eObčanka se šíří. Budeme s ní příštího prezidenta volit elektronicky?
Stát chytřetéma 7 a více min čtení
„A to je začátek digitalizace v Česku.“ Tento slogan hlásí samotná informační kampaň k Portálu veřejné správy. Po zhruba třech měsících od spuštění možnosti „komunikovat on-line se státem“ v Česku se služby sice mírně hýbou, ale spíš na teoretické úrovni.
Mohlo by vás zajímat
Signál i v podzemí Prahy. Sto třicet kilometrů tunelů metra se bude pokrývat do roku 2022
7 a více min čtení
Tunely pražského metra. Byla to jedna z posledních míst v Praze, kde se nedalo zavolat, surfovat na internetu a kde vás na telefonu nikdo nezastihl. To se před pár týdny začalo měnit. Nejprve tři stanice, pak přišlo rozšíření o dalších pět. Pokud půjde všechno podle plánu, bude přes sto třicet kilometrů metra pokrytých signálem všech tří operátorů až v roce 2022. Proč to nejde rychleji?
Digitalizace školství: inovace a školský systém dnes zní jako protiklad
7 a více min čtení
Slyšíme to od politiků velmi často – Česko by se po vzoru Estonska či Finska mělo stát zemí, kde digitalizace bude lidem usnadňovat život, a ještě přispěje k ekonomickému růstu. Jednou z oblastí, které by měla digitalizace zásadně prospět, je české školství. Jak realitu právě ve školství vidí Ondřej Neumajer, který se dlouhodobě zabývá problematikou využívání digitálních technologií ve vzdělávání, vzdělávacími inovacemi a vzdělávací politikou?
Benedikt Kotmel. Kdo je muž, který doopravdy ví, jak pomocí dat udělat Prahu chytrou?
7 a více min čtení
Jak chytrá je Praha? A jak chytrá bude v budoucnu? Málokdo o tom dokáže povědět víc než Benedikt Kotmel, šéf projektu Datová platforma, na které technologie smart city v Praze stojí.
Mobilní umělá inteligence. Nastal čas opravdu chytrých telefonů
5 min čtení
Je to trochu paradox. Na webu Svět chytře píšeme o chytrých zařízeních všeho druhu, ale smartphony tu programově opomíjíme. Jejich hodnocení zkrátka necháváme na jiných. Chytré telefony totiž ve skutečnosti dělají už několik let pořád totéž – kromě telefonování brouzdají internetem, fotografují, přehrávají filmy a hudbu nebo nás navigují. Jenže od opravdu chytrých přístrojů chceme víc – chceme, aby využívaly své schopnosti originálním způsobem, který přesáhne do jiných oborů. A telefony jsou z tohoto pohledu poměrně konzervativní. Ale zdá se, že i tady se začíná uvažování výrobců telefonů měnit.
Nejčtenější zprávy
-
Cestovatel Dan Přibáň měl pravdu: Osobní svědectví z čínských lágrů
5 min čtení
Před pár měsíci vzbudil velký rozruch náš rozhovor s cestovatelem Danem Přibáněm. Hovořil v něm mimo jiné o tom, jak čínské úřady zacházejí v provincii Sin-ťiang s tamější ujgurskou menšinou. Na sociálních sítích pak čelil kritice, že situaci v Číně dobře nezná a usuzuje jen z několikadenní zkušenosti. Přinášíme proto svědectví člověka, jemuž neznalost rozhodně vytýkat nelze – internaci v „převýchovném táboře“ totiž prožil na vlastní kůži.
-
„Sci-fi filmaři se trefili, mýlili se vědci,“ říká nejlepší český vědec, který vyvíjí nanoroboty
7 a více min čtení
Jsou nanotechnologie požehnáním, nebo naopak skrytou hrozbou? Dokážou léčit nemoci, jak to prorokoval Karel Zeman a jak o tom zpívali Tata Bojs, nebo se jich máme bát, jak radil spisovatel Michael Crichton, autor například Jurského parku?
-
Státní cloud má letos odstartovat. Cíl: ušetřit miliardy. Jenže...
7 a více min čtení
Zhruba za půl roku se má dočkat schválení český státní cloud, oficiálně eGovernment cloud (eGC). Při provozu IT by měl státu – i ostatním veřejným orgánům od krajů po malé obce – ušetřit miliardy korun a zamezit plýtvání, například nákupům počítačů kvůli jednorázovým projektům. Jenže ne všichni to vidí tak optimisticky. Podle Pirátů má ale tento projekt řadu zásadních rizik.
-
Video: Autonomní tesla smetla robota. Ten srážku nepřežil
2 min čtení
Obří veletrh elektroniky CES 2019 konaný v Las Vegas si může do statistik připsat první oběť, byť neživou. Je jí robot s názvem Promobot, který svoji procházku po ulicích města zaplatil životem, když ho na Paradise Road srazil elektromobil Tesla S, který jel v danou chvíli na autonomní režim, tedy bez řízení živým řidičem.
-
Josef Šlerka: Čínský skóring jsou komunistické domovnice, které mají k dispozici internet
7 a více min čtení
Tisíce lidí se denně nechávají ovlivnit fake news, na které nejčastěji narazí prostřednictvím sociálních sítí, obvykle Facebooku. Jak je možné, že vymyšlené zprávy mají takový úspěch? Jak vlastně vznikají fake news, které jsou uvěřitelné? Ohrožují nás? A jak má tedy člověk poznat falešnou zprávu v době podvrhů vytvářených mnohdy i umělou inteligencí? O tom jsme si povídali s Josefem Šlerkou. Známe se už řadu let a tykáme si. A platí to i pro tento rozhovor.
-
Signál i v podzemí Prahy. Sto třicet kilometrů tunelů metra se bude pokrývat do roku 2022
7 a více min čtení
Tunely pražského metra. Byla to jedna z posledních míst v Praze, kde se nedalo zavolat, surfovat na internetu a kde vás na telefonu nikdo nezastihl. To se před pár týdny začalo měnit. Nejprve tři stanice, pak přišlo rozšíření o dalších pět. Pokud půjde všechno podle plánu, bude přes sto třicet kilometrů metra pokrytých signálem všech tří operátorů až v roce 2022. Proč to nejde rychleji?
Další zajímavé články
Pro někoho nedávno, pro jiné pravěk. Jak jsme žili, když se u nás zaváděl internet
6 min čtení
Jiří Čáp založil a posléze za stovky milionů prodal portál Atlas.cz. Zároveň ale tento vizionář digitálního světa byl u toho, když se v tehdejším Československu vůbec poprvé spouštěl internet. Jaký byl tehdejší svět?
Devět pilířů českých inovací podle vlády
1 min čtení
Nová Inovační strategie České republiky do roku 2030 počítá se zvýšením podílu vynaložených peněz na vědu a výzkum na HDP na 2,5 procenta v roce 2025 a na tři procenta o pět let později. Kromě zvyšujících se výdajů ze státního rozpočtu k tomu mají dopomoci také evropské zdroje a podnikatelský sektor.
Kde studenty učí programovat auta budoucnosti? A kde se stávají pány robotů? Zeptali jsme se na českých vysokých školách
5 min čtení
Na podání přihlášek na vysokou školu zbývá něco přes týden. Jakou školu zvolit, když se technologie mění pod rukama? Kde se roky studia vyplatí? A proč by o matfyzu měli přemýšlet i ti, co je středoškolské počty moc neberou?
České zdravotnictví v praxi: Namísto digitalizace papírová obálka, která zachraňuje životy
4 min čtení
V Jihomoravském kraji vymysleli papírovou obálku, která má zachraňovat životy a usnadňovat práci záchranářům. Nápad se rozšířil do dalších krajů a všichni si ho pochvalují. Na jednu stranu úspěch, z pohledu moderních trendů ale trochu paradox.
Počet bodů nebo platnost řidičáku si zkontrolujete už i přes Portál občana
1 min čtení
Do Portálu občana, který soustřeďuje elektronické služby státu, se připojil registr řidičů. Majitelé eObčanek si tak nově mohou přes portál zkontrolovat stav bodového konta řidiče, detaily k řidičskému oprávnění nebo dobu platnosti řidičáku. Služba by je měla v budoucnu na tyto údaje upozorňovat prostřednictvím datové zprávy. Na Portál je nově od ledna napojený také živnostenský rejstřík.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!