Vandalové i počasí ničí sochy po celé Praze. Odborníci hledají způsob, jak je ochránit
Města chytřetéma 7 a více min čtení
Historička umění Marie Foltýnová pečuje o většinu soch v pražských ulicích a parcích. Celkem jich má na starost přes dvě stovky – počínaje světoznámými barokními sousošími na Karlově mostě až po nenápadná dílka v okrajových částech hlavního města. „Občas někdo dospěl k názoru, že zrovna tato soška by se krásně vyjímala u něj na zahradě, což znamenalo, že jsme o ni přišli úplně,“ připouští kurátorka, která pracuje pro Galerii hlavního města Prahy.
Diskuze k článku
Mohlo by vás zajímat
Matematické modely předpověděly šíření viru lépe než vláda
7 a více min čtení
Co se stane, když si v počítači vytvoříte model okresního města a do něj pak pustíte náhodné návštěvníky s koronavirem? Vypadá to trochu jako nějaká speciální verze hry SimCity, ale ve skutečnosti to může mít velký dopad na život v následujících týdnech a měsících. Právě takhle vypadá zkoumání pandemie pomocí matematických modelů.
Michal Šmarda: Současná krize je příležitostí, jak změnit naši společnost
3 min čtení
Kvůli koronavirové pandemii sekáme obrovské dluhy – půl bilionu letos, nejméně půl bilionu příští rok… Kupujeme si za ně čas, abychom se nemuseli měnit. Bylo by ale lepší, kdybychom si za ně koupili změnu.
5G zvyšuje kvalitu života. Bez něj se zvýší nezaměstnanost, říká Petr Očko, náměstek ministra průmyslu a obchodu
7 a více min čtení
5G. Technologie, která budí vzrušené diskuse. Příkladem může být situace v Jeseníku, jednom z pěti měst, v nichž se rozbíhají pilotní projekty této technologie v ČR. Proč ale vlastně zavádění 5G budí takové vášně nejen v tuzemsku, ale i ve světě? A proč je vlastně 5G tak důležité?
Zájem o Teams vzrostl kvůli koronaviru asi sedmkrát, říká Eduard Filek z T-Mobile
6 min čtení
Zájem o nástroje pro videokonference a online spolupráci stoupl ze dne na den sedminásobně. Firmy se teď bez nich neobejdou a zůstane to tak i do budoucna. Zatím však často narážejí na nedostatečnou kvalitu připojení a špatné vybavení domácích kanceláří.
Nejčtenější zprávy
-
Jak dlouho vydržíte v restauraci bez rizika nákazy? Prozradí aplikace od MIT
2 min čtení
Jak dlouho je kvůli koronaviru bezpečné být v jedné místnosti, s kolika lidmi, a mění na tom něco klimatizace nebo třeba otevřená okna? Na otázky, které řeší prakticky každý, teď přináší odpovědi internetová aplikace založená na vědeckých výpočtech. Ta říká, že například restaurace o necelých 100 metrech čtverečních by pro stovku lidí bez roušky a při mluvení byla bezpečná jen 16 minut. Školní třída o 25 lidech, kteří mluví bez ochrany úst, je bezpečná 27 minut.
-
Češi loni rekordně nakupovali na internetu, přeborníky v online nákupech jídla jsou ale dlouho
1 min čtení
Češi loni přesunuli velkou část nákupů na internet. Nejvíce se loni prodalo roušek, znatelný byl nárůst ale například i u potravin.
-
WeChat: superaplikace pro čínského občana i digitální diktaturu
7 a více min čtení
V posledních dvou letech prudce stoupla negativní publicita čínských technologických produktů. Značné pozornosti se přitom dostalo aplikaci WeChat. Je používaná víceméně celou Čínou a prakticky nepostradatelná pro každého občana ČLR, zahraniční studenty nebo podnikatele. Čínskou vládou je ale vnímána jako úhelný kámen digitální diktatury. I proto některé státy WeChat zakázaly nebo se o to snaží.
-
T-Mobile zdvojnásobil pomoc školám. Rychlá data zdarma dá 20 000 žáků
2 min čtení
T-Mobile se pro obrovský zájem rozhodl navýšit svou pomoc základním školám na 20 000 SIM karet s neomezenými daty pro žáky, kteří se nemohou účastnit online výuky a jejich rodiny jsou v tíživé finanční situaci.
-
Pípni a jeď: zjistili jsme, jak se daří novince v šalinách a autobusech
5 min čtení
Brňáci nemusí od počátku léta shánět papírové jízdenky. Stačí vytáhnout mobil nebo kartu a pípnout si v terminálu ve voze MHD. Necelé tři měsíce provozu projektu přinesly rekordní čísla, což překvapilo i autory projektu. Dobře si stojí i projekt Brno iD, který brněnský dopravní podnik plánuje dál rozvíjet.
-
Český průmysl varuje: 5G sítě v Česku mohou zaostávat
3 min čtení
Vypadá to, že problémy kolem budování sítě 5G v České republice narůstají. Nejprve se proti aukci 5G razantně ozvali mobilní operátoři, kteří podali žaloby u českých soudů a také si stěžují u Evropské komise kvůli porušení unijních pravidel. Nyní přišel s vážnými obavami o budoucnost sítí 5G a konkurenceschopnost české ekonomiky nejvýznamnější zástupce zaměstnavatelů v zemi, Svaz průmyslu a dopravy. Podle Svazu vyvolává přístup státu k aukci a nedostatečná komunikace s Evropskou komisí nejistotu, v jejímž důsledku může ČR zoastávat v zavádění chytrých průmyslových řešení.
Další zajímavé články
V Reykjavíku chtějí do provozu poslat autonomní autobusy
1 min čtení
Hromadná doprava není na Islandu příliš oblíbená. Možná i proto patří Islanďané mezi národy s nejvyšším počtem osobních automobilů na obyvatele. V hlavním městě Islandu, Reykjavíku, se teď přesto schyluje k revoluci v hromadné dopravě.
Praha si v celosvětovém žebříčku Smart Cities polepšila
2 min čtení
Česká metropole obsadila 39. místo z celkem 174 hodnocených měst v rámci hodnocení CIMI index 2020. Oproti loňskému ročníku si tak Praha polepšila o osm příček a zůstává tak lídrem mezi městy střední a východní Evropy.
Jan Edelmann: Pomáháme městům, aby byla chytřejší
7 a více min čtení
Jak vypadá první funkční aplikace, která vám při přejezdu Prahou najde nejen spoj tramvají či metrem, ale také sdílené dopravní prostředky? Proč jsou skútry BeRider oblíbené na rozdíl od některých jiných sdílených služeb? A jak se při vývoji chytrých měst daří spolupracovat veřejnému a soukromému sektoru?
Chytré Lipsko: jak vypadá vzorová spolupráce veřejného a soukromého sektoru?
6 min čtení
Když je řeč o chytrých městech v Německu, většinou člověka napadne Berlín, Frankfurt nebo třeba Hamburk. Saské Lipsko je méně navštěvované a celkově méně nápadné, na své inteligenci ovšem pracuje podobně usilovně.
Praha 2 chystá chytré zavlažování, díky internetu věcí ušetří vodu i peníze
1 min čtení
V posledních letech lidé začínají zjišťovat, že čisté vody není neomezené množství. Proto s ní začínají šetřit - trendem je to nejenom v zemědělství, ale třeba i na golfových či fotbalových hřištích. A pozadu v této oblasti nezůstávají ani zelená městská prostranství.
Kyjovští budou při nákupech platit virtuální měnou
1 min čtení
Koronavirovou virtuální měnu Corrency chtějí od 11. ledna zavést v Kyjově. Město si od projektu slibuje oživení tamější ekonomiky.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!