Foto: iStockphoto

Německo už draží frekvence pro 5G síť. Česká vláda aukci ještě ani neprojednala

Stát chytřeAktuality 1 min čtení

Zatímco Německo už začalo dražit frekvence pro 5G síť, česká vláda materiál o návrhu postupu a podmínek pro výběrové řízení k chystané aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz z posledního programu vlády stáhla.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Zatímco Německo už začalo dražit frekvence pro 5G síť, česká vláda materiál o návrhu postupu a podmínek pro výběrové řízení k chystané aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz z posledního programu vlády stáhla.

Související článek

Změna ve světě internetu se dotkne i vás. Nastupuje technologie 5G

Všichni mluví o něčem, co zatím neexistuje. Ale až to přijde, bude to skvělé! Tak nějak by se dal popsat hlavní dojem z letošního veletrhu mobilní technologie Mobile World Congress v Barceloně, zkráceně MWC. Mohlo by se tudíž zdát, že největší světový festival mobilních technologií připomínal setkání věštců a kartářek, ale to není pravda – k vidění toho bylo hodně, jak v halách nadnárodních gigantů, tak i u zapadlých stánků startupů. A často to bylo hodně chytré.

Materiál ministerstva průmyslu a obchodu uvádí, že aukce kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3,5 GHz by mohla vynést okolo osmi miliard korun, podobně jako předchozí soutěž o frekvence pro LTE v roce 2013. To je řádově mnohem méně, než kolik si od stejného kroku slibují v mnohem větším a lidnatějším Německu. Podle severu Phys.org Němci očekávají nabídky ve výši 3 až 5 miliard eur, což je zhruba 77 až 128 miliard korun.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) už dříve oznámil, že soutěž by měla začít ve druhé polovině letošního roku tak, aby skončila na začátku roku 2020. V pololetí příštího roku by operátoři mohli získat vysoutěžené kmitočty. Frekvence v pásmu 700 MHz se uvolní po přechodu televizního vysílání na nový standard DVB-T2 v příštím roce, pásmo 3,4 až 3,6 GHz je volné.

Úřad chce nalákat čtvrtého mobilního operátora ke vstupu na trh přednostní možností podat nabídku na vyhrazený blok deset MHz z celkových 30 MHz v pásmu 700 MHz. Nový operátor by vedle třetiny z nabízených frekvencí zároveň získal právo na národní roaming v sítích stávajících operátorů do doby, než postaví síť vlastní. Frekvence mají operátoři získat na patnáct let.

Související článek

Autonomní auta chrlí množství dat. Jejich objem během sedmi let vzroste na třicetinásobek

V roce 2025 bude podle analýzy společnosti Gartner každé připojené autonomní vozidlo generovat měsíčně 1 terabyte dat, která bude třeba přenést do cloudu. To je třicetkrát více, než kolik přenesou nejpokročilejší připojená auta v současnosti (přibližně 30 GB měsíčně).

V Česku je 14,5 milionu aktivních SIM karet. Více než 93 procent využívá služby operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, zbytek se připojuje přes virtuální mobilní operátory.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama