C-Roads: čekají nás opravdu chytré silnice
Stát chytřetéma 4 min čtení
Projekt C-Roads, tedy chytrá komunikace mezi auty, dopravní infrastrukturou a dalšími účastníky silničního provozu, úspěšně vstupuje do další přípravné fáze. V rámci Česka se na něm aktivně podílí i mobilní operátor T-Mobile.
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Matematické modely předpověděly šíření viru lépe než vláda
7 a více min čtení
Co se stane, když si v počítači vytvoříte model okresního města a do něj pak pustíte náhodné návštěvníky s koronavirem? Vypadá to trochu jako nějaká speciální verze hry SimCity, ale ve skutečnosti to může mít velký dopad na život v následujících týdnech a měsících. Právě takhle vypadá zkoumání pandemie pomocí matematických modelů.
Michal Šmarda: Současná krize je příležitostí, jak změnit naši společnost
3 min čtení
Kvůli koronavirové pandemii sekáme obrovské dluhy – půl bilionu letos, nejméně půl bilionu příští rok… Kupujeme si za ně čas, abychom se nemuseli měnit. Bylo by ale lepší, kdybychom si za ně koupili změnu.
5G zvyšuje kvalitu života. Bez něj se zvýší nezaměstnanost, říká Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu
7 a více min čtení
5G. Technologie, která budí vzrušené diskuse. Příkladem může být situace v Jeseníku, jednom z pěti měst, v nichž se rozbíhají pilotní projekty této technologie v ČR. Proč ale vlastně zavádění 5G budí takové vášně nejen v tuzemsku, ale i ve světě? A proč je vlastně 5G tak důležité?
Zájem o Teams vzrostl kvůli koronaviru asi sedmkrát, říká Eduard Filek z T-Mobile
6 min čtení
Zájem o nástroje pro videokonference a online spolupráci stoupl ze dne na den sedminásobně. Firmy se teď bez nich neobejdou a zůstane to tak i do budoucna. Zatím však často narážejí na nedostatečnou kvalitu připojení a špatné vybavení domácích kanceláří.
Nejčtenější zprávy
-
Jak dlouho vydržíte v restauraci bez rizika nákazy? Prozradí aplikace od MIT
2 min čtení
Jak dlouho je kvůli koronaviru bezpečné být v jedné místnosti, s kolika lidmi, a mění na tom něco klimatizace nebo třeba otevřená okna? Na otázky, které řeší prakticky každý, teď přináší odpovědi internetová aplikace založená na vědeckých výpočtech. Ta říká, že například restaurace o necelých 100 metrech čtverečních by pro stovku lidí bez roušky a při mluvení byla bezpečná jen 16 minut. Školní třída o 25 lidech, kteří mluví bez ochrany úst, je bezpečná 27 minut.
-
Češi loni rekordně nakupovali na internetu, přeborníky v online nákupech jídla jsou ale dlouho
1 min čtení
Češi loni přesunuli velkou část nákupů na internet. Nejvíce se loni prodalo roušek, znatelný byl nárůst ale například i u potravin.
-
WeChat: superaplikace pro čínského občana i digitální diktaturu
7 a více min čtení
V posledních dvou letech prudce stoupla negativní publicita čínských technologických produktů. Značné pozornosti se přitom dostalo aplikaci WeChat. Je používaná víceméně celou Čínou a prakticky nepostradatelná pro každého občana ČLR, zahraniční studenty nebo podnikatele. Čínskou vládou je ale vnímána jako úhelný kámen digitální diktatury. I proto některé státy WeChat zakázaly nebo se o to snaží.
-
T-Mobile zdvojnásobil pomoc školám. Rychlá data zdarma dá 20 000 žáků
2 min čtení
T-Mobile se pro obrovský zájem rozhodl navýšit svou pomoc základním školám na 20 000 SIM karet s neomezenými daty pro žáky, kteří se nemohou účastnit online výuky a jejich rodiny jsou v tíživé finanční situaci.
-
Pípni a jeď: zjistili jsme, jak se daří novince v šalinách a autobusech
5 min čtení
Brňáci nemusí od počátku léta shánět papírové jízdenky. Stačí vytáhnout mobil nebo kartu a pípnout si v terminálu ve voze MHD. Necelé tři měsíce provozu projektu přinesly rekordní čísla, což překvapilo i autory projektu. Dobře si stojí i projekt Brno iD, který brněnský dopravní podnik plánuje dál rozvíjet.
-
Český průmysl varuje: 5G sítě v Česku mohou zaostávat
3 min čtení
Vypadá to, že problémy kolem budování sítě 5G v České republice narůstají. Nejprve se proti aukci 5G razantně ozvali mobilní operátoři, kteří podali žaloby u českých soudů a také si stěžují u Evropské komise kvůli porušení unijních pravidel. Nyní přišel s vážnými obavami o budoucnost sítí 5G a konkurenceschopnost české ekonomiky nejvýznamnější zástupce zaměstnavatelů v zemi, Svaz průmyslu a dopravy. Podle Svazu vyvolává přístup státu k aukci a nedostatečná komunikace s Evropskou komisí nejistotu, v jejímž důsledku může ČR zoastávat v zavádění chytrých průmyslových řešení.
Další zajímavé články
ČSÚ: 71 % lidí se sečte online nebo přes mobil
2 min čtení
Český statistický úřad představil podobu Sčítání lidu, domů a bytů 2021. Na základě předběžných průzkumů očekává, že se téměř tři čtvrtiny lidí sečtou bez papírových formulářů. K dispozici bude online formulář i mobilní aplikace.
Karel Rejthar: Škola, které na IT vybavení záleží, si vždycky cestu najde
7 a více min čtení
Na nenápadné střední škole v Klatovech vznikla webová aplikace srovnávající počítačovou výbavu v jednotlivých školních zařízeních. Zatím funguje jen v Plzeňském kraji, ale sbírá ocenění i uznání a patrně se brzy rozšíří i do dalších regionů.
Jak mohlo vypadat očkování proti covidu-19 v digitalizovaném zdravotnictví
4 min čtení
Pozor. Toto není utopie. To, co budu popisovat, v některých zemích skutečně funguje a pomáhá k efektivitě a přívětivosti zdravotního systému. Ne náhodou je Izrael tak rychlý v očkování proti covidu-19. Je to také proto, že má velmi dobře digitalizovaný zdravotní systém. Data tečou a klienti s lékaři komunikují za pomoci digitálních technologií.
Jak měl stát pracovat s daty v době krize? Ukáže Open Data Expo
3 min čtení
Rok po tom, co se v České republice objevil nový typ koronaviru, stále neexistuje vládní reflexe práce s daty. A to ani ve chvíli, kdy na informacích a jejich analýze závisí stav veřejného zdraví. Šestý ročník největšího veletrhu otevřených dat Open Data Expo nabídne zhodnocení učiněných vládních opatření v kontextu využívání a analýzy dat. Představí zkušenosti ze zahraničí a dá prostor institucím, které s daty inovativně pracují a zároveň svá data otevírají. Akce proběhne online 8. března 2021 z CAMPu - Centra architektury a městského plánování.
Čeští studenti uspěli v hackatonu NATO, skončili třetí
1 min čtení
Češi ukázali na půdě NATO, že jsou tradičně silní v inovacích. V prvním hackatonu, který NATO uspořádalo, a který měl za námět zlepšování inovačního procesu v organizaci, se umístili na třetím místě.
Experti v USA volají po vytvoření aliance proti nebezpečí čínských technologií
7 a více min čtení
Hrozba pro hodnoty demokratického světa. Tak označují američtí experti vedení bývalým šéfem Googlu vzestup čínských technologií ve zprávě, kterou předložili Bidenově administrativě. Podle nich je nevyhnutelné, aby došlo k částečnému „technologickému odříznutí se“ od Číny.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!