Foto: iStockphoto.com

Do Prahy se sjedou světoví experti na městská data. Probírat se bude i městská doprava

Města chytřeAktuality 2 min čtení

Praha se na konci května na dva poslední květnové dny stane centrem nejnovějších trendů v oblasti městských dat. Už podruhé se tak v metropoli uskuteční mezinárodní kongres zaměřený na data a jejich využití pro lepší řízení měst i zlepšení života jejich obyvatel.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Praha se na konci května na dva poslední květnové dny stane centrem nejnovějších trendů v oblasti městských dat. Už podruhé se tak v metropoli uskuteční mezinárodní kongres zaměřený na data a jejich využití pro lepší řízení měst i zlepšení života jejich obyvatel.

Související článek

V každé pražské tramvaji lze platit bezkontaktně. V autobusech jen na lince k Letišti Václava Havla

Praha je o něco víc smart. Do všech pražských tramvají lze od pátku nastoupit i bez jízdenky. V každém tramvajové voze je totiž k dispozici platební terminál, kde si lze jízdenku koupit a zaplatit ji bezkontaktní platbou. Poté už ji není třeba označovat. Cestujících v autobusech tuto službu mohou využít pouze když jedou na Letiště Václava Havla linkami 119 a EA.

Druhý ročník akce Prague City Data Congress 2019 s podtitulem „Data pro uvědomělé chytré město“ nabídne 30. a 31. května prostor pro networking a sdílení zkušeností v oblasti městských dat. Setkají se na něm odborníci a odbornice z desítek zemí z veřejné i soukromé sféry, neziskového sektoru a akademické půdy. Hlavními tématy přednášek a workshopů budou otevřená data a open API, datové modelování, informační model budovy (Building Information Modelling, BIM), a také možné přispění datové perspektivy v oblasti udržitelnosti a mobility (zejména tzv. mobility as a service). Návštěvníkům budou také představeny novinky datové platformy hlavního města Prahy Golemio.

Organizačnímu týmu se podařilo zajistit účast několika významných světových osobností z datové sféry. Ira Winders z MIT (Massachusetts Institute of Technology) se podělí o znalosti z oblasti BIM a datového modelování a připravil též workshop o vlivu autonomních a sdílených technologií na dopravu ve městě. Ekim Tan, působící v Nizozemí, představí herní koncept Play the City pro městské plánování. O tom, jaké je vést datové projekty v rámci Evropské komise a jak se členské státy staví k otevřeným a sdíleným datům popovídá Gianfranco Cecconi. Návštěvníci se kromě toho mohou těšit i na další odborníky a odbornice na městskou mobilitu a zástupce a zástupkyně evropských metropolí.

Související článek

Jak se osvědčily chytré lampy v Karlíně?

V Karlíně instalovali v průběhu roku 2018 celkem 92 chytrých lamp. Operátoři je mohou na dálku rozsvítit nebo zhasnout. Lampy sledují kvalitu vzduchu kolem sebe a o všem informují přes internet.

Hlavním organizátorem kongresu je městská společnost Operátor ICT, pod níž spadá také datová platforma hlavního města Prahy Golemio, ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR), což je hlavní koncepční pracoviště zřízené pražským magistrátem pro oblasti architektury, urbanismu, rozvoje a veřejného prostoru. „Moc mě těší, že se kongres Prague City Data koná právě u nás v Centru architektury a městského plánování. Všechny plány, analýzy a studie, které na IPR vznikají, stojí právě na datech, která vnímáme jako klíč k pochopení fungování města. Jsem rád, že se čím dál více Pražanů zajímá o nové možnosti využívání dat, které život v Praze mohou zpříjemnit,“ řekl Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy.

Související článek

„Smart city? V Řeporyjích to máme arci jináč,“ říká starosta Pavel Novotný. Elektromobil se mu ale líbí

Bývalý bulvární novinář Pavel Novotný je mediálně známá figura, kterou jedni milují, druzí nesnášejí. Fanoušků si ale v rodných Řeporyjích, okrajové pražské čtvrti, našel dost – zvolili ho totiž starostou. Promění osmatřicetiletý enfant terrible pražské ODS Řeporyje v chytrou městskou část i přes to, že má na stole dva papírové kalendáře?

Přesný program kongresu, kterých bude probíhat v angličtině, včetně seznamu řečníků je k dispozici na stránkách Prague City Data Congress. Pro všechny zájemce je kongres zdarma po registraci na webu akce.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama