Zdroj: iStockphoto

Umělá inteligence, internet věcí a Google

HomepageVěci chytře 1 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

V mobilech už máme umělou inteligenci – hlasové asistentky. Ty ale potřebují ke své práci přístup na rychlý internet a relativně výkonný procesor. Velká část zařízení zapojených do internetu věcí však podobnou možnost nemá. Procesory jsou jednoduché, pokud jsou, a specializované sítě nemají přenosové rychlosti, na které jsme zvyklí. Google už ale pracuje na využití umělé inteligence i v IoT čidlech – a tedy chytrých věcech.

Konkrétně Google uvolňuje jako open source svou platformu TensorFlow Lite pro strojové učení. Prozatím je k dispozici pro Android a iOS a pro učení umožňuje využívat klasické mobilní procesory. Do budoucna ovšem Google počítá s nasazením v běžných domácích spotřebičích. Ty se díky tomu budou samy učit a získají vlastní inteligenci. Současný internet (hloupých) věcí (IoT – Internet of Things) se tak promění v internet inteligentních věcí (AioT – Artifical Intelligence of Things).

Na jednu stranu se samozřejmě můžeme obávat, že budeme mít domácnost plnou věcí s vlastní hlavou, které nás jednoho dne přestanou poslouchat. Nejhroznější je představa, že nám lednička v jedenáct večer odmítne vydat kus salámu nebo pivo. Na druhou stranu ale pravděpodobně odpadne přenos našich dat ke zpracování do cloudu, jak to dělají zmiňované mobilní asistentky. Jeden vývojář Googlu u příležitosti uvedení TensorFlow Lite řekl: „Chci levný čip za 50 centů, který dokáže rozpoznávat mluvenou řeč a fungovat aspoň rok na jednu baterii.“

Zdroj: TheNextWeb.com

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama