Foto: iStockphoto

Šestnáct milionů odstínů. Vyzkoušeli jsme chytré žárovky, které nepotřebují vypínač na zdi

Domov chytřetéma 5 min čtení

Chcete pořádně nakopnout domácí atmosféru? Pořiďte si chytré žárovky, které umí svítit šestnácti miliony barev a jejich odstínů. Navíc k nim není potřeba vypínač na zdi, protože se ovládají přes mobil i hlasem prostřednictvím virtuální asistentky Alexy. Co víc si přát?

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Chcete pořádně nakopnout domácí atmosféru? Pořiďte si chytré žárovky, které umí svítit šestnácti miliony barev a jejich odstínů. Navíc k nim není potřeba vypínač na zdi, protože se ovládají přes mobil i hlasem prostřednictvím virtuální asistentky Alexy. Co víc si přát?

Související článek

„Věk chytrých domácností nastane, až se inteligentní žárovky budou prodávat v hypermarketu“

Jak nástup chytrých technologií ovlivňují klimatické změny? Máme se bát, že nás naše vlastní chytrá kamera začne sledovat a žaluzie na oknech budou pro někoho jiného těžit kryptoměny? A dočkáme se někdy v internetu věcí jednotného standardu, jakéhosi Androidu pro inteligentní domácnost? O tom všem jsme si na konferenci Smart Building povídali s Borisem Kamenickým, manažerem rozvoje obchodu společnosti ELKO LP a jedním z vizionářů v oblasti chytrého bydlení.

Philips Hue představuje řadu chytrých LED žárovek, svítidel, čidel a doplňků pro svícení uvnitř i venku. Hue lze ovládat pohodlně z mobilu nebo tabletu, ještě stylověji to funguje s Alexou nebo prostřednictvím appletů IFTTT. Schopnosti Philips Hue jsou neuvěřitelně bohaté. Kromě běžného svícení nabízejí možnost stmívání, volbu skoro až nekonečného počtu odstínů barev, funkci usínání a probouzení světlem, automatické svícení podle východu a západu slunce, když nikdo není doma, sladění světla s obrazem zapnuté televize… A pořád to není všechno.

Aplikace vládne světlu

Systém osvětlení Philips Hue je možné používat v jakékoliv domácnosti, kanceláři nebo domě. Jeho výhodu je jednoduchá instalace i používání. Hue zahrnuje chytré žárovky, svítidla, LED pásky, pohybové čidlo a dálkové ovládání. Sáhnout můžete po výhodnějších startovacích balíčcích, které obsahují pár žárovek a můstek Hue Bridge.

Při koupi si chytré žárovky vyberete s vhodnými paticemi pro vaše svítidla (klasické žárovky E27, bodovky atp.), některé svítí jen bíle, jiné zase bíle + barevně. Pro test jsem použil model Hue White and Color Ambiance E14 s výkonem 6,5 W pro umístění do lampy, s možností svítit čistě bílým světlem, anebo šestnácti miliony odstíny. Potom ještě samostatnou lampičku Hue Bloom se stylovým designem a hlavně s výkonem 8 W se stejnými barevnými schopnostmi. Součástí musel být i Hue Bridge pro ovládání všech funkcí žárovek. To všechno dohromady za bezmála 4 000 Kč. 

Instalace systému doma je otázkou pár chvil. Hue Bridge vyžaduje LAN připojení k Wi-Fi routeru, včetně připojení do 230 V zásuvky. Zařízení se přes uloženou Wi-Fi poté spáruje s mobilní aplikací Philipsu. Vzhledem k tomu, že její české prostředí je přehledné, rázem se v něm zorientuje každý. Díky Hue Bridge lze ovládat všechny žárovky v domácnosti (max. 50 ks). Zařízení s nimi komunikuje v pásmu 2,4 GHz sítě ZigBee, nikoliv přes domácí Wi-Fi síť.

Odmontujte vypínače

Aby bylo ovládání systému žárovek intuitivní, můžete si vytvořit a pojmenovat místnosti, kde jsou svítidla Hue umístěna, včetně pojmenování jednotlivých zdrojů světla (např. lampa na čtení, světlo na chodbě, lustr atp.). Díky tomu máte přehled, kde co svítí a jakým odstínem, dále lze časy zapnutí a vypnutí programovat a upravovat.

Související článek

Nejspíš i vy větráte málo, a proto vás bolí hlava! Chytrá meteostanice poradí, kdy otevřít okno

Jste doma nebo v práci často unavení a ospalí? Možná budete překvapeni, že na vině není přemíra povinností nebo stres, ale špatný nevyvětraný vzduch s vysokým podílem oxidu uhličitého. Problémů vás může zbavit, když se budete řídit radami chytré stanice Netatmo, která vám sdělí, kdy je například čas větrat, kdy bývá kvalita vzduchu nejhorší nebo v jakém hluku žijete. Má cenu do takového zařízení investovat víc než dva a půl tisíce korun? Vyzkoušeli jsme to.

V mém případě jsem měl oba Hue prvky (žárovku i lampičku) v obývacím pokoji společně. V aplikaci můžete manuálně volit na vzorkovníku jeden ze 16 milionů odstínů pro každou, ale i odděleně. Současně si lze odstíny uložit, abyste je nemuseli později dlouze ladit. Dalším zajímavým prvkem je volba odstínu světla podle oblíbené fotografie v paměti mobilu, kdy se pokoj rozzáří decentními přechody různých barev, což je vskutku impozantní zážitek. Jak to vypadá ve skutečnosti? Pokud máte třeba fotku dítěte na fotbalovém hřišti, svítidla zvolí nejvýraznější barvu (zelenou) a doplní ji o odstín trička dítěte (např. bílou). Pokud máte svítidel v místnosti více, o obě převažující barvy se podělí a udělají světelný přechod, kdy jedno svítí více do bíla a druhé do zelena. Je tak jasné, že větší efekt přinesou fotky, kde jsou dvě převažující barvy, než příliš decentní odstíny (např. světle a tmavě zelená). Aplikace podporuje widget na pohotovostním displeji telefonu, takže jedním stiskem světla rychle vypnete/zapnete, nebo přepnete na uložený odstín.

A co víc, pro inteligentní osvětlení Hue můžete ukládat oblíbené tzv. rutiny. Takže si uložíte, kdy odcházíte do práce, kdy se vracíte, kdy chodíte spát a kdy se budete budit světlem. Při usínání se mohou třeba žárovky 30 minut postupně tlumit a svítit teplejším světlem, abyste přirozeně upadali do spánku. Když nastavíte časovou zónu a zeměpisnou polohu domácnosti, mohou se žárovky aktivovat v souladu s východem slunce, abyste doma měli vždy příjemnou atmosféru. Díky tomu vůbec nemusíte sahat na vypínač na zdi. Pokud náhodou na vypínač sáhnete a přerušíte přívod elektřiny, v aplikaci upravíte položku, jak mají žárovky svítit po zapnutí.

Hue myslí i na filmové fandy. Jestliže jste majiteli smart TV Philips Ambilightem s proměnným podsvícením LED na zadní straně, můžete systém Hue propojit a světla v obýváku budou měnit barevné scény v souladu s akcí, která se právě děje na obrazovce.

Ani mobil není třeba

Jak by se vám líbilo přijít domů s rukama plnýma nákupu a rozsvítit si hlasem? Ani tohle není u Philipsu Hue problém. Podporuje totiž hlasové ovládání prostřednictvím Alexy a Google Assistanta v chytrých reproduktorech nebo jiných zařízeních.

Doma jsem Hue používal ve spojení s Alexou, což po aktivaci patřičné schopnosti v jejím nastavení fungovalo parádně. Stačí říkat povely jako „Alexa, turn off the lights“, „Hue lights“ a podobně, Alexa se většinou zeptá, jestli opravdu všechna, a je to. Stejně tak to funguje pro zapínání, aktivaci uložených světelných scén („Alexa, activate romantic light scene in the bedroom…“), Alexa umí zapnout světla Hue ve vybraných místnostech („turn on the lights in the living room…“) apod.

Související článek

Tom Cruise? Julia Robertsová? Nepotřebujeme! Je tu doba, kdy se filmy obejdou bez skutečných herců

Prohlédněte si fotografie lidí na úvodní fotografii. Klidně z nich můžou být filmové hvězdy světového významu. Mají jedno společné – nejsou skuteční, i když tak působí. A na plátně zvládnout zahrát cokoliv. Pomůže jim s tím umělá inteligence, která je vytvoří, ale napíše i úspěšný filmový scénář. Nejspíš tak není daleko doba, kdy počítače budou samostatně produkovat celé filmy.

Jak by šlo světlo Hue ještě využít? Třeba pro varování před velkou zimou nebo oxidem uhličitým v dětském pokoji. Tak přesně tohle umožní podpora apletů IFTTT, které najdete na tomto webu. Po instalaci aplikace a založení účtu si stačí jen najít ideální aplikaci pro vaši potřebu. V mém případě jsem systém propojil s chytrou meteostanicí Netatmo, a světla Hue začala svítit červeně, když byla překročena nastavená hranice oxidu uhličitého. Kromě toho jsem nastavil rozsvícení modré barvy, když meteostanice venku naměřila teploty pod nulou. A pokud máte doma chytrá čidla, může vám třeba blikat lampička, když někdo otevře branku u domu. Možnosti jsou téměř neomezené…

Světlo do života

Philips Hue mi učaroval. Je skvělou volbou pro fanoušky chytré domácnosti, kteří ocení snadnou instalaci, stylový design všech prvků a nepřeberné množství funkcí v perfektně připravené české mobilní aplikaci. Není to jen o „běžném“ svícení bílým nebo barevným světlem, když venku padne tma. Světla mohou indikovat různé události, reagovat na hudbu, obraz v televizi, spolupracovat s různými senzory. Velkému rozšíření do domácností možná brání vyšší pořizovací cena jednotlivých prvků, ale mít doma Hue určitě stojí za to.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama