ilustrační foto: iStockphoto

Odkud přesně je maso na vašem talíři? Digitální stopu po sobě zanechávají i steaky z tuňáka!

Věci chytřeAktuality 1 min čtení

Řešíte při nákupu masa odkud je, jak bylo zpracované a jak dlouhou cestu absolvovalo, než dorazilo do obchodu, kde jste si ho koupili? Většinou se dozvíte jen kusé informace. Technologie blockchainu, která je základem všech kryptoměn, ale dokáže mnohem víc.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Řešíte při nákupu masa odkud je, jak bylo zpracované a jak dlouhou cestu absolvovalo, než dorazilo do obchodu, kde jste si ho koupili? Většinou se dozvíte jen kusé informace. Technologie blockchainu, která je základem všech kryptoměn, ale dokáže mnohem víc.

Související článek

Udělá vláda z Česka světové centrum blockchainu?

Úřad vlády se připojil k memorandu o spolupráci v oblasti používání blockchainu. Nedávno spuštěná iniciativa Blockchain Republic pod vedením České fintech asociace a Svazu průmyslu ČR má za cíl pomoci podnikatelům, přilákat k nám talenty a investice a udělat z České republiky jedno ze světových center blockchainu. Oznámil to tiskový odbor úřadu vlády.

Blockchain umožňuje zavést i úplně nový typ služeb pro lidi, kteří chtějí vědět, odkud přesně jejich jídlo pochází. Steak z tuňáka, ale třeba i pořádný kus hovězího. Je jedno, o jakém masu se bavíme, ale pokud zůstaneme třeba u ryby, zákazník se přímo v obchodě může díky blockchainu podívat nejen na to, kde byla konkrétní porce zpracována a odkud přesně pochází, ale také na informace o rybáři, který pochoutku ulovil v oceánských vodách, například poblíž Indonésie. K tomu mu stačí chytrý telefon a aplikace na čtení QR kódu nacházejícího se na obalu ryby. Informace o velikosti ryby, z níž maso pochází, přesné místo, kde byla ryba ulovena, i potvrzení o zdravotní nezávadnosti potraviny či o udržitelném a férovém lovu ryb. Tohle všechno se na mobilu objeví, ve chvíli, kdy s ním zákazník v obchodu zamíří na obal ryby s QR kódem.

Související článek

Podepište, že jezdíte zodpovědně, a od koloběžkového startupu Lime dostanete helmu

Zeleno-bílé koloběžky Lime dobývají evropská města a Praha není výjimkou. Jedni na ně nedají dopustit, jiní by je nejraději zakázali. Jak Lime hodlá reagovat na stížnosti obyvatel měst i úřadů? Jak vidí své místo v celkové koncepci chytrých měst? A budou si lidé moci pořád přivydělávat jako „juiceři“, kteří koloběžky u sebe doma dobíjejí? O tom všem jsme si na barcelonském veletrhu MWC povídali s Palomou Castro Martinez, šéfkou komunikace amerického startupu, jehož hodnota už přesahuje tři miliardy dolarů.

„Jsme schopni sledovat rybu od okamžiku, kdy je chycena, až po její putování k zákazníkům z celého světa. Doslova vyprávíme příběh o každém tuňákovi,“ potvrdil Tony Costa, technologický ředitel společnosti Bumble Bee Foods, největšího amerického prodejce mořských ryb, která začala používat technologii SAP Cloud Platform Blockchain. „Zvyšujeme transparentnost vůči zákazníkům, kteří tak mají záruku, že ryby jsou čerstvé a samozřejmě byly uloveny v souladu s našimi závazky vůči udržitelnému rybolovu,“ dodal Costa.

 

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama