Zdroj: Telekom

Změna ve světě internetu se dotkne i vás. Nastupuje technologie 5G

Firmy chytřetéma 5 min čtení

Všichni mluví o něčem, co zatím neexistuje. Ale až to přijde, bude to skvělé! Tak nějak by se dal popsat hlavní dojem z letošního veletrhu mobilní technologie Mobile World Congress v Barceloně, zkráceně MWC. Mohlo by se tudíž zdát, že největší světový festival mobilních technologií připomínal setkání věštců a kartářek, ale to není pravda – k vidění toho bylo hodně, jak v halách nadnárodních gigantů, tak i u zapadlých stánků startupů. A často to bylo hodně chytré.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Všichni mluví o něčem, co zatím neexistuje. Ale až to přijde, bude to skvělé! Tak nějak by se dal popsat hlavní dojem z letošního veletrhu mobilní technologie Mobile World Congress v Barceloně, zkráceně MWC. Mohlo by se tudíž zdát, že největší světový festival mobilních technologií připomínal setkání věštců a kartářek, ale to není pravda – k vidění toho bylo hodně, jak v halách nadnárodních gigantů, tak i u zapadlých stánků startupů. A často to bylo hodně chytré.

Související článek

Budoucnost mobilní techniky z Barcelony: displej, který jde ohýbat

Ta nejnovější mobilní technika na světě se teď představuje na obřím veletrhu Mobile World Congress (MWC) v Barceloně. Této gigantické show ale v předvečer prvního dne předchází akce s názvem Showstoppers. Na ní si zájemci můžou žhavé novinky nejen prohlédnout, ale také vyzkoušet. Nemohli jsme chybět!

Dobrá zpráva: po několika letech si veletrh MWC našel hlavní téma, před kterým se nedalo uniknout ani na okamžik. Horší zpráva: jde o záležitost, s níž se zatím ve skutečném světě nesetkáme. Co to je? Přece technologie 5G. Předloni se jednalo málem o sci-fi, před rokem se o ní sice hovořilo, ale pořád to byla hudba budoucnosti. Letos v Barceloně snad neexistoval stánek velké firmy, která by tuhle magickou formuli neměla přímo na vývěsním štítě. Od velkých telefonních operátorů přes softwarové giganty až po výrobce telefonů a hardwaru – T-Mobile, Telefónica, Orange, Cisco, Oracle, Qualcomm, Nokia, Samsung, Sony, Huawei, Dell… cokoli vás napadne. A to přesto, že si nikdo z nás přes 5G zatím neposlal ani e-mail, protože v současnosti existuje jen v laboratorních podmínkách. Není to náhodou mnoho povyku pro nic?

T-Mobile rozjel přípravu na 5G

Očividně není. Až totiž operátoři 5G připojení spustí, do značné míry se změní celý internetový svět – včetně jeho dosud nepříliš probádaných oblastí. Pěkně to na tiskové konferenci nadnárodního operátora Deutsche Telekom (u nás provozuje síť T-Mobile) vysvětlila členka jeho představenstva Claudia Nematová. „Zatím to tak nevypadá, ale rok 2019 se zapíše do historie – 5G se letos stane skutečností. Jen v Německu jsme už 20 tisíc základnových stanic vybavili optickými vlákny, což je pro přechod na 5G nutné. Do roku 2025 poběží přes novou technologii devadesát procent připojení v zemi,“ uvedla.

V čem vlastně spočívají přednosti 5G? Nejde ani tak o vyšší přenosovou rychlost u klasického webu, ale hlavně o mnohem větší rozsah spektra, což znamená možnost připojení mnohem více typů přístrojů a také podstatně kratší odezvu čili latenci. Díky tomu 5G umožní zavedení zcela nových bezdrátových technologií, případně vylepšení těch stávajících. Podle Claudie Nematové to výrazně urychlí vývoj nových služeb, na které se celý svět těší – například samořiditelných aut. Jiným dobrým příkladem je mobilní gaming. Přímo u stánku T-Mobile si tak návštěvníci mohli zahrát speciální virtuální verzi oblíbené vybíjené, při níž jste si sice neodnesli modřiny od míče, ale zase jste museli ďábelsky rychle klikat na displej a ještě zcela reálně uskakovat v prostoru, když na vás protivník střílel. To by bez 5G nešlo.

Evropa nesmí dopustit „texit“

Velké změny se ale čekají i tam, kam běžný konzument nedohlédne, především v průmyslu. 5G technologie totiž umožní mnohem lepší komunikaci mezi přístroji, do které člověk nebude vůbec muset zasahovat. S nastupující vlnou robotizace je podobný systém nezbytný – a podle Claudie Nematové ho výrobci budou moci uvést do praxe už letos. Modelovým příkladem je továrna firmy Osram v německém Schwabmünchenu, kde se během MWC povedlo zprovoznit autonomní vozidlo pro obsluhu linek.

Související článek

„Severní Čechy mohou být Skandinávií Česka,“ říká Tomáš Siviček, který proměňuje Ústecko

Poválečné vysídlení a následný příchod nových obyvatel bez vztahu ke kraji i valného vzdělání. Desítky let ekologické devastace spojené s těžbou uhlí a bezzubá porevoluční snaha s tímto regionem udělat něco, co by jeho situaci zlepšilo. Severní Čechy jsou jakoby zakleté. Pořád ale existují lidé, kteří tento region nezatracují. Naopak se ho snaží dostat na úroveň západní Evropy, která je odsud jen pár kilometrů. Třeba Tomáš Siviček, šéf Inovačního centra Ústeckého kraje.

Technologie 5G zkrátka dost možná změní svět mnohem výrazněji, než se to povedlo předchozím generacím typu LTE. Zároveň tu máme ještě jednu novou situaci – o dominanci v technologickém světě se po dlouhých desetiletích zcela vážně pere západní svět se silným protivníkem z Asie, především s Čínou. A Evropa v tomto souboji nevypadá zrovna nadějně, Západ zastupují především Spojené státy. Proto Claudia Nematová uzavřela svou prezentaci emotivní výzvou: „Evropa nesmí dopustit ‚texit‘, tedy rezignaci na technologie. To by byla cesta do pekel.“

Spousta chytrých hraček

5G celému veletrhu jednoznačně dominuje, což ale neznamená, že by tu nebyla k vidění šikovná a originální technika z jiných oblastí. A jak to tak bývá, nejzajímavější novinky bývají často k vidění u menších stánků. Za pozornost rozhodně stojí třeba nové termokamery značky Flir, které jsou oproti starším modelům výrazně citlivější, což si každý návštěvník stánku mohl vyzkoušet na vlastní oči. Stačilo se na pár sekund dotknout zdi nebo stolu a dané místo se okamžitě zbarvilo, což může mít význam jak v domácnosti (když chcete zjistit, kudy vám z bytu uniká teplo), tak třeba při záchranářských pracích.

Hodně živo bylo i u stánku firmy Fibaro, která vyrábí nejrůznější systémy pro chytrou domácnost. Letos představila novou řadu nástěnných ovladačů Walli, jimiž se dá nastavovat cokoli od žaluzií a žárovek po klimatizaci, a přitom nevypadají jako rekvizita ze sci-fi filmu. Máte-li rádi tradiční design v kombinaci s moderní technikou, možná vás osloví.

Na cestách zase člověk ocení překládací krabičku Pocketalk. Jistě, v době Google překladače může podobná záležitost působit nadbytečně, ale Pocketalk má jednu velkou výhodu – není vázaný ani na Wi-Fi, ani na datový tarif uživatele. Podobně jako třeba čtečka Kindle je vybaven e-sim kartou platnou ve 126 zemích po celém světě, za kterou nic neplatíte a data máte v ceně krabičky. Zařízení za 300 eur (cca osm tisíc korun) ovládá několik set jazyků a celkem spolehlivě rozpoznává mluvený text.

Související článek

Nový Volkswagen Passat dokáže jet skoro sám. A to víc než dvoustovkou

Automobilka Volkswagen už zkraje března představí veřejnosti nový Volkswagen Passat – vůz, jehož se v rámci všech generací prodalo už téměř 30 milionů kusů. Passat tradičně bojuje s řadou konkurentů, například Škodou Superb. Musí proto nabídnout něco navíc. Tentokrát je to kromě jiného také funkce Travel Assist, díky které auto dokáže jet téměř samo. A to až do rychlosti 210 kilometrů za hodinu.

A za zmínku stojí i senzor společnosti Leman Micro Devices, který funguje jako dotykový teploměr a tlakoměr, ale měří i krevní obraz a další hodnoty. Firma ho na MWC představila už loni, ale letos přivezla vylepšenou verzi, již lze vestavět na zadní stranu telefonů tak, že to prakticky není poznat. Ještě letos bychom se se senzorem měli setkat v prvních produkčních verzích.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama