Zdroj: Siemens.com

Kalifornský startup chystá auto z 3D tiskárny

AktualityTrendy & tipy 2 min čtení

Mladá kalifornská firma Hackrod chce zavést 3D tisk do výroby aut. Uživatelé by si tak mohli prostřednictvím on-line portálu sami navrhnout auto snů, které by jim poté vytiskla obří 3D tiskárna.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Mladá kalifornská firma Hackrod chce zavést 3D tisk do výroby aut. Uživatelé by si tak mohli prostřednictvím on-line portálu sami navrhnout auto snů, které by jim poté vytiskla obří 3D tiskárna.

V červenci na Goodwoodském festivalu rychlosti společnost představila ve stanu Siemens Future Lab studii proveditelnosti speedsteru z uhlíku a hliníku pod názvem „La Bandita“. Speedster je nyní vyráběný vrstvou po vrstvě v 3D tiskárně o velikosti garáže. Výrobu řídí přesný produkční software. Prototyp by měl být dokončen ještě letos.

Speedster je zabalen do aerodynamické, ale strukturálně jednoduché karbonové karoserie připomínajícího klasický Silver Arrow od Mercedesu. Vozidlo je poháněno elektrickým motorem Tesla, který lze do vytištěného těla oproti motoru s vnitřním spalováním snadněji integrovat, poněvadž má mnohem méně komponentů a je bez manuální převodovky. Podvozek z hliníkové slitiny je lehký, vhodný pro 3D tisk a nevyžaduje prakticky žádné svařované švy ani šroubování.

Související článek

3D tisk zbraní. Přichází doba, kdy si doma vytisknete vlastní pistoli

O tisku zbraní pomocí 3D tiskáren se hovoří už dlouho. Pro některé z oboru jde o pohádku, která nemá reálný základ, ale třeba americké úřady se této možnosti tak obávaly, že nechaly zablokovat internetové stránky amerického kryptoanarchisty Codyho Wilsona, na kterých nabízel ke stažení plánky na výrobu tištěné zbraně Liberator. Je načase se začít bát, jestli váš soused nemá doma arzenál vytištěných zbraní?

Vedle inteligentních návrhových programů od společnosti Siemens systém využívá i simulační software, který umožňuje týmu předpovídat, jak se bude vozidlo chovat při jízdě. Tím se výrazně snižuje počet nutných fyzických testů. Data ze skutečných crash testů a z testů reálného chování vozidla se vracejí zpět do konstrukčního softwaru a ihned se implementují do návrhových změn.

Hackrod vyvinul pro speciální futuristické designy víceosé 3D tiskárny. Unikátní 3D tiskárna, kterou používají k výrobě uhlíkové karoserie Speedsteru, je zřejmě největší na světě. Je téměř čtyři metry široká, dlouhá přibližně sedm a půl metru a zhruba tři metry vysoká. Ještě důležitější ale je, že je zcela univerzální – nejenže tiskne, ale také skenuje a k úplnému dokončená vytištěného dílu používá přesné obráběcí stroje.

Témata:
Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama