Zdoj: Redakce

Jak si chytře zabezpečit byt?

Věci chytřeAktuality 3 min čtení

Každý rok zloději navštíví více než 6000 rodinných domů, bytů či chat, samozřejmě bez pozvání. Ačkoliv počet vloupání do domácností během posledních několika let spíše klesá, průměrná škoda, kterou lupiči lidem způsobí, naopak postupně roste.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Každý rok zloději navštíví více než 6000 rodinných domů, bytů či chat, samozřejmě bez pozvání. Ačkoliv počet vloupání do domácností během posledních několika let spíše klesá, průměrná škoda, kterou lupiči lidem způsobí, naopak postupně roste.

V roce 2018 to bylo průměrně cca 48 000 korun v případě vykradeného bytu a 77 000 korun v případě rodinného domu. Hlavní sezónou zlodějů je zejména čas letních prázdnin, kdy lidé jezdí na dovolené a svoje byty nechávají několik dnů či týdnů prázdné. Překvapivě velký počet vykradených bytů však policie eviduje i během jarních měsíců.  A výjimkou nejsou ani vloupání v době, kdy jsou majitelé doma. Díky chytré domácnosti ale získáváte řadu možností, jak si své soukromí lépe zabezpečit – můžete je hlídat i ze zahraničí. Základní tipy k chytrému zabezpečení domácnosti shrnuje Antonín Terš, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY.

Dveře jsou základ

Nejdůležitější je pořádně zabezpečit dveře, tudy chodí lupiči nejčastěji. Staré panelákové dveře z dřevotřísky vycpané vlnitou lepenkou dokáže lupič překonat během pár desítek sekund. Zde nejde o žádnou inteligentní novinku, ale důraz na kvalitu. Investujte do bezpečnostních dveří s kovovým vnitřkem, kvalitního zámku, a také do zárubní, které nejde jen tak vypáčit. Ty obyčejné, plechové, jsou opravdu k ničemu. A zámek s cylindrickou vložkou FAB si určitě pořiďte buď ve třetí nebo ve čtvrté bezpečnostní třídě, tak aby byl odolný proti vyvrtání, vyražení i vyháčkování. Zde se investice do patentovaných technologií rozhodně vyplatí!

Související článek

Šestnáct milionů odstínů. Vyzkoušeli jsme chytré žárovky, které nepotřebují vypínač na zdi

Chcete pořádně nakopnout domácí atmosféru? Pořiďte si chytré žárovky, které umí svítit šestnácti miliony barev a jejich odstínů. Navíc k nim není potřeba vypínač na zdi, protože se ovládají přes mobil i hlasem prostřednictvím virtuální asistentky Alexy. Co víc si přát?

Když budete mít nové dveře, můžete začít s chytrými věcmi. Na trhu jsou například digitální kukátka Yale, která vám ukážou návštěvníka na displeji a díky nahrávání si můžete pohlídat, zda nějaký tipař nezvonil, když jste nebyli doma.

Chytrý může být i zámek

Další krokem je chytrý zámek. Už nebudete muset řešit ztracené klíče vašich dětí, nebo to, zda jste ráno při odchodu do práce otočili klíčem. Například chytrý zámek FAB ENTR se dá otevírat pohodlně čtyřmi způsoby – pomocí PIN kódu, otisku prstů, dálkového ovladače a aplikace v mobilu. A navíc se pokaždé za vámi sám zamkne.

Související článek

Trh s chytrým vybavením raketově roste. Za rok se zvedl o 40 %. Lidé utratili 12 miliard dolarů

Trh s elektronickými zařízeními pro chytrou domácnost loni podle společnosti Futuresource celosvětově vzrostl o 39 procent na 100 milionů prodaných produktů. To představuje tržeb přes dvanáct miliard dolarů. Za větším zájmem stojí lepší schopnost zařízení komunikovat mezi sebou, snadnější ovládání i nástup hlasových asistentů. Právě inteligentní reproduktory s virtuálními asistenty se staly hlavním prvkem pro ovládání dalších přístrojů v domácnosti.

Bezpečnostní dveře a kvalitní zámek sice odradí většinu amatérských lupičů, profesionálovi, který se chce opravdu dostat dovnitř, ale odolat nemusí. Je proto dobré umístit přímo za dveře chytrou kameru, která reaguje na pohyb. Nevítaného návštěvníka natočí a video vám okamžitě pošle na mobil, takže můžete hned zavolat policii. Kamera se hodí třeba i pro ujištění, že je ve vaší domácnosti je vše v pořádku, nebo pro kontrolu, v jakém stavu se domů vrací vaši potomci.

Kamera je základ, který můžete rozšířit například kompletní sadou chytrého alarmu Yale Smart Home. Ten k chytré kameře přidává pohybové čidlo a několik spínačů, které vyvolají poplach, když někdo otevře dveře nebo okno. Stačí vše rozmístit na správná místa a jedním zmáčknutím tlačítka propojit. Instalaci zvládnete hravě sami. Potom už vše ovládáte z chytrého telefonu a domov máte pod kontrolou z jakéhokoliv místa na světě.

Když jste doma, zloděj nepřijde

Když si dopřáváte delší dovolenou, je dobré, aby se vaše domácnost tvářila, že v ní občas někdo je. Odradí to tipaře, kteří vyhledávají opuštěné domy a byty. Stačí za pár korun koupit programovatelnou zásuvku, která každý den na chvilku zapne světlo v obýváku nebo třeba rádio – jako ve filmu „Sám doma“. A samozřejmě si nechte od sousedů vybírat dopisy a letáky, přeplněná schránka je pro lupiče jasný signál k akci.

Související článek

Chytré lampy v Dolních Břežanech měří hluk i kvalitu vzduchu, počítají auta a umí šířit Wi-Fi

V klidné rezidenční obci kousek od Prahy svítí chytré lampy, které se i během noci zapínají a vypínají podle aktuální potřeby. Navíc nonstop měří řadu údajů počínaje znečištěním ovzduší přes hluk až po počet projíždějících aut. Použitý systém navíc do budoucna slibuje i další výhody. Tak to dnes vypadá v Dolních Břežanech, které si pro svůj pilotní projekt vybrala firma Byzance. Pro řadu starostů ale bude zásadní hlavně informace, že jedna chytrá lampa vyjde jen na dva a půl tisíce korun.

Rodinné stříbro a akcie z kupónové privatizace neschovávejte do prádelníku ani pod koberec, pořiďte si domácí trezor. K dostání jsou různé velikost i typy, zamykat můžete klíčkem nebo kódem. Jen nezapomeňte trezor pořádně připevnit ke zdi, aby ho lupič neodnesl v nákupní tašce.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama