Foto: Rani Tolimat

Budoucnost mobilní techniky z Barcelony: displej, který jde ohýbat

Trendy & tipyreportáž 6 min čtení

Ta nejnovější mobilní technika na světě se teď představuje na obřím veletrhu Mobile World Congress (MWC) v Barceloně. Této gigantické show ale v předvečer prvního dne předchází akce s názvem Showstoppers. Na ní si zájemci můžou žhavé novinky nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet. Nemohli jsme chybět!

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Ta nejnovější mobilní technika na světě se teď představuje na obřím veletrhu Mobile World Congress (MWC) v Barceloně. Této gigantické show ale v předvečer prvního dne předchází akce s názvem Showstoppers. Na ní si zájemci můžou žhavé novinky nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet. Nemohli jsme chybět!

Související článek

Do Brna se sjelo přes 600 vynálezců robotů. Rybník všem vypálili Ukrajinci!

Z kraje měsíce se do Brna sjelo 380 robotů doprovázených svými 650 lidskými vládci od šesti do devatenácti let ze základních a středních škol. K vidění byl robot z Lega, který dokáže složit Rubikovu kostku, vyluštit sudoku nebo simulovat let včely. Mladé vědce pak čekalo sedm soutěžních disciplín. Jedna z nich spočívala v záchraně plyšového medvěda.

Takový začátek jsem vážně nečekal. Mám za sebou docela dlouhý den a velká a měkká postel mi připadá jako hodně lákavá varianta. Takže když mě Matt Knight z firmy Umay Care vyzve, ať si na postel lehnu a udělám si pohodlí, neváhám ani vteřinu. „Zavřete oči,“ zní další instrukce. Ani s tím nemám problém, načež mi Matt na oči pokládá brýle Umay Rest. Zpočátku je skoro necítím, po chvíli začínají hřát. Je to docela příjemné, i když nechápu, k čemu to může být dobré. Když už je teplo docela intenzivní, dostávám pokyn, ať si brýle sundám a … procedura je u konce.

„Jde o rutinní záležitost, stejně jako je třeba čištění zubů,“ vysvětluje Matt. „Když člověk usne, oči se přestanou zvlhčovat, a to jim nedělá dobře. Výsledkem mohou být vrásky, ale taky zhoršený zrak. Když si našimi brýlemi oči zahřejete, zlepší se jejich zvlhčování až o padesát procent, což má velmi blahodárné účinky. Stojí 200 eur, ale rozhodně to není hloupá investice,“ vysvětluje Matt, zatímco si v duchu říkám, že tohle posouzení bych pro jistotu nechal na zákaznících.

Podobné zážitky jsou na akci zvané Showstoppers typické. Vymyslel ji Američan Steve Leon, koná se na většině velkých technických veletrhů po celém světě a její idea je jednoduchá. Dostat do jedné místnosti zajímavé přístroje nebo služby, ať už je vyrábějí nadnárodní giganti, nebo pár kluků z garáže. Důležité je jedno – u stánků nestojí najaté hostesky, které o vystavovaných produktech často mnoho nevědí, ale odborníci, mnohdy majitelé či ředitelé daných firem. Tudíž se o všem, co vás zaujme, dozvíte první poslední.

Náramně chytré brýle

U vedlejšího stánku firmy Vuzix mi půjčují jiné brýle, které na první pohled vypadají docela obyčejně – obroučky mají trochu masivnější, ale v běžné karlínské či holešovické kavárně bych s nimi bez problémů splynul s osazenstvem. Jenže kavárenští hipsteři většinou v brýlích nemají zabudovaný displej, na kterém se zobrazí nejrůznější šikovné informace podle toho, kde se zrovna nacházíte a co děláte. Manažer Vuzixu Brian Calus mi v televizi pouští burzovní zprávy a já na displeji brýlí vidím aktuální informace o kurzech a indexech. Pak přepíná na fotbal a v brýlích se zobrazí informace o jednotlivých hráčích – věk, klubová příslušnost, nejdůležitější statistiky, aktuálně naběhané kilometry v zápase apod. A vzápětí přichází asi nejužitečnější aplikace: na dalším programu běží film ve španělštině, do kterého mi brýle automaticky promítají anglické titulky.

Související článek

Žádné vyřvávání před hospodou. V Dolních Břežanech opilce nahlásí chytrá lampa

Začít stavět Smart City je mnohem snazší, než by se mohlo zdát. Stačí veřejné osvětlení. Chytré technologie lze do ulic libovolné obce dostat právě prostřednictvím pouličních lamp, našlapaných elektronikou a nejrůznějšími senzory. Umí třeba pohlídat i rušení nočního klidu.

Rozšířená realita samozřejmě není ničím novým. Dosud ale fungovala spíš v herním prostředí nebo jako základní orientační pomůcka pro turisty. Jenže nové brýle od Vuzixu vypadají o dost slibněji – člověka hned napadne, jak by se ta schopnost zpracovat informace v reálném čase (překlad v reálném čase z jazyka do jazyka není zrovna jednoduchý úkol) dala využít v mnoha praktičtějších oblastech. Model Vuzix Blade mě zaujal natolik, že si s manažery firmy dávám schůzku na následující den.

Co umí chytré erotické pomůcky pro muže i ženy

Skvělé komunikační schopnosti prokázala i chatovací aplikace Kotozna – ona to vlastně ani není samostatná aplikace, ale klient do Facebook Messengeru, WhatsAppu nebo dalších podobných programů. I ta umí překládat v reálném čase, což testuju hned na místě. Se sympatickou Japonkou Yuki si chvíli píšeme, ona japonsky, já česky, a jak se v reálu anglicky shodneme, Kotozna nás přeložila víceméně přesně.

Největší dav návštěvníků ale přitahuje něco úplně jiného – konkrétně stánek firmy Mystery Vibe, která do Barcelony přivezla chytré erotické pomůcky. Jsou dvě, jedna dámská, druhá pánská. Ta první se jmenuje Crescendo a je to na první pohled obyčejný silikonový vibrátor. Jenže obyčejný není. Lze ho tvarovat podle libosti a má v sobě pět vibračních jednotek, které fungují samostatně, takže je můžete spouštět najednou, postupně nebo v různých kombinacích. K ovládání samozřejmě slouží aplikace v telefonu. Výrobci si dali záležet, takže v aplikaci vidíte nejrůznější polohy a techniky pro osamělé chvilky i do páru. Všemu pak odpovídají speciální konfigurace vibrací.

Pánská varianta jménem Tenudo vypadá ještě sofistikovaněji – masivní nástavec na rozdíl od dámského modelu tvarovat nelze, ale možností nabízí rovněž spoustu. I tady lze vibrace samozřejmě ovládat v aplikaci, opět je k dispozici řada návodů a technik. Kdo chce vyzkoušet vše, má o zábavu na pár dnů až týdnů vystaráno. Crescendo stojí 130 eur, Tenudo rovnou stovku – za hezké chvilky je to pro mnohé jistě skvělá cena.

Kartáček na zuby i teploměr do masa

Trochu konvenčněji pojala péči o tělo známá značka Oral B, která představila chytrý elektrický kartáček na zuby. Pomocí senzorů pozná, jakou část chrupu si zrovna čistíte, a v aplikaci na displeji vás zkušeně koučuje – tady přitlač, tady uber, ještě deset sekund a můžeš přejít jinam. Průběžně můžete sledovat, jak často a jak dlouho si zuby čistíte, a aplikace se vás také průběžně ptá, jestli vám krvácejí dásně. A pokud se to děje moc často, pošle vás k zubaři. Cenu zatím neznáme, ale nemá se lišit od běžných elektrických kartáčků.

Související článek

Rok elektrokoloběžek. Budeme o ně v ulicích zakopávat i dál?

Na konci loňského léta k nám jako uragán vtrhla americká startupová firma Lime, která v Praze začala sdílet stovky elektrokoloběžek. Nešly přehlédnout, takže se o nich začalo velmi rychle mluvit, navíc Pražané i tisíce návštěvníků metropole na nich začali okamžitě ve velkém jezdit. Podobná situace ale byla i ve světě, takže třeba respektovaný magazín Techcrunch minulý rok označil jako Rok elektrokoloběžek.

Vedle zase mají něco pro kuchaře. Přístroj jménem Meater je na první pohled obyčejný teploměr do masa – zapíchnete ho do steaku či pečínky a sledujete, zda už máte hotovo. Jenže v tomto případě to sledujete, jak jinak, na displeji telefonu, což je podstatně komfortnější. V aplikaci si vyberete, jaký druh masa chcete dělat a nakolik má být propečený, načež se dozvíte, jak nastavit troubu a jak dlouho v ní maso nechat. Čas běží na displeji, a když je hotovo, ozve se signál. Teploměr už se prodává, stojí 89 eur. 

Hodně zajímavě vypadají i ohebné displeje značky Royole. Že tato technologie už zaujala i velké výrobce, dokazuje fakt, že na MWC představují ohebné modely Samsung i Huawei. Displeje Royole ale mají tu výhodu, že fungují prakticky v každé poloze. Dají se proto použít na nejrůznějších věcech – na Showstoppers firma předváděla třeba chytrá trička nebo kabelky. Nadšení ze skvělé technologie ale poněkud kazí fakt, že firma třeba tričko s displejem na prsou prodává za 1099 eur. Za stejnou částku si můžete koupit i klobouk.

Všechny tyhle hračky vypadají krásně, ale také musí někdo hlídat, jestli jsou bezpečné – mnohé z nich posílají data v domácí síti, a jak známo, právě nejrůznější chytré věci často představují příležitost k napadení. Aby se tak nedělo, o to se stará třeba zařízení zvané BitDefender – krabička, kterou připojíte k Wi-Fi routeru a ona monitoruje veškeré pokusy o průnik zvenčí. V příslušné aplikaci vidíte seznam všech připojených zařízení a záznamy o jejich činnosti, v případě problémů BitDefender napadený přístroj odpojí.
 

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama