iStockphoto

Vysavač, který zkontroluje domácnost

HomepageDomov chytře 4 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Běžným elektrickým spotřebičům téměř odzvonilo. Na jejich místo se derou chytří nástupci, kteří se umí připojit k internetu a lze je ovládat přes mobil. Jaké pomocníky si můžete pořídit domů?

Jen si při jejich volbě dejte pozor. Díky čím dál většímu množství funkcí je chytré spotřebiče možné využívat i úplně jinak než jejich hloupé předchůdce. Například dálkově ovládaný vysavač s online kamerou může sloužit jako velmi účinný, a přitom nenápadný kontrolor toho, co se právě děje doma.

 

Vysaje a pohlídá

Robotické vysavače se s poklesem cen dočkaly velkého růstu popularity. V domácnostech dnes běžně narazíte na samohybné, obvykle kulaté přístroje, které pečlivě vyčistí hladké podlahy i koberce a automaticky se odjedou nabít do základny. Většinou se zapínají při vašem odchodu z domácnosti, aby při práci nerušily hlukem a pohybem.

Obvyklé je i využití Wi-Fi a možnost jejich ovládání přes mobilní telefon. Podle serveru Vacuums Reviewed, který se zabývá recenzemi vysavačů, vyhrává v této oblasti na celé čáře chytrý vysavač LG Hom-Bot Turbo+. Video, na kterém uvidíte jak funguje, si můžete prohlédnout zde. Aplikace na jeho ovládání je dostupná pro operační systémy Android a iOS. Představte si, že jste na večeři nebo v kině a z nějakého důvodu náhle zatoužíte po tom, aby bylo na podlaze čisto. Stačí vytáhnout smartphone a dát vysavači povel k zahájení práce. Jak mu to jde můžete navíc zkontrolovat přes v něm zabudovanou kameru.

Ano, chytrý vysavač dostal integrovanou kameru pro přenos živého videa přímo do mobilu. Vidíte tak, kdo se doma v danou chvíli pohybuje a co dělá. Dá se tak povědět, že se z něj stává chůva křížená s hlídacím psem.

Vysavač kromě videa podporuje i odesílání a sdílení fotografií, v aplikaci získáte reporty denních aktivit pro pozdější analýzu. LG navíc na horní stranu přístroje integrovalo druhou kameru, která slouží pro orientaci vysavače v domácnosti. V ČR se slušně zabydlela také značka iRobot, která vloni zahájila prodej svého top modelu iRobot Roomba série 900. Model Roomba 980 lze rovněž ovládat mobilní aplikací, i když zrovna nejste doma a nemáte robota na očích. Aplikace iRobot HOME umožňuje zahájit čištění, naplánovat úklid, sledovat jako robot uklízí nebo mapovat jeho pohyb.

 Co chytré vysavače umí?

  • Podpora Wi-Fi spojení
  • Spojení se smartphonem s Androidem nebo iOS
  • Přímé ovládání z mobilní aplikace
  • Evidence statistik používání v aplikaci
  • Odesílání fotografií z kamery
  • Přenos živého videa z kamery

Posekáno za vás

Kromě domu nebo bytu je ale od jara do podzimu potřeba starat se také o zahradu. Tady pomohou chytré sekačky. Kromě fyzické námahy vám ušetří i poznámky sousedů o přerostlé trávě. Dokážou posekat trávu, sebrat ji do integrovaných košů, nezapomenou na jediný kout trávníku a – stejně jako chytré vysavače – se bez lidské asistence zvládnou dobít. Lépe vybavené stroje se navíc dokáží samy ukrýt před deštěm a můžete je ovládat přes mobil.

Na českém trhu působí třeba značka autonomních sekacích robotů Robomow. Její výrobky nabízejí různé možnosti sekání, zvládnou kopce s nakloněním až 36 stupňů, díky integrovanému dešťovému senzoru se umí samy ukrýt a po dešti opět pracovat. Můžete je ovládat přes mobilní aplikaci. Ta díky kameře ukazuje výsledek práce sekačky, informuje o stavu baterie nebo o velikosti plochy, kterou ještě zbývá posekat. V aplikaci také můžete sekačce přikázat návrat k základně, přerušit její činnost, případně sekačku přímo ovládat, takže ji nemusíte tlačit ani poponášet.

Káva podle vlastních receptů

Chytré jsou i další domácí spotřebiče – třeba kávovary od společnosti DéLonghi. Stroj s označením PRIMADONNA ELITE ECAM 650.75.MS umí samozřejmě kvalitně připravit kávu a napěnit mléčnou pěnu. Navíc jej můžete ovládat prostřednictvím mobilní aplikace Cofee Link. V ní se objevují tipy na kávové nápoje a můžete si ukládat postupy na přípravu vlastních specialit. Takový chytrý kávovar však samozřejmě něco stojí – bezmála 40 000 Kč.

Pojďme vařit s rozumem

Chytré přístroje poslouží i při vaření. Například chytrý hrnec či fritéza Tefal Actifry, který umí dusit, péct a smažit, stačí přes bluetooth spárovat s mobilem nebo tabletem, dát do něj suroviny a zvolit patřičný recept. O nic dalšího se nemusíte starat. A protože v aplikaci jsou stovky receptů, kuchař se tak může stát skoro z každého

 

Dokonce u grilování můžeme použít chytrý přístroj. DéLonghi nabízí kontaktní gril s šesti grilovacími funkcemi, které se dají ovládat – jak jinak – z mobilní aplikace. V ní stačí zvolit druh grilovaných potravin. Gril pak už sám nastaví nejlepší délku a intenzitu pečení.

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama