Zdroj: iStockphoto

Studentský robot testuje letecké motory

HomepageFirmy chytře pod minutu čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Tři týmy studentů z Worcester Polytechnic Institute vyvinuly za tři roky jako své diplomové práce robota, který dokáže důkladně zkontrolovat lopatky v leteckém motoru. Pokud totéž dělá člověk, je to extrémně nepříjemná a stresující práce, která často vede k zánětům karpálního tunelu a dalším zdravotním problémům.

Finální robot testuje tzv. blisk, což je zkratka z anglických slov blade (lopata) a disk (kolo). Jedná se o klíčovou součástku v motorech moderních letadel, ať už se jedná o Airbus A320neo nebo Boeing 737MAX. Její porucha může vést k tomu, že se motor v průběhu práce zastaví, což rozhodně neudělá radost pilotům ani cestujícím.

Robot tedy otáčí bliskem a bedlivě kontroluje jednu lopatku za druhou. Že to má smysl, dokazuje statistika kontrolního centra GE Aviation ve městě Hooksett, které kontroluje běžně i 90 blisků během jediného týdne. Od zapojení robotů do inspekčního procesu si GE slibuje nejen zlepšení produktivity, ale také zavedení jisté konzistence. Lidští kontroloři mají totiž na lopatky různé nároky, ne vždy je hodnotí stejně.04

Zdroj: RoboticsTrends.com

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama