymně sbírat data a v situaci, kdy vydají upozornění na kluzkou silnici, hlášení automaticky dostanou také vozy, které se k danému místu teprve blíží.

Z výzkumů bezpečnosti vyšlo jasně najevo, že přizpůsobení rychlosti aktuální dopravní situaci může radikálně snížit riziko dopravní nehody. Online bezpečnostní technologie mohou díky včasnému upozornění řidičů na nebezpečí podpořit lepší jízdní chování řidičů i bezpečnost na silnici, protože budou mít lidé dostatek času přizpůsobit jízdu dané situaci.

Související článek

Kdy v Česku pojedeme autem bez řidiče?

Auta bez řidičů zcela změní dopravu, po inovativní Tesle představuje své chytré auto i Audi. Další novinky jsou za dveřmi. Zatím ale nikde nejdou využít.

Minulý měsíc automobilka Volvo informovala o řadě opatření, jejichž smyslem je podpořit řidiče v bezpečnějším stylu řízení. Od roku 2020 bude maximální rychlost všech nových vozů Volvo omezena na 180 km/h. Krátce po roce 2020 se Volvo chystá instalovat do svých vozů palubní kamery a senzory sledující řidiče, díky nimž auto dostane možnost zasáhnout v případě, že řidič, který je zjevně pod vlivem návykových látek, případně je nepozorný, riskuje svým stylem řízení dopravní nehodu s možným následkem vážného nebo smrtelného zranění.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama