ilustrační foto: iStockphoto.com

Čínské školy sledují své žáky. Používají k tomu čipy ukryté v uniformách

Stát chytřetéma 3 min čtení

Čínský dohled nad obyvateli země využívající nejmodernější techniku se stále rozpíná. Pekingská radnice nedávno ohlásila, že pro své obyvatele od roku 2021 zavede bodový systém, který bude vycházet z téměř permanentního sledování. V jižní Číně pro změnu tamější školy pomocí chytrých čipů ve školních uniformách nepřetržitě hlídají své studenty. Třeba jestli nejsou za školou.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Čínský dohled nad obyvateli země využívající nejmodernější techniku se stále rozpíná. Pekingská radnice nedávno ohlásila, že pro své obyvatele od roku 2021 zavede bodový systém, který bude vycházet z téměř permanentního sledování. V jižní Číně pro změnu tamější školy pomocí chytrých čipů ve školních uniformách nepřetržitě hlídají své studenty. Třeba jestli nejsou za školou.

Související článek

Dan Přibáň: Co jsme viděli v Číně, by vyděsilo každého

Dan Přibáň projel s trabanty Afriku, postsovětské země, Jižní Ameriku, Austrálii i část jihovýchodní Asie. Průjezd Čínou ale považuje za nejhorší dny, jaké kdy zažil. Deptalo ho spojení moderní techniky a režimu, který se lidskými právy a svobodami příliš nezdržuje. V praxi to představovalo obří rentgeny aut na hranicích, všudypřítomné kamery nebo povinně instalovaný sledovací software v mobilu. „Neuměl jsem si představit, že by něco takového mohlo existovat. Tak masivní využití technologií jsem v životě neviděl. Čína využívá moderní techniku dost odpudivým způsobem,“ říká patrně nejznámější český cestovatel současnosti.

Taky rádi vzpomínáte na směs radosti a viny, když jste jako děti byly za školou, samozřejmě ideálně s nejlepším kamarádem nebo kamarádkou ze třídy? Tak tohle žáci v jedenácti školách v čínské provincii Guizhou a v sousední autonomní oblasti Guangxi nejspíš už nikdy nezažijí. Sotva se totiž probudí, obléknou si školní uniformu, ve které jsou zabudované dva chytré čipy. A je po svobodě. Čipy totiž podle zprávy agentury AFP umožňují  sledovat nejen to, kde student právě je, ale spolupracují i s různými typy elektronického vybavení jednotlivých škol.

Zpráva letí k rodičům i učitelům

Hlavní důvod pro použití čipů ve školních uniformách spočívá v tom, že jakmile dítě bez souhlasu školy či rodičů opustí budovu školy, spustí se alarm a zpráva o odchodu žáka elektronicky poputuje do školního systému k učiteli, případně do mobilu rodičů. Jeden z ředitelů škol, které se do testování čipového systému zapojily, se dušuje, že systém děti v době mimo školu nesleduje. „Ovšem když žák ve škole chybí a vynechává hodiny, uniforma nám ho pomůže lokalizovat,“ říká Lin Zongwu. Čip také nahlásí malého hříšníka i ve chvíli, kdy rozpozná, že během vyučování usíná.

Chytré kamery přímo ve třídách sledují žáky. Software mezitím vyhodnocuje, jestli student výuku sleduje s dostatečným zájmem. -

To ale pořád není všechno. „Když žáci přijdou do školy, chytrá uniforma je nechá vyfotografovat nebo natočit na video,“ vysvětlil Ran Ruxiang, ředitel základní školy v provincii Guizhou, v níž uniformy s čipy používají od listopadu. Nemusí ale vzniknout jen snímek, který dokazuje, že žák v uniformě s konkrétním čipem do školy skutečně přišel. Ten se navíc okamžitě posílá na mobil rodičů, pokud o to mají zájem. Systém dokáže ohlídat i to, když studenty napadne, že by si uniformu mohli vyměnit – stačí totiž čip spárovat se zařízením na rozpoznávání obličeje. Jakmile software zjistí, že čip a tvář příchozího studenta k sobě nepasují, nesoulad okamžitě nahlásí.

Související článek

Orwell živě: Peking spustí systém bodování občanů podle „osobní důvěryhodnosti“

O zavádění takzvaného sociálního kreditu v Číně se hovoří už dlouho. V posledních dnech ale v tomto projektu nastal výrazný posun. Pekingská radnice ohlásila, že bodový systém zavede pro obyvatele hlavního města a okolí od roku 2021.

Cena jedné uniformy je 150 jüanů, tedy necelých 500 korun, což je obvyklá cena běžného čínského školního oděvu. Uniforma obsahuje dva čipy zašité do ramen bundy nebo košile. Ty zvládnou přibližně pět set vyprání a problém jim nedělá ani teplota 150 stupňů Celsia. Chytré uniformy pro školy vyrábí společnost Guizhou Guanyu Technology, která se podle svých internetových stránek specializuje na vývoj špičkových školních zařízení využívajících big data. Vývoj zařízení pro školy firmě trval dva roky, než ho v roce 2017 začala nabízet školám.

Hlavní avizovaný přínos uniforem ale zřejmě zatím není nijak zářný. Sice školám pomohly snížit počet záškoláků, ale podle ředitele jedné z nich nijak závratně. Přesná čísla zveřejněna nebyla.

Nudí tě to? Body dolů!

Související článek

Chytré školy: moderní zabezpečení i elektronické třídnice

Kdyby geniální Jára Cimrman psal své Vyšetřování ztráty třídní knihy dnes, byl by to patrně thriller z hackerského světa – třídnice se totiž stále častěji vyskytují už jen v digitální podobě. A také pomalu přichází soumrak školníků v placatých čepicích, kteří bedlivě hlídají dveře školy. O to už se též stará elektronika. Ano, školy se nám mění před očima…

Není to poprvé, co čínské školy začaly používat chytré technologie ke sledování studentů. Například ve třídách jedné střední školy ve městě Hangzhou se objevily kamery s technologií na rozpoznávání obličeje, které měly za úkol sledovat pozornost studentů ve třídě. Podle čínských médií mohou tyto kamery skenovat tváře studentů každých třicet sekund. Software následně analyzoval výraz obličejů konkrétních žáků, podle čehož zjistil jejich náladu a míru zájmu o probíranou látku. Tato analýza pak každému studentovi přiřadila určité skóre. A když ještě zůstaneme v Hangzhou, narazíme na další střední školu, která propagovala používání technologie rozpoznávání obličeje při nákupu oběda ve školní jídelně.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama