Zdroj: Stanley Robotics

Auta na letišti v Lyonu zaparkuje robot. Letišti šetří místo, cestujícím peníze

Města chytřeAktuality pod minutu čtení

Francouzská firma Stanley Robotics začala na letišti v Lyonu provozovat roboty, kteří parkují auta cestujících. Lyonské letiště si tím tak vystačí s menší parkovací plochou, než kdyby zde parkovali lidé.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Francouzská firma Stanley Robotics začala na letišti v Lyonu provozovat roboty, kteří parkují auta cestujících. Lyonské letiště si tím tak vystačí s menší parkovací plochou, než kdyby zde parkovali lidé.

Související článek

Pokladny? Nemáme! Totální proměna placení nákupu v obchodech je na spadnutí

Internet máme skoro všude, do domácností se nám tlačí zařízení, které jsme ještě před pár lety viděli jen ve sci-fi filmech… Jen to nakupování, respektive placení, kdy si ve frontě u pokladny, kde unavená pokladní musí ručně načíst každé zboží, pořád připadáte jako v technologickém pravěku. Změna je ale blízko. Ukazují to hlavně první chytré obchody v USA. A ty dřív nebo později přijdou i k nám.

Systém funguje tak, že cestující dopraví auto do speciálního kontejneru, kde je vozidlo naskenováno. Vozidlo může v klidu opustit a odletět, postará se o něj totiž robot. Ten je pojízdný a disponuje platformou, kterou pod vozidlem podstrčí, nadzvedne jej a odveze na stanovené místo na parkoviště. Díky tomu se parkoviště využívá mnohem efektivněji. Firma Stanley Robotics dokonce uvádí, že se díky jejich systému na parkoviště vejde o padesát procent vozidel více než dříve. Roboti totiž parkují vozidla těsně vedle sebe, takže není potřeba nechávat uličku na vyjíždění. Roboti totiž auta dokáží vyprostit, i když jsou obklopena jinými vozidly.

Související článek

Brno první v Evropě. Mobilní aplikaci pro bezdomovce a lidi na drogách najdete nejblíž v USA

Když se v Brně řekne čára, většina místních si představí ulici Česká v centru města, která odedávna slouží jako místo k setkávání.  Řadu dalších pak možná napadne kokain sesypaný do úhledné linky připravený k užití. Oba významy chce spojit brněnská aplikace pro mobilní telefony s názvem Čára, v níž najdou uživatelé především z řad drogově závislých i bezdomovců informace, které jim pomohou přežít.

Roboty firma testuje také na letišti Charlese de Gaulla v Paříži a v Düsseldorfu. Na lyonském letišti půjde o první ostrý provoz. Roboti tu zatím nebudou parkovat na celé parkovací ploše, ale jen na vyhrazené šestině. Denně by měli zvládnout zaparkovat a vyzvednout dvě stovky vozů. Cestující, kteří nechají auto zaparkovat robota, budou mít stání na letišti o něco levnější.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama