Ilustrační foto: Istockphoto

V Česku vznikne evropské centrum pro umělou inteligenci. Bude stát víc než 1,2 miliardy

Stát chytřeAktuality 1 min čtení

V Česku vznikne evropské výzkumné centrum pro využití umělé inteligence v moderním průmyslu. Jeho vybudování během šesti let bude stát víc než jeden a čtvrt miliardy korun.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

V Česku vznikne evropské výzkumné centrum pro využití umělé inteligence v moderním průmyslu. Jeho vybudování během šesti let bude stát víc než jeden a čtvrt miliardy korun.

Související článek

Vladimír Dzurilla maká na tom, aby Česko bylo digitální stát. Ministrem být nechce

Od české vlády dostal obrovský úkol – zařídit, aby Česko bylo digitální zemí, kde moderní technologie ve spojení s úřady budou dělat život Čechů příjemnější. Plány má na několik let dopředu a oproti mnoha jiným věří, že se mu je podaří naplnit. Vladimír Dzurilla.

V rámci projektu označovaném jako RICAIP má vzniknout výzkumné centrum, které umožní virtuální propojení různých laboratoří pro inteligentní výrobu v Evropě. Evropská unie podpoří projekt 15 miliony eur z celkových 50 milionů eur. Zhruba 30 milionů eur tak půjde z evropských strukturálních fondů a další peníze dají v různých programech česká a německá vláda. Zhruba po čtyřech letech by pak měl projekt začít na svůj provoz také sám vydělávat.

Nové centrum povede Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze (CIIRC ČVUT) společně se Středoevropským technologickým institutem Vysokého učení technického v Brně (CEITEC VUT). O podpoře projektu RICAIP rozhodla Evropská unie.

Související článek

„Severní Čechy mohou být Skandinávií Česka,“ říká Tomáš Siviček, který proměňuje Ústecko

Poválečné vysídlení a následný příchod nových obyvatel bez vztahu ke kraji i valného vzdělání. Desítky let ekologické devastace spojené s těžbou uhlí a bezzubá porevoluční snaha s tímto regionem udělat něco, co by jeho situaci zlepšilo. Severní Čechy jsou jakoby zakleté. Pořád ale existují lidé, kteří tento region nezatracují. Naopak se ho snaží dostat na úroveň západní Evropy, která je odsud jen pár kilometrů. Třeba Tomáš Siviček, šéf Inovačního centra Ústeckého kraje.

Vedle institutů CIIRC a CEITEC se na projektu budou podílet také Německé centrum pro umělou inteligenci a Centrum pro mechatroniku a automatizovanou techniku v Saarbrückenu. Vysoké učení technické v Brně získá na projekt 300 milionů korun, na ČVUT v Praze půjde 950 milionů korun. Zájem o spolupráci s budoucím centrem již vyslovili například Nizozemci nebo Korejci.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama