Ilustrační foto: Istockphoto

Díky malé moravské firmě už vám auto nikdo neodtáhne. V Praze je to ale jinak

Města chytřerozhovor 6 min čtení

Už vám někdy naložili a odvezli auto, protože jste přehlédli oznámení o čištění ulice? S řešením přišel startup Urbitech, který motoristy na blížící se termín blokového čištění upozorní. Kromě toho nabízí ještě jednu aplikaci – digitální obdobu hlášení místního rozhlasu. O těchto chytrých produktech jsme si na veletrhu ISSS povídali se dvěma šéfy Urbitechu Markem Pinkavou a Petrem Tomášů.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Už vám někdy naložili a odvezli auto, protože jste přehlédli oznámení o čištění ulice? S řešením přišel startup Urbitech, který motoristy na blížící se termín blokového čištění upozorní. Kromě toho nabízí ještě jednu aplikaci – digitální obdobu hlášení místního rozhlasu. O těchto chytrých produktech jsme si na veletrhu ISSS povídali se dvěma šéfy Urbitechu Markem Pinkavou a Petrem Tomášů.

Související článek

Všechny křižovatky v Olomouci centrálně řídí jediný systém. Ví i na jakém parkovišti je místo

V hanácké metropoli začala fungovat nová dopravní aplikace Chytrá Olomouc. Informuje řidiče o dopravních uzavírkách, nehodách či počtech volných parkovacích míst. Aplikace pro Android a iOS využívá data z nové dopravní řídící ústředny za 30 milionů Kč, která byla v těchto dnech uvedena do ostrého provozu.

Jak funguje upozornění na možný odtah kvůli čištění ulice?

Stačí, když se zaregistrujete na našem webu www.cisteniulic.cz v některém z mnoha míst, kde působíme. Pak si můžete vybrat ulici nebo ulice, ve kterých parkujete, a zvolit si, jestli chcete dostávat upozornění esemeskou nebo e-mailem. Taky si můžete nastavit časový předstih, s jakým chcete být na blokové čistění upozorněný. My se pak ve spolupráci s městy a obcemi staráme o to, aby data byla opravdu aktuální.

Dokážete reagovat i na případné změny plánu, které město udělá? S tím je třeba v Praze občas docela problém…

Dokážeme. Ono stačí, aby přišel pořádný déšť, a čištění rázem ztrácí smysl, takže ho město o den dva posune. A pokud to dají vědět jenom dodatečnou cedulkou, většina lidí si změny nemá šanci všimnout. Právě proto si myslíme, že má naše služba takový smysl – tady že se všechny změny dozvíte hned.

„Dnes není problém napsat softwarové řešení, které si s podobnými úkoly poradí. Problém je dostat do něj data.“

Což předpokládá úzkou spolupráci s radnicí…

Tam, kde fungujeme, s takovou spoluprací většinou nemáme problém, takže můžeme víceméně garantovat, že se klienti dozvědí včas i o přesunu čištění na poslední chvíli. I když ještě lepší by samozřejmě bylo, kdyby byla veřejná správa otevřenější a data poskytovala pomocí nějakého svého aplikačního rozhraní, abychom je jen mohli přebírat do našeho programu. Ale to je asi hudba budoucnosti, zatím jsme rádi, že nám je aspoň posílají na základě smlouvy.

Související článek

Nejchytřejší na světě je Vídeň

Rakouská metropole se stala nejchytřejším městem na světě. Aspoň podle aktuálního Smart City Strategy Indexu. Ten porovnává 153 světových měst podle toho, jak přistupují k tématům, jako jsou rostoucí počet obyvatel, doprava, ochrana klimatu nebo kvalita digitálních služeb pro obyvatele.

Existuje u nás vůbec nějaké město, které by údaje o čištění ulic formou otevřených dat poskytovalo?

Bohužel ne, tedy aspoň my o tom nevíme, a asi bychom věděli, kdyby něco takového existovalo. O podobnou platformu se snažil třeba Hradec Králové. Tamější radnice poskytla dat opravdu hodně, a dokonce za to získala nějakou cenu, ale informace o čištění ulic v jejich datovém balíčku chyběly. Právě proto na města apelujeme, protože tohle je podle nás, a nejen podle nás, zapotřebí změnit. Dnes není problém napsat softwarové řešení, které si s podobnými úkoly poradí. Problém je dostat do něj data. Současná cesta je zdlouhavá, ale lepší něco než nic.

„Z jednání v Praze jsem měl nepříjemný pocit, že pro zodpovědné jedince hraje roli spíš osobní prospěch, než aby dali přednost řešení vhodnému pro občany.“

Se kterými městy spolupracujete na smluvní bázi? Kde se vaše služba dá využívat?

Jsme z Moravy, respektive ze Slovácka, a první klienty jsme měli tam, takže mezi první větší města patřily Zlín a různé části Brna. Pak jsme se ale rozšířili i do Čech a dnes máme pokryty třeba Louny, Tábor, Cheb, Chrudim, Ústí nad Orlicí, Třebíč nebo Uherské Hradiště.

Jak to vypadá v Praze?

V Praze zatím nefungujeme. Zkoušeli jsme to, ale bohužel to nevyšlo – tipl bych si, že hlavně kvůli velkým penězům, které vydělávají odtahové služby a odstavná parkoviště. Z jednání v Praze jsem měl nepříjemný pocit, že pro zodpovědné jedince hraje roli spíš osobní prospěch, než aby dali přednost řešení vhodnému pro občany.

Kromě hlášení o blokovém čištění ještě nabízíte chytré hlášení místního rozhlasu.

K tomu nás přivedla zcela osobní zkušenost z doby, kdy jsme společně studovali vysokou školu v Brně. U nás doma v Jalubí, což je dvoutisícová vesnice na Uherskohradišťsku, tehdy měnili běžný drátový obecní rozhlas za bezdrátový, ale projekt bohužel narazil na technické problémy a půlka vesnice se ocitla bez hlášení. My jsme tehdy využili toho, že umíme programovat, a vytvořili jsme systém hlášení pomocí e-mailů a esemesek. Následně jsme k tomu ještě přidali i aplikaci pro chytré telefony. A protože víme, že na úřadech nemají moc času a chtějí dělat svou práci co nejefektivněji, tak se naše hlášení ještě propíše na webové stránky daného města nebo obce, aby se nemuselo zadávat víckrát.

Související článek

Zlín chystá chytrý parkovací systém. Radnice za něj hodlá zaplatit 12 milionů

Zlínská radnice plánuje vybudování chytrého navigačního systému pro parkování ve městě. Většinu nákladů, které se pohybují kolem 12 milionů korun, chce město pokrýt z evropské dotace.

A prakticky to funguje jak? Zase se člověk někde zaregistruje a pak zprávy dostává automaticky?

Přesně tak, přičemž si navíc může vybrat, jaké typy zpráv chce dostávat. Můžete si zvolit třeba kulturní nebo sportovní akce, nejrůznější aktuální oznámení městského úřadu, výběr poplatků do obecní kasy a podobně. Nemá cenu každému posílat všechno, když by polovičku informací vypustil druhým uchem ven – pokud si člověk vyfiltruje informace, které ho opravdu zajímají, dokáže se na ně lépe soustředit.

Můžete být úplně konkrétní v tom, o jaké typy zpráv se nejčastěji jedná?

Jistě. V sobotu se koná hasičský bál, začátek je v půl osmé večer v sokolovně, vstupné sto korun, příchozí ve vtipných maskách platí polovic. Nebo: O víkendu proběhne na parkovišti před Lidlem sběr starého železa a vysloužilých elektrospotřebičů. Případně: Z důvodů sucha obec vyhlašuje zákaz rozdělávání ohňů. Prostě malé, pro média naprosto nepodstatné záležitosti, které se běžně vyhlašují právě tím obecním rozhlasem.

Počet měst a obcí, které službu využívají, stále roste, což nás samozřejmě velmi těší.

Mimochodem, na čištění ulic máte také mobilní aplikaci?

Ne, tam hlášení dostáváte výhradně přes e-mail a SMS. Má to jednoduchý důvod – jedná se o obyčejnou textovou informaci, aplikace by byla prakticky zbytečná. U hlášení místního rozhlasu je to něco jiného, to je mnohem komplexnější služba. Mimo jiné proto, že se zprávy dělí do mnoha kategorií, ale také celý systém funguje interaktivně – lidé v aplikaci mohou komunikovat mezi sebou navzájem, nahlašovat nejrůznější problémy nebo závady a podobně. Případně se tímto způsobem dá zkoumat veřejné mínění ohledně pro obec důležitých otázek. Prostě komunitní portál se vším všudy. Dá se využívat jak v desetitisícových městech, tak v malých obcích.

Stejná otázka jako u čištění ulic: kde se konkrétně s touhle službou setkáme?

Počet měst a obcí, které službu využívají, stále roste, což nás samozřejmě velmi těší. Mezi tradiční uživatele patří třeba Mikulov, Milovice, Staré Město u Uherského Hradiště, Dobříš, Jílové nebo Bystřice nad Pernštejnem. A také Bělá nad Radbuzou, městečko v Plzeňském kraji, díky níž jsme získali ocenění Zlatý erb, čehož si samozřejmě velmi vážíme.

Související článek

Život vězně s elektronickým náramkem: denně k nabíječce, bez fotbalu a piva

Půl roku ostrého provozu mají za sebou elektronické náramky pro vězně. Vyzkoušelo si je už 174 odsouzených. Jedna žena se s náramkem nad kotníkem neztotožnila natolik, že jí soud přikázal nastoupit do vězení skutečného. Stát za 280 náramků za šest let zaplatí 93 milionů korun.

Není to ale jediná cena, kterou jste získali.

Ano, to je pravda. Ještě jako studenti jsme s kolegou obdrželi ocenění Nadačního fondu Jaroslava Heyrovského při Akademii věd, tehdy nám k tomu pomohla aplikace pro čištění ulic. Kromě toho jsme získali hlavní cenu na veletrhu Urbis v Brně, hned na jeho prvním ročníku. Dává nám to jistotu, že neděláme žádné zbytečnosti.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama