Eric Gatenholm: Muž, který chce pomocí 3D technologie tisknout i lidské uši
Věci chytřetéma 6 min čtení
Vypadá to jako obyčejná 3D tiskárna a stojí jen něco přes 110 tisíc korun – to není žádná horentní suma. Jenže místo plastových předmětů dokáže tisknout funkční lidské tkáně a orgány. Sci-fi? Nikoli, blízká budoucnost. Je dílem firmy Cellink, v jejímž čele stojí generální ředitel Eric Gatenholm.
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Průmysl, o kterém se nemluví. Česko má ke kosmu mnohem blíž, než si myslíte
7 a více min čtení
O českém kosmickém průmyslu se moc nemluví. To ale rozhodně neznamená, že neexistuje. Nejenže funguje, ale v posledních deseti letech prudce roste. Zapojených je do něj kolem šedesáti firem, které se dělí o zakázky atakující miliardu korun. V Česku tak vzniká například zařízení, bez kterého by se na družících za miliardy korun nerozvinuly životně důležité listy solárních panelů. Velkou roli v účasti Česka na evropského kosmického programu má Karel Dobeš.
„Stejně jako má každý v bytě vodovod, měl by mít i optický kabel,“ říká Martin Adam z T-Mobile
7 a více min čtení
„Čau lidi, mám pro vás dobrou zprávu – naše krásná země se na žebříčku složitosti stavebního řízení propracovala na skvělé 156. místo, což znamená, že jsme předehnali Pásmo Gazy a dotahujeme se na Uruguay. Naše ministryně na tom prostě mákla.“
Ondřej Krátký, spoluzakladatel Liftaga: Data dáváme rádi. Víme, že za to přijdou výhody
7 a více min čtení
Ondřej Krátký, spoluzakladatel a šéf platformy Liftago, by mohl dostat přezdívku Pan hodný. Proč? Třeba proto, že vede a rozvíjí aplikaci, která nestojí mimo zákon, což je v taxikářském byznysu skoro až výjimečný počin. Kromě toho uklidňuje spory s taxikáři bojujícími proti nástupu nových služeb a ještě stíhá spolupracovat i s těmi, kteří jeho aplikaci na první pohled nemají příliš co nabídnout – městy, státními institucemi i e-commerce společnostmi. Je to výsledek jeho jasné představy nejen o budoucnosti značky Liftago, ale i celé automobilové sdílené ekonomiky.
Dan Přibáň: Co jsme viděli v Číně, by vyděsilo každého
7 a více min čtení
Dan Přibáň projel s trabanty Afriku, postsovětské země, Jižní Ameriku, Austrálii i část jihovýchodní Asie. Průjezd Čínou ale považuje za nejhorší dny, jaké kdy zažil. Deptalo ho spojení moderní techniky a režimu, který se lidskými právy a svobodami příliš nezdržuje. V praxi to představovalo obří rentgeny aut na hranicích, všudypřítomné kamery nebo povinně instalovaný sledovací software v mobilu. „Neuměl jsem si představit, že by něco takového mohlo existovat. Tak masivní využití technologií jsem v životě neviděl. Čína využívá moderní techniku dost odpudivým způsobem,“ říká patrně nejznámější český cestovatel současnosti.
Nejčtenější zprávy
-
Nástup 5G roztáčí kola dezinformací. Případ konkrétního webu ukazuje, že se na nich dá dobře vydělávat
7 a více min čtení
Očekává se, že technologie 5G změní pojetí internetu, jak ho známe. Bude za tím stát především mnohem rychlejší odezva sítě. S 5G je ale spojena řada lživých a konspirativních teorií. Jak vznikají? A jak se šíří? Na to se podíval analytik Roman Máca z Institutu pro politiku a bezpečnost, který prozkoumal zákoutí dezinformačního webu AC24.cz.
-
Šéf českého Siemensu: „Díky digitalizaci a 3D tisku se nám otevírá nový fascinující svět“
7 a více min čtení
Deset let v čele firmy v lednu oslaví Eduard Palíšek, šéf skupiny Siemens Česká republika. Řízení této obří společnosti, která v Česku zaměstnává přes 13 tisíc lidí, s sebou v poslední době nese i jeden zásadní aspekt. Je jím masivní podpora a propagace konceptu Průmysl 4.0 a digitalizace českých firem.
-
František Vrábel: Prezident Zeman je hlásnou troubou dezinformační scény
7 a více min čtení
Dezinformace, fake news, hybridní válka. Pro mnohé námět nekonečných debat na sociálních sítích, pro Františka Vrábela každodenní práce. Jeden z nejúspěšnějších datových analytiků na světě si nebere žádné servítky, co se týče hodnocení zdejší mediální gramotnosti, stavu médií nebo třeba úlohy Facebooku a dalších sociálních sítí…
-
Český gymnazista přišel na to, jak fotografové můžou díky umělé inteligenci vydělat víc peněz
1 min čtení
Student Gymnázia Jana Ámose Komenského v severočeském Dubí Michal Doubek přišel se zcela novým způsobem, jak s pomocí umělé inteligence výrazně zrychlit vystavování fotografií ve fotobankách a tím i zvětšit možnosti výdělku pro fotografy, kteří svoje snímky do fotobank umísťují.
-
Včely nezabíjí a telefon vám zůstane. Technologie 5G – mýty a realita
7 a více min čtení
Technologie 5G. Převratná novinka, na kterou čeká celý svět, ale také něco jako pověstná paní Columbová – všichni o ní mluví, ale v Česku ji (skoro) nikdo nikdy neviděl. A jak bývá mýtickým bytostem vlastní, víří kolem ní spousta neověřených zpráv a pověr… Podívali jsme se na to, co je a co není pravda.
-
Český lékař se bál o své dcery. Místo pořízení zbraně jim vymyslel aplikaci do mobilu
4 min čtení
Mladoboleslavský lékař Jaroslav Mitlener přemýšlel, jak ochránit své dcery. Místo toho, aby jim pořídil zbraň nebo pepřový sprej, vsadil na mobilní aplikaci My Bodyguard. V případě napadení jim pak stačí zatřást chytrým mobilem, který útočníka nafotí a zaznamená i údaje o poloze. Data okamžitě míří do zabezpečeného serveru, kde jsou k dispozici například policii.
Další zajímavé články
Stopujícího robota Matyldu si zamilovala celá země. Ustála i průjezd drsným Mostem
5 min čtení
Dovedete si představit, že byste při jízdě českou krajinou na kraji silnice potkali robota, který by si vás chtěl stopnout? Přesně to se mohlo před rokem stát. O stopujícího robota se zajímala celostátní média, na internetu jeho cestu po Česku sledovaly tisíce lidí… Jenže cesta skončila a mediální sláva utichla. Co tedy Matylda dělá teď?
Mladí „ajťáci“ vymysleli, jak pomoci (nejen) diabetikům. Stačily jim tři dny
5 min čtení
Aplikace, která nevidomým diabetikům přečte hladinu cukru v krvi. Hlasový asistent pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Inteligentní systémy, díky nimž nemusíte trávit dlouhé hodiny v čekárně, nebo chytrá podložka bránící syndromu karpálního tunelu. To všechno dokázaly party mladých nadšenců vyrobit během třídenního hackathonu v elitní pražské nemocnici.
3D tisk jako budoucnost stavebnictví. Tisk staveb v Česku může začít už příští rok
7 a více min čtení
Domy postavené s pomocí 3D tisku většinou přitáhnou i pozornost i lidí, které architektura nezajímá – žádné ostré hrany, jednoduché linie, některé připomínají futuristické představy bydlení, jiné spíš Hobitín nebo obrovská hnízda mravenců. Zajímavější než vzhled, je ovšem fakt, že vznikly nezvykle rychle. To proto, že místo dělníků je stavělo obrovské rameno 3D tiskárny. Zatím to jde ztuha, ale na vývoji tisku domů se usilovně pracuje i v Česku.
Češi si zamilovali platit přes chytré hodinky. Na ruce je nosí každý desátý
2 min čtení
Česko je sedmou zemí v Evropě podle počtu plateb prostřednictvím chytrých hodinek, náramků a další nositelné elektroniky. První trojici tvoří Nizozemsko, Velká Británie a Švýcarsko. Celkový počet plateb přes nositelná zařízení v Evropě letos vzrostl na osminásobek v porovnání s rokem 2018. V regionu se nyní jednašedesát procent všech plateb v obchodech uskuteční bezkontaktně, což představuje nárůst o čtvrtinu. Vyplývá to ze studie společnosti Mastercard.
Kozla už rozdojili. Teď Rusové nasazují krávám 3D brýle, které mají zvýšit dojivost
2 min čtení
Psal se rok 1963 a v Československé televizi vystoupil odborník na zemědělství ze Sovětského svazu Dmitrij Michajlovič Moskalenko. Diváky tehdy šokoval informací, že po dvouměsíční masáži a napařování vemene se mu s kolegy podařilo rozdojit kozla. Ten pak dával sklenku mléka denně. Nyní z Ruska přichází neméně divoká zpráva, podle které tamní chovatelé krav zvířatům nasazují 3D brýle. Výsledkem má být vyšší produkce mléka.
Meditace s virtuální realitou za dva miliony korun. Platí stát
1 min čtení
Česko prostřednictvím státní Technologické agentury investovalo dva miliony korun do vývoje aplikace, která je určená pro meditaci s využitím virtuální reality. Aplikaci vyvíjí Národní ústav duševního zdraví v Praze spolu s kolumbijským softwarovým inženýrem. Komerčně dostupná by měla být na konci února.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!