Zdroj: HTC

Virtuální realita v praxi: Zastřelí Godzillu, prodá auto a pomůže hendikepovaným

Věci chytřetéma 3 min čtení

Strašlivý netvor přepadl velkoměsto a civilizace je v ohrožení! Oblohu přikryl kouř, všude okolo se mrakodrapy řítí k zemi. Ještěže je tu elitní jednotka armádního letectva, do níž patříte i vy. Je čas sednout za knipl bojového vrtulníku a zachránit svět. Pochopitelně jen ve virtuální realitě, ale tentokrát s velkým vylepšením – ovládáte ji i očima.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Strašlivý netvor přepadl velkoměsto a civilizace je v ohrožení! Oblohu přikryl kouř, všude okolo se mrakodrapy řítí k zemi. Ještěže je tu elitní jednotka armádního letectva, do níž patříte i vy. Je čas sednout za knipl bojového vrtulníku a zachránit svět. Pochopitelně jen ve virtuální realitě, ale tentokrát s velkým vylepšením – ovládáte ji i očima.

Související článek

Anatomii na zdravotnických školách pomůže vyučovat virtuální realita

Střední zdravotnická a Vyšší odborná škola zdravotnická Mladá Boleslav a Střední zdravotnická škola Šumperk začaly využívat speciální virtuální učebny pro výuku anatomie. Jedna vyšla na milion korun.

Helikoptéra startuje, vznášíme se nad střechy a tu stometrovou příšeru konečně spatřím v celé kráse. No, nebude to jednoduché, můj vrtulník je velký sotva jako jeden její pařát, ale na rozdíl od minulých let mám velkou výhodu – k ovládání mi neslouží jen ruce a nohy, ale také oči. Umožňuje mi to Vive Pro Eye, nejnovější sada pro virtuální realitu od HTC.

Chcípni, Godzillo!

„Oční ovládání znamená spoustu nových možností v nejrůznějších situacích, hry jsou jen špička ledovce,“ usmívá se technická manažerka HTC Nadine Rocherová, která se o mě u firemního stánku na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně stará. „Při hraní se fantazii meze nekladou, a tudíž je to ideální způsob, jak novou technologii prezentovat. Ve skutečnosti má ale mnohem větší potenciál,“ dodává, zatímco se snažím zneškodnit toho ďábelského ještěra, protože teprve pak mě bude zajímat něco jiného.

Sedím na speciálním polohovacím křesle, takže si vážně připadám jak ve vrtulníku, a ruce mám na spouštích kulometů, tak k čemu oči? Tak schválně. Podívám se do levého horního rohu čelního skla a najednou vidím přehlednou mapu, na které je moje helikoptéra, moji spolubojovníci i samotná Godzilla. Vrtulník se řídí sám, ale i tak je dobré vědět, kde jsem. Přejedu pohledem doprava a najednou se objevuje 3D model samotné příšery s červenými tečkami – to jsou její zranitelná místa, takže vím, kam mířit. Díky tomu netvor nemá nejmenší šanci – jakmile se s parťáky dostaneme na dostřel, pálíme jak o život na správné cíle a za pár minut je po boji. Dosedáme na základnu a užíváme si ovací coby zachránci civilizace.

Seriózní létání

Když opadne vlna euforie, ptám se, jak lze ovládání očima využít i mimo herní prostředí. „Ještě chvíli zůstaneme ve vzduchu – vyzkoušíme si letecký simulátor,“ odpovídá Nadine. Jde o legendární stíhačku Lockheed Martin F-16 a tentokrát ji prý budu regulérně pilotovat. Usedám za knipl a ve sluchátkách se ozve virtuální dispečer, který mě připravuje na start. A protože ruce mám vytížené mačkáním tlačítek, k mnoha úkonům používám právě zrak. Simulátor je zatím k dispozici jen v hodně ořezané verzi a „do vzduchu“ se tak bohužel nedostanu, ale pro představu, k čemu všemu může být ovládání očima dobré, se i předstartovní příprava hodila výborně.

„Náš systém je výhodný jak pro piloty ve výcviku, tak i pro jejich instruktory,“ vysvětluje Nadine. „Adepti létání si vyzkouší ovládání se vším všudy a školitelé mají přehled o tom, kam se přitom dívali a jestli správně chápali, co se po nich chce.“

V obchodě i na invalidním vozíku

V další místnosti se zase měním v zákazníka, který chce koupit auto. V brýlích se mi postupně zobrazují různé modely a já můžu měnit barvy, vnitřní vybavení, typ kol a další vlastnosti, na nichž při koupi auta často hodně záleží. „Tady mohou oční senzory pomoci prodejcům,“ objasňuje Nadine. „Sednete si za volant, zkoumáte různé části interiéru, ale o něco delší dobu si prohlížíte navigační panel na palubní desce. Prodejci tak mají rázem jasno, že vás tahle součást vybavení zajímá, a podle toho se k vám začnou chovat.“

Související článek

Stačí jeden pohled, a lampa zhasne. Technologie, které pomáhají postiženým

To, že chytré technologie můžou nemocnému nebo postiženému člověku změnit život, dokazuje veletrh INSPO, který se zaměřuje na využití moderních technologií pro ty, kterým zdraví neslouží stejně jako většině společnosti. Jeho další ročník se bude konat v Praze 30. března v Kongresovém centru Praha. Už teď víme, co na něm bude k vidění.

Kromě toho může oční ovládání hrát velkou roli i pro postižené, zejména pro kvadruplegiky, kteří neovládají ani jednu končetinu a běžné VR systémy jsou pro ně nepoužitelné. „I tady jsme zatím ve fázi her, například sjezdovku si očima sjedete už dnes,“ vysvětluje Nadine. „Ale do budoucna chceme víc, očima lze třeba psát zprávy.“

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama