Zdroj: Redakce

Robotika v praxi. Týmy vysokoškolských studentů stavěly a programovaly roboty z lega

Věci chytřetéma 4 min čtení

Lego není jen pro děti. V budově Prague Startup Marketu v holešovické tržnici v Praze na akci s názvem Mechathon to dokazovaly smíšené party vysokoškoláků, které celý víkend přes den i v noci stavěly a programovaly robota z kostek lega. Jeho úkol? Na určené místo dovézt a složit barevné kostky.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Lego není jen pro děti. V budově Prague Startup Marketu v holešovické tržnici v Praze na akci s názvem Mechathon to dokazovaly smíšené party vysokoškoláků, které celý víkend přes den i v noci stavěly a programovaly robota z kostek lega. Jeho úkol? Na určené místo dovézt a složit barevné kostky.

Praxe. Zaklínadlo firem, které jsou ochotné přijímat absolventy škol. Kdo ji nemá, i s vysokoškolským diplomem má cestu k zajímavému zaměstnání o poznání těžší. A právě k rozvíjení praktických dovedností slouží Mechathon – akce, na níž mají studenti možnost se seznámit s nejmodernějšími technologiemi. Ty si osahají a následně i vyzkouší díky zadanému úkolu. To vše se navíc děje v týmu (ideálně smíšeném), který výsledek své dvoudenní práce musí zvládnout i odprezentovat.

Na druhý ročník Mechathonu se mohli přihlásit studenti technicky založených vysokých škol, jimž už bylo 18 let. Za vstupenku na víkendovou akci dali 200 korun, za což získali zázemí, občerstvení a především možnost vedení šesti mentorů, kteří jsou profesionálové v oboru strojírenství a výroby. Studenti potřebovali pouze vlastní notebook a spacák. I když ten příliš nevyužili – i v noci se totiž pracovalo téměř nonstop. Začínalo se v sobotu ráno, kdy proběhlo seznámení členů týmů, kteří se hned poté mohli pustit do práce. Studenti se mohli přihlásit jak sami, tak s partou kamarádů.

Čas na splnění úkolu: 28 hodin

Úkol byl jasný, naprogramovat robota, který zvládne ujet vytyčenou trasu, aby následně vyložil barevné kostičky podle barvy na správné místo. Přesné zadání se studenti dozvěděli těsně před soutěží. Robota nemuseli budovat od základů, protože dostali stavebnici Lego Mindstorms, která umožňuje sestavení a následně i programování několika druhů robotů. Ke splnění úkolů dostali k dispozici také 3D tiskárnu. Mentoři pak po celou dobu dozorovali jednotlivé týmy a dávali jim cenné rady. Splnit zadání úkolu totiž nebylo vůbec snadné. Největším nepřítelem soutěžících se ukázal být čas. Studenti měli na úkol 28 hodin, což nakonec mnohým nestačilo. Týmy proto pracovaly zcela běžně i v noci ze soboty na neděli. Přesto studenti po probdělé noci nevypadali nijak unaveně.

V neděli odpoledne je čekalo jednak prezentování výsledků své práce, ale především praktické předvedení toho, jak tým úkol zvládl. Zatímco některý robot kostičky shazoval nebo se nemohl trefit při jejich ukládání do regálu, jiní poslouchali naprosto dokonale. Vše pečlivě pozorovali porotci, kteří vyhodnocovali řadu kritérií. Vítězem se nakonec stal tým Princezen složený ze studentů VUT, ČVUT a VOŠ Písek. Porota ocenila především technické zpracování robota a inovativní přístup k celému úkolu. Na druhém místě se umístil tým ITNA, kde byli zástupci VUT, ČVUT, ČZU a jedna zástupkyně z UJEP. Třetí místo bral tým PPA3, složen ze studentů a studentky ZČU v Plzni. Ti nejlepší si odnesli ceny v podobě dronu, brýlí pro virtuální realitu nebo 3D pero.

Nejtěžší bylo naprogramovat jízdu

Vítězný tým Princezny připustil, že vyhrát nebylo vůbec snadné. „Úkol byl velmi náročný. Pracovali jsme 28 hodin nonstop. V noci jsme ani nešli spát, a i tak jsme nestihli splnit celé zadání. Sestavit robota nebylo příliš náročné, ovšem mnohem těžší bylo ho naprogramovat, aby správně jezdil. K tomu všemu jsme museli zařídit, aby kostky přesně pasovaly do skladu, což také nebylo jednoduché. Co se týče omezení, tak jsme nesměli používat nic jiného krom lega a 3D tisku, například použití obyčejného papíru na senzor by nám velmi pomohlo,“ uvedl zástupce týmu.

Podařilo se přilákat více dívek

Fakt, že byl letošní druhý ročník poměrně náročný, potvrdil i mentor Tomáš Ježek, projektový koordinátor společnosti Bosch, která Mechathon pořádala. „Oproti loňsku bylo několik změn. Z prvního ročníku jsme se především organizačně poučili. Bylo jiné zadání, určitě těžší, o čemž svědčí fakt, že žádný z týmů ho nesplnil na sto procent. Bylo také větší zastoupení dívek, za což jsme rádi,“ uvedl Ježek.

Jednou z dámských účastnic Mechathonu byla i Viola Vrbová, studentka plzeňské Západočeské univerzity v Plzni. „Na Mechathon jsem se přihlásila, abych si rozšířila obzory a zkusila nové věci v praxi. Velkým lákadlem byly také skvělé ceny pro vítěze,“ komentovala svoji účast na akci, která už teď nabízí možnost upozornění na otevření přihlášek třetího ročníku, který se uskuteční příští rok.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama