Ilustrační foto: Istockphoto

Vesnice a města bojovaly o evropskou dotaci na Wi-Fi. EU rozděluje přes tři miliardy

Města chytřeAktuality 1 min čtení

Města i menší obce odkudkoliv z Evropské unie se na začátku dubna už podruhé utkaly o příspěvek na výstavbu místní, zdarma dostupné sítě Wi-Fi. Každá obec mohla získat voucher v hodnotě necelých 400 tisíc korun. Celkem přišlo deset tisíc žádostí.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Města i menší obce odkudkoliv z Evropské unie se na začátku dubna už podruhé utkaly o příspěvek na výstavbu místní, zdarma dostupné sítě Wi-Fi. Každá obec mohla získat voucher v hodnotě necelých 400 tisíc korun. Celkem přišlo deset tisíc žádostí.

Související článek

Česku zoufale chybí optický internet. Podpora jeho zavedení má zabránit vylidňování venkova

Co brání Česku v rychlejším rozvoji optických sítí? Zoufale pomalé stavební řízení, laxní přístup obcí i špatná informovanost mezi uživateli, kteří se spokojí s nižšími standardy, ačkoli by mohli chtít víc. O tom všem se mluvilo na tiskové konferenci institutu CEVRO, který na toto téma připravil obsáhlou studii s všeříkajícím názvem „Jak rozvíjet rychlý a stabilní internet ve městech a obcích České republiky?“

Druhé kolo iniciativy Evropské komise s názvem WiFi4EU, ve kterém se rozdělovalo víc než 1,3 miliardy korun, je uzavřeno. Stejně jako v prvním podzimním kole šlo i tentokrát doslova o sekundy, takže jen během prvních deseti vteřin přihlášku do projektu úspěšně poslaly téměř čtyři tisíce obcí. Přihlášky se totiž uspokojují podle toho, kdo se dříve přihlásí. Došlé žádosti třikrát převýšily dotace vypsané pro toto kolo. Výsledky této výzvy budou zveřejněny v květnu.

Iniciativa WiFi4EU má v plánu v letech 2018 až 2020 rozdělit dohromady 120 milionů eur. Voucher lze proměnit na vybudování vysokorychlostní sítě Wi-Fi na veřejných místech. Může se jednat například o městské sportovní haly, parky, knihovny či náměstí. Každé zemi, která se zúčastní, je garantováno minimálně 15 voucherů, maximum v rámci všech kol je 510.

Související článek

V Praze přibude další carsharing. Nabídne 500 hybridních toyot, které smí zaparkovat i v centru

Tento týden se v Praze objevilo pět stovek sdílených elektrokol Freebike, elektrické sdílené koloběžky Lime už vzbuzují vášně od loňského podzimu, k tomu připočtěte růžová Rekola a několik firem, které se zaměřily na sdílení aut. Teď s nabídkou sdílené dopravy přichází další firma. Italská společnost Anytime v Praze nabídne 500 vozidel Toyota Yaris Hybrid.

V první listopadovém kole z Česka o žádost zabojovalo 361 obcí, úspěšných jich bylo 170. Česko se tak v počtu kladně přijatých žádostí dostalo na přední místa v Evropě. Zástupci řady obcí ale až po tomto úspěchu začali objevovat detailní podmínky přidělení dotace. Protože právě tyto podmínky se ukázaly být jako velmi komplikovaně splnitelné, je možné, že někteří úspěšní žadatelé dotaci nakonec čerpat nebudou. Projekt například uvádí přesný počet venkovních a vnitřních přístupových bodů a další specifikace připojení.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama