Zdroj: Samsung

CES 2019: Virtuální asistentky Alexa a Siri ukrajují další území. Kdy povládnou světu?

Věci chytřetéma 4 min čtení

Umělá inteligence bude více inteligentní a méně umělá, takže ve výsledku bude lidem více pomáhat a méně obtěžovat. Datové přenosy budou rychlejší, ale zatím nikdo moc neví, kdy a jak k tomu dojde. Tak by se daly shrnout hlavní trendy letošního ročníku největšího veletrhu spotřební elektroniky CES.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Umělá inteligence bude více inteligentní a méně umělá, takže ve výsledku bude lidem více pomáhat a méně obtěžovat. Datové přenosy budou rychlejší, ale zatím nikdo moc neví, kdy a jak k tomu dojde. Tak by se daly shrnout hlavní trendy letošního ročníku největšího veletrhu spotřební elektroniky CES.

Související článek

CES 2019: Už víme, jak vypadá automobilová budoucnost

Jaké to je, projet se po jednom z nejslavnějších bulvárů světa v autě bez řidiče, které jako by vypadlo z Blade Runnera? Co se stane, když se Tesla střetne s robotem – a opravdu za havárii může auto? Jak vypadá autonomní Audi s obřím LED panelem místo přední i zadní masky? Na to vše dal odpověď veletrh CES, na kterém chytré a autonomní vozy hrají čím dál tím důležitější úlohu.

Kdybychom měli z letošního veletrhu CES vypíchnout jeden jediný trend, byl by to rozhodně rozmach chytrosti do všemožných zařízení. Velkým hitem byla například chytrá zrcadla. Pravděpodobně vám dokážou potvrdit, kdo je nejkrásnější v zemi zdejší, ale díky vestavěnému Google Asistentu nabídnou řadu užitečnějších funkcí. Na chytrém zrcadle můžete přehrávat videa z YouTube a hrát si tak na seriálové Návštěvníky. Google Asistent vám samozřejmě umožní taky nakupovat, vyřizovat e-maily nebo plánovat schůzky v kalendáři.

Proč máš tak chytré uši?

Siri se přestěhovala z drahých telefonů do drahých naslouchadel. Nedoslýchaví příznivci moderních technologií tak mohou s virtuální asistentkou komunikovat prostřednictvím svého designového naslouchadla ReSound Linx Quattro. Siri jim přehraje hudbu, naplánuje schůzku, vyhledá nejbližší restauraci a vůbec zvládne všechno to, co v telefonu.

V chytré lampičce nazvané C by GE se pro změnu usídlila Amazon Alexa. Asistentka v tomto případě umí na hlasový pokyn rozsvítit nebo zhasnout, případně světlo jen mírně ztlumit. Do budoucna se počítá i s nasazením Google Asistentu a Siri. Alexa pokračuje i nadále v tvrdém válcování všech svých konkurentů. Objevila se v nespočtu chytrých reproduktorů nejrůznějších tvarů, velikostí a výkonů. Na CESu byly k vidění chytré domovní zámky s hlasovou asistentkou od Amazonu nebo třeba systém, který řídí osvětlení trávníku před domem.

Související článek

Rok elektrokoloběžek. Budeme o ně v ulicích zakopávat i dál?

Na konci loňského léta k nám jako uragán vtrhla americká startupová firma Lime, která v Praze začala sdílet stovky elektrokoloběžek. Nešly přehlédnout, takže se o nich začalo velmi rychle mluvit, navíc Pražané i tisíce návštěvníků metropole na nich začali okamžitě ve velkém jezdit. Podobná situace ale byla i ve světě, takže třeba respektovaný magazín Techcrunch minulý rok označil jako Rok elektrokoloběžek.

Zvláštní zmínku si zaslouží kuchyňské vybavení, které dokáže poslouchat vaše hlasové pokyny. Alexa si našla cestu do chytrého elektrického hrnce Gourmia 11-in-1 Deluxe Multicooker a také do trouby KitchenAid Smart Oven+. A po dobré krmi si můžete dopřát romantickou koupel, samozřejmě chytrou. Firma Kohler přišla s řadou koupelnového vybavení ovladatelného pomocí Alexy nebo Google Asistenta. Zahrnuje samozřejmě chytrou toaletu, ale také vanu a nejrůznější nábytek s ovladatelným podsvícením, a letos módní chytré zrcadlo.

Že se svět netočí jenom kolem firemní umělé inteligence, se snaží dokázat skupina vývojářů okolo open source projektu Mycroft. Ten funguje již delší dobu, v roce 2017 uvedl na trh svůj vlastní chytrý reproduktor. Nyní přichází s inovovanou verzí Mark 2.
Jeho velkou výhodou je, že se obejde bez cloudu. Všechno řeší přímo v reproduktoru a záznam vašeho hlasu nikam neodesílá ani v anonymizované podobě. Pokud jste trochu programátorsky zdatnější, můžete si stáhnout zdrojové kódy a nainstalovat chytrého asistenta do vlastního zařízení. K dispozici je verze jak pro Raspberry Pi, tak Arduino.

Postará se o vás robot Samsung

Samsung je v Česku známý jako výrobce mobilních telefonů a domácích spotřebičů. Jihokorejský konglomerát má ale záběr výrazně větší, jak dokázal třeba představením pečovatelských robotů. Na CESu ukázal rovnou tři. První dva jsou vyloženě domácí typy. Bot Care se stará o vaše zdraví, takže vám pravidelně změří tlak a puls, sleduje, jestli berete všechny předepsané léky, a přidává užitečné zdravotnické rady. Celou noc poctivě hlídá váš spánek a analyzuje jeho průběh. Jeho kolega Bot Air se stará o kvalitu vzduchu. Mimo jiné dokáže odhalit zdroj zápachu a přesouvat mezi pokoji nejrůznější osvěžovače a čističe vzduchu.

Bot Retail je určen spíše pro malé obchody a restaurace. V obchodech pomůže zákazníkovi vyhledat požadované zboží a i v přeplněných uličkách ho dovede k tomu správnému regálu. V restauracích zase může rozvážet objednávky díky několika vestavěným poličkám.

Pátá generace mobilních dat

I když analytici označují letošní rok za rok 5G sítí, produkty na CESu tomu zatím moc nenasvědčovaly. Operátoři se dohadovali, zda už někdo z nich rozjel komerční síť páté generace, nebo jsou to zatím jen zrychlené sítě generací nižších. Ukazuje se, že nikdo vlastně pořádně neví, co to ta 5G bude, i když jisté průmyslové standardy už se ustavují.

Světlo na konci tunelu snad rozsvítí výrobce mobilních čipů Qualcomm, který prohlásil, že má řadu 5G produktů těsně před dokončením a uzavírá smlouvy s jedním výrobcem za druhým. Je pravděpodobné, že na veletrhu Mobile World Congress, který se koná v Barceloně asi za měsíc, už uvidíme něco konkrétního. Očekáváme pro začátek spíše modemy než telefony.

Související článek

Kde protivný číšník nehrozí. Objevili jsme v Praze podnik, kde vás obslouží robot

V tomhle baru si s číšníkem nepopovídáte. Ale na druhou stranu máte jistotu, že vás nenaštve a taky neošidí. Obsluhovat vás totiž bude robot. V Praze u stanice metra Nové Butovice se objevil podnik, který v člověku jdoucím kolem může zanechat pocit, že tady přistálo UFO. Ve skutečnosti je to bar a informační centrum za 21 milionů korun, jehož podobu má na svědomí výtvarník David Černý.

Sítě páté generace přitom chtějí všichni. Na rozdíl od přechodu mezi 3G a 4G (LTE), který jen trochu zrychlil přehrávání videí z YouTube, bude zavedení 5G skutečnou změnou. Vysoké rychlosti umožní provozovat přes mobilní sítě věci, jako je virtuální medicína. Ta najde uplatnění nejen při hraní her, ale třeba i v telemedicíně nebo vzdáleném opravování složitých průmyslových strojů. Bez vysokorychlostní 5G sítě se nejspíš neobejdou ani samořiditelná auta, která potřebují přenášet informace z mnoha svých senzorů.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama