ilustrační foto: iStockphoto

Neměla ona pravdu? Nejsme vážně zpovykaní?

Stát chytřekomentář 3 min čtení

V české duši je hluboce zakořeněn komplex méněcennosti, který nás nutí neustále nad něčím bědovat, případně remcat. Nehoruji pro americký systém obludného nadšení a sebevědomí, ale české sebemrskačství je druhý extrém. I v případě chytrých technologií.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

V české duši je hluboce zakořeněn komplex méněcennosti, který nás nutí neustále nad něčím bědovat, případně remcat. Nehoruji pro americký systém obludného nadšení a sebevědomí, ale české sebemrskačství je druhý extrém. I v případě chytrých technologií.

Ve Spojených státech žiju nepřetržitě již téměř 30 let, nicméně do Prahy a obecně vzato do Čech se pravidelně vracím, takže můžu pozorovat pokrok, který domorodci možná ani nevidí. Nechci komentovat politiku a poměřovat, kdo má za prezidenta většího blbce, tak se podívejme na jiné příklady.

Související článek

Rychlý internet je prý skoro všude. Jen není snadné zjistit, jestli je to pravda

Česká republika na tom prý podle řady statistik není s pevným internetem vůbec špatně. Problém ovšem nastane v okamžiku, kdy si to chcete fakticky ověřit. V tu chvíli totiž zjistíte, že byť je váš dům či firma přímo v centru města, o standardu vyspělého světa v podobě optického kabelu si můžete nechat jen zdát. Variantou je pouze mikrovlnná anténa. Navíc vlastně ani neexistuje jedno místo, kde byste zjistili, kdo může rychlý internet nabídnout právě vám. Data sice existují, ale veřejnost se k nim nedostane.

Třeba na internetové připojení a digitální služby obecně. Když mi kamarád z Prahy píše o rychlosti připojení 300 Mbps, musím zamáčknout slzu. Ve Spojených státech mám na kraji města slíbenou rychlost 6 Mbps, na kterou ovšem dosáhnu jen jednou za čas, nejlépe za úplňku na šibeničním kopci.

Podobné je to i v případě aplikací. iStore sice má mezi třemi až čtyřmi milióny aplikací, ale většina jsou hry a nejrůznější placené zbytečnosti, často určené hlavně na cucání peněz z kapes dětí, respektive jejich rodičů. Myslel jsem na to nedávno v Praze, kde jsem si přes aplikaci nejdříve domluvil schůzku ve zdravotní pojišťovně. Potom jsem si udělal dvě rezervace v restauracích s potvrzením v reálném čase a ještě jsem si na mobilní aplikaci Jízdní řády nejen zjistil, která tramvaj mě tam doveze, ale i kdy přesně přijede, kterým metrem se na patřičnou stanici dostanu a kolik minut mi to bude z domu na metro trvat. Tohle všechno pomocí pár kliknutí na iPadu či iPhonu. Ani jsem u toho nestačil vypít kafe.

Související článek

Máte doma internet? A mohla bych ho vidět?

Kdokoli kupuje dům nebo byt, většinou se ptá, jestli je k dispozici voda, elektřina, případně plyn. Tyto informace najdete i v inzerátech realitních kanceláří. Na co už ale obvykle nenarazíte, je sdělení o internetovém připojení. Přitom jeho absence nebo i nedostatečná rychlost může být během krátké doby pěkný průšvih.

Když jsme u toho, Jízdní řády opravdu fungují jako sen, což jsem si ověřil o den později, když mne přežraného kachnou a omámeného ořechovicí tato aplikace nasměrovala na nejbližší zastávku, kde v inzerovanou minutu skutečně zastavila tramvaj jezdící normálně jinudy, ale tentokrát mířící do vozovny. Ve chvíli, kdy se v podskalské noci lehce prostoupené výrazným smradem z Botiče vynořily obrysy svítící tramvaje číslo sedmnáct, měl jsem chuť autorům aplikace veřejně poděkovat.

Na Finsko, Estonsko nebo Velkou Británii český eGovernment nemá, ale komfortní hledání v jízdních řádech a spousta dalších aplikací je pro návštěvy ze zahraničí jako sen. -

V Louisville na tom jsme jinak. Schůzku na úřadě si na internetu nedomluvím ani omylem, rezervaci v hospodě samozřejmě také ne. O trosce veřejné dopravy se nedozvím nic, a když jsem onehdy hledal informace na aplikaci věnované food trucks ve městě, zjistil jsem, že ty nejnovější jsou pět měsíců staré.

Když potom čtu o tom, jak se v příštím operačním systému Applu konečně podaří zajistit, aby v případě nouze můj mobil dokázal zachráncům předat přesné informace o tom, kde vlastně jsem, tak jsem se jen mrknul na mobil, kde mám instalovanou aplikaci Záchranka, která podle potřeby přivolá lékaře i Horskou službu a nabídne i spoustu dalších potřebných informací.

Související článek

Vít Rakušan: V digitalizaci a zavádění chytrých řešení jsme neuvěřitelně zaspali

Vítu Rakušanovi na podzim skončí druhé volební období, které tráví v čele kolínské radnice. Město, které proslavila snad jen okolní rovinatá krajina a festival dechovek, se mu za osm let podařilo přeměnit na jedno z nejprogresivnějších chytrých měst v Česku. Chytré technologie tady začali zavádět mezi prvními, takže za ně nikdy neutráceli přemrštěné částky. Především je ale přizpůsobují konkrétním potřebám obyvatel města, kteří se je naučili používat.

Podobně by se mohlo porovnávat i dál. Prostě na tom nejsme v české kotlině tak špatně, jak by se podle věčného skuhrání mohlo zdát. Samozřejmě spousta věcí by mohla být ještě lepší, ale pokrok je při občasné návštěvě jasně vidět. A pokud budeme bědovat i dál, možná nezbude než souhlasit, že na tom neslavně slavném výroku končící pražské primátorky Krnáčové o zpovykaných Pražanech něco bude.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama