Ilustrační foto: KUKA

Dřevo ať zvedá robot. V Německu se s tím nepárají

Firmy chytřetéma 3 min čtení

Také jste si vždy mysleli, že v budoucnosti budeme obklopeni roboty? Budoucnost už je tady, chtělo by se říct, protože roboti jsou všude kolem nás. A to především proto, aby nám pomohli tam, kde je práce lidskýma rukama moc náročná. Jako třeba v dřevařském byznysu. Lidi v něm nahrazuje robot Kuka.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Také jste si vždy mysleli, že v budoucnosti budeme obklopeni roboty? Budoucnost už je tady, chtělo by se říct, protože roboti jsou všude kolem nás. A to především proto, aby nám pomohli tam, kde je práce lidskýma rukama moc náročná. Jako třeba v dřevařském byznysu. Lidi v něm nahrazuje robot Kuka.

Související článek

V Česku nebude mít kdo vyrábět. Lidí i robotů je málo. Nestačíme ani Slovákům

Český průmysl bude mít brzy velké potíže s chybějící lidskou pracovní silou. A slavné to nebude ani s roboty, těchto strojů bude totiž také málo. Kde vězí největší problém?

Roboty si asi většina z nás představovala hlavně jako humanoidy, kteří vypadají a pohybují se podobně jako člověk. Na tento typ robota se dá narazit stále častěji, a už nyní je proto jasné, že celou řadu povolání od lidí zřejmě kompletně převezmou. Nicméně takových robotů pořád není většina. Víc je těch, kteří nemají s podobou člověka nic společného. Jsou to totiž průmysloví roboti, kteří nemají oslňovat vzhledem, nýbrž výkonností. Takoví pracují například v německé firmě Sägewerk Echtle KG, která se zabývá výrobou masivních dřevěných desek. Její vedení se rozhodlo využít robota od společnosti Kuka.

Robot zbaví lidi dřiny

O robotizaci se můžeme dočíst snad v kterémkoliv odvětví a dřevozpracující průmysl není výjimkou. Ostatně dokládá to skutečnost, že poslední ročník veletrhu WOOD-TEC byl věnovaný právě automatizaci, robotizaci a digitalizaci ve zpracování dřeva. Předseda správní rady Svazu výrobců dřevozpracujících strojů a zařízení Zdeněk Bezděk potvrdil, že o roboty v tomto odvětví zájem je. „Velké firmy chtějí zvýšit efektivitu a produktivitu, mají zájem o automatizaci, robotizaci a vnímáme i jejich požadavky na různé dopravníky a mechanizaci. Vedle nedostatku kvalifikovaných pracovníků totiž panuje také nedostatek pomocných sil, proto firmy raději investují do mechanizace, aby udržely produkci na určité úrovni a vypořádaly se s nedostatkem pracovníků,“ říká Bezděk.

Je přitom škoda, aby o robotech uvažovaly jen velké firmy. Roboti mohou výrazně pomoci i středním a malým firmám, kterým mohou kompenzovat dlouhodobý nedostatek pracovních sil, ušetřit nemalé finanční prostředky a vytěsnit obrovskou dřinu, která je zejména v menších firmách doposud nutná. Navíc je možné na pořízení těchto zařízení čerpat finance z 9. výzvy operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, kterou ministerstvo práce a obchodu vyhlásilo 10. prosince loňského roku. Automatizace a robotizace v tomto oboru se totiž v České republice zatím příliš neprosadila, není tedy od věci se nepoučit, jak to dělají jinde.

Související článek

Tovární byznys se mění. Přichází doba robotická

Lidí ochotných pracovat je málo. Už i Česko, které roky těžilo z levné pracovní síly, naplno začíná chápat, že část práce zkrátka musí přebrat roboti. Dokazují to přibývající továrny, kde už na roboty, často lépe řečeno koboty, vsadili. A potvrdil to třeba i poslední brněnský Mezinárodní strojírenský veletrh, kde se to jimi jen hemžilo. Roboti dokáží nahradit pracovníka u pásu nebo pohazovat těžkými nástroji. Jejich ruce ale už také začínají vidět.

Pracuje více či méně svižně

Německá společnost Sägewerk Echtle oslovila firmu Kuka s požadavkem na dodání robota, který by dokázal obsluhovat linku na výrobu dřevěných desek, jejichž hrany měří až 3,2 metru. Pro člověka je manipulace s těmito deskami složitá – špatně se přenášejí a jsou těžké. Robot si nejen s tímto měl za úkol poradit. Měl být přesný, flexibilní a rychlý. Musel umět reagovat na to, že někdy je práce méně a někdy více, takže je potřeba přizpůsobit rychlost práce. Zatímco u živého zaměstnance to může být problém, robotovi to lze jednoduše přikázat.

Pro robota je tak práce s deskami hračkou. Robot Kuka KL 4000 se v továrně se dřevem pohybuje po lineární ose, takže zvládne obsloužit široký rádius. Navíc je schopný vykonávat hned několik činností, nejenom pouze jednu. Robot tak například obsluhuje CNC stroj, lis a brusný stroj, navíc pořadí těchto činností se může měnit podle aktuální potřeby.

Robot manipuluje s dřevěnými deskami pomocí vakuového chapadla, které se k desce jednoduše přisaje a snadno ji poponese, kam potřebuje. Naprosto přesně a rychle. Je také možné reagovat, pokud je brusný stroj právě vytížený opracováváním jiných desek. V takovém případě je totiž pečlivě složí vedle brusného stroje do vyrovnávacího zásobníku a stroj je posune později.

Související článek

V továrně budoucnosti se porucha stroje odhalí dřív, než nastane

Zčásti robotická, sestavená z výrobních buněk a prošpikovaná měřicí elektronikou. Automaticky si poradí s nepřesnými stroji, podle zvuku odhadne blížící se poruchu a energii využije co nejefektivněji. Řeč není o supermoderní laboratoři, ale o běžné továrně, třeba… na výrobu hydraulických lisů. 

Následně jsou panely přepraveny do robotické buňky prostřednictvím válečkového dopravníku, aby je robot zvedl chapadlem a založil do CNC stroje. Ten panely nařeže a robotovi tak zbývá je jen přenést k brusnému stroji na finální opracování. Vše zcela přesně, bez jakýchkoliv pauz na jídlo, toaletu a hlavně bez lidské dřiny.

Robot takto pracuje už déle než rok a majitel dřevařské firmy neskrývá spokojenost: „Byli jsme schopni odebrat našim zaměstnancům fyzicky náročnou práci a zvýšit produktivitu,“ přiznává Manuel Echtle. Podaří se něco podobného i českým firmám?

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama