Zdroj: Redakce

Digitální Česko je tady! Ale co bude dál?

komerční článekStát chytře 3 min čtení

Premiér a čtveřice ministrů přivítají v Praze elitu Evropské unie v čele s eurokomisařkami. Na největší událost svého druhu ve střední Evropě – IV. ročník mezinárodní konference Digitální Česko, přijíždí i bojovnice s internetovými giganty Margrethe Vestager.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Premiér a čtveřice ministrů přivítají v Praze elitu Evropské unie v čele s eurokomisařkami. Na největší událost svého druhu ve střední Evropě – IV. ročník mezinárodní konference Digitální Česko, přijíždí i bojovnice s internetovými giganty Margrethe Vestager.

Tak jsme se konečně dočkali. Po letech váhání a přešlapování se český stát opravdu opřel do digitalizace, takže si zanedlouho budeme moci např. vyřídit daňové přiznání, z pohodlí vlastního obýváku, bez dlouhých front na poště, ale chytrý software ho dokonce připraví za nás. Pro recept už si dnes ani chodit nemusíme, lékař nám ho může zaslat e-mailem. Stát nám zkrátka konečně začíná za naše daně šetřit čas pomocí moderních technologií.

Související článek

Šéf ICT Unie Zajíček: Do pěti let bude státní správa digitální

Zdeněk Zajíček je jednou z nejvýraznějších postav českého e-Governmentu. Předseda ICT Unie, distingovaný právník, který rozjížděl Czech Point a který vyjednává podporu digitálním vizím i v poslaneckých klubech KSČM a SPD. Zároveň tvrdí, že český digitální stát se může směle měřit s Británií a Dánskem. A nevidí problém třeba v tom, abychom si firmu namísto na úřadu zakládali v bance.

To vše je ale jenom začátek. Řítí se na nás úplně nová revoluce, která promění náš pracovní i soukromý život a musíme se na ni dobře připravit. Konečně můžeme být zase evropská špička, můžeme mít platy jako v Německu. Pokud ale zaváháme, můžeme zůstat na chvostu Evropy. Velká příležitost je i velká výzva. Přichází přelomové technologie jako umělá inteligence, nebo blockchain a jako jeden z prvních sektorů zasáhnou naše rodinné stříbro – automobilový průmysl. Co s tím a jak se k tomu mají postavit soukromé firmy i veřejná správa napoví již čtvrtý ročník úspěšné mezinárodní konference Digitální Česko 2019, která se uskuteční 7.-8. února 2019 v reprezentativních prostorách Černínského paláce v Praze.

Organizátoři největší akce s tímto zaměřením ve Střední Evropě, Institut pro politiku a společnost a Evropské liberální fórum s partnery, jí dali do vínku podtitul „Na prahu další ekonomické a společenské transformace“. Otevírají se nám totiž možnosti pro růst nových firem ve všech oblastech hospodářství, zároveň nás ale staví před nové a zásadní výzvy v politice, právu a celé společnosti. Takové, jakým nemůžeme čelit sami, ale jen ve společné Evropě.

Související článek

eObčanku si za půl roku pořídilo 570 000 lidí

Půl roku od vydání prvního elektronického občanského průkazu s čipem vlastní eObčanku už 570 000 občanů. Čip, který lze využít pro komunikaci se státem, si podle ministerstva vnitra aktivovala třetina dospělých držitelů.

Digitální Česko je jednou z hlavních vládních priorit, a zhodnotit pokrok v oblastech jako je e-government, e-health, vzdělávání, či finanční technologie přijedou špičky Evropské unie i domácí politiky a byznysu. Společně položí základ pro další práci expertních skupin v rámci nového policy programu Institutu pro politiku a společnost Digitální Česko.

Konferenci Digitální Česko 2019 zahájí ve čtvrtek 7. února premiér Andrej Babiš, zúčastní se jí ministři zahraničních věcí, průmyslu a obchodu, dopravy, zdravotnictví a školství i vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci. Navíc přivítáme řadu domácích i zahraničních hostů, mimo jiné:

  • evropskou komisařku pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager
  • evropskou komisařku pro spravedlnost Věru Jourovou
  • estonského expremiéra Taaviho Rõivase
  • viceprezidentku evropské liberální strany ALDE a europoslankyni Ditu Charanzovou
  • viceprezidentku Evropského liberálního fóra a europoslankyni Martinu Dlabajovou

Pozvání také přijali představitelé významných společností jako je Google, Microsoft, MasterCard, Avast nebo The Family.

Související článek

Roman Yampolskiy: Umělá inteligence má sílu ovlivňovat armádu i státní ekonomiku

Kdo bude v příštích letech vládnout světu moderních technologií – západní svět, nebo Čína? Má v této oblasti smysl dbát na morální hlediska, nebo rozhoduje jen efektivita? V čem umělá inteligence dokáže zlepšit svět, a jaké hrozby s sebou naopak přináší? Ideální člověk na rozhovor na tato témata je americký vědec lotyšského původu Roman Yampolskiy, jeden z největších světových odborníků na umělou inteligenci.

Konference je tematicky rozdělena do dvou dnů. Čtvrtek 7. února se zaměří na výzvy spojené s umělou inteligencí. V rámci čtyř panelů se budou  diskutovat témata Česká republika jako srdce AI, Budoucnost práce, Inteligentní mobilita a doprava a Regulace a etika AI. Druhý den konference, pátek 8. února, se zaměřuje na naplňování cílů vládních priorit v rámci digitalizace Česka, a to v rámci panelů Česká digitální vláda, Česká blockchainová republika, Český internet a mobilní data a Vzdělávání pro digitální věk.

Více informací a registraci naleznete na webových stránkách konference www.digitalni-cesko.eu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama