Zdroj: iStockphoto

Chytrá Plzeň. Díky otevřeným datům

Města chytřetéma 7 a více min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Chcete vědět kolik a za co utrácí vaše radnice nebo magistrát? Jak se při průjezdu vyhnout zácpám? Kdy se vydat na úřad, aby byla fronta co nejkratší? Přesně na tyhle otázky vám dají odpověď otevřená data. A jedním z datově nejotevřenějších měst v Česku je Plzeň.

Informační otevřenost vůči obyvatelům města nemusí být jen nikdy nenaplněný bod z volebního programu, dokazuje plzeňský magistrát. Na portálu https://opendata.plzen.eu nabízí odkazy na řadu zdrojů otevřených dat. Jsou dostupná bez omezení, takže o ně nemusíte žádat, platit a ještě spoléhat na (ne)ochotu úředníků. Plzeň navíc k datům přidává vlastní aplikace – ty ukazují přehledy srozumitelně pro každého.

Občan všechno vidí

Otevřená data a aplikace, které je využívají, zkrátka lidem usnadňují život. Příklad? Možnost objednat si jednání na jednotlivých úřadech elektronicky na konkrétní den a čas. Přitom se hodí vědět, jak jsou jednotlivé přepážky vytíženy v různých dnech a hodinách – plzeňský systém nabízí díky vizualizaci otevřených dat i to. Pak stačí vybrat dobu, kdy jsou fronty nejkratší, a rovnou se objednat. Vydělají na tom všichni. Návštěvníci netráví čas na chodbách úřadů, úředníci mají rovnoměrně rozloženou práci a nejsou na nás nepříjemní.

                                                                                                                Vytíženost přepážek v Plzni

                                                                                                           (Jak jsou na plzeňských úřadech vytížené přepážky?)

 

Kromě vytížení přepážek plzeňských úřadů je na webu k dispozici také kompletní rozpočet města. Lidé si tedy mohou ověřit, jak Plzeň využívá peníze z jejich daní. To dobře poslouží v případě, že chtějí ve svém okolí něco změnit, pustit se do občanského aktivismu, nebo vznášet dotazy na veřejných zasedáních zastupitelstva. Plzeňané tak mohou mít přesný přehled o tom, kam plynou veřejné peníze a kolik co stojí. Rozpočet lze filtrovat podle jednotlivých městských částí, a to zpětně od roku 2015.

Třetí zajímavou aplikací je on-line mapa hustoty dopravy. Jediným kliknutím zobrazíte mapu Plzně, na které jsou vyznačeny aktuální uzavírky, práce na silnici a intenzita dopravy v jednotlivých ulicích. Rozhodnutí o tom, kudy a kdy projet, nebo jestli auto úplně vynechat a použít radši MHD, je tak mnohem snazší. Data o dopravě navíc můžete sledovat i zpětně. To je funkce, kterou běžné navigace v telefonu nenabízí a právě při plánování ji oceníte. Díky tomu lidé nejen šetří čas a nervy, ale také se snižují emise a v ulicích se lépe dýchá.

 

Plzeň se díky chytrým datům také zapojila do mapování kvality života v českých krajských městech. Stačí navštívit stránku srovnávající tato města podle řady parametrů. Aplikace vychází z veřejně dostupných rozpočtů a statistických informací a ukazuje například počet obyvatel nebo příjmy a výdaje – například investice do různých typů sociálních institucí.

Intenzita dopravy v Plzni
Kam v Plzni autem raději nejezdit?

Na aplikace nemá nikdo monopol

Zavádění otevřených dat má obvykle několik fází. Vše začíná ve chvíli, kdy vedení města rozhodne, že chce dát lidem informace. To je vlastně nejdůležitější fáze a v mnoha místech stále nefunguje. Následuje zpracování dat, jejich zveřejnění a registrace v katalozích pro veřejné využití. V dalším kroku vydavatel otevřených dat, v tomto případě město Plzeň, připraví první aplikace, které ukáží, kde je možné zveřejněná data využít, aby přinesla konkrétní užitek. V následující fázi, která je zatím v Česku na začátku, přichází využití otevřených dat dalšími institucemi, firmami či vývojáři. Na základě zveřejněných dat mohou vznikat aplikace vyvinuté městem či městskými firmami i nezávisle vytvořené aplikace pro obyvatele a úředníky města. A nejen pro ně. Plzeň se může objevovat v nejrůznějších analýzách a srovnáních s jinými městy. Snadno lze například vytvořit aplikaci, která srovnává určité položky v rozpočtu všech českých měst v souvislosti s počtem jejich obyvatel nebo rozlohou městské zástavby. Takže bychom se třeba mohli dozvědět, která města utrácejí podezřele moc například za úklid ulic nebo mají na počet obyvatel neobvykle moc úředníků.

Otevírání dat v Plzni

„Vnímáme, že otevřená data mohou pomoci lidem lépe poznat město, jeho aktivity, kvalitu života. Zároveň tím jako město můžeme získat zpětnou vazbu, pohled „na věc“ z jiného úhlu, může to odstranit nějakou naši provozní slepotu,“ vysvětluje důvody k zapojení do projektu Eva Barborková, mluvčí plzeňského magistrátu. Při zavádění otevřených dat podle ní pomáhal zaměstnancům i Fond Otakara Motejla, který otevřená data podporuje. Platforma použitá pro zpřístupnění dat je volně k dispozici jako open source, při přípravě a registraci otevřených datových sad nenarazili plzeňští na žádný problém. Provozní náklady po spuštění projektu jsou jen zanedbatelné: jde o provoz serveru a jeho připojení k internetu.

Otevřená data jsou sice primárně určena široké veřejnosti, usnadní ale i přístup k informacím napříč jednotlivými úřady a odděleními. Není potřeba propojovat například informační systém odboru dopravy a odboru stavebního. Pokud bude stavební úředník potřebovat informace z dopravy, stačí, když se podívá do volně přístupných otevřených dat. „Navíc některé studie předpokládají, že s otevřenými daty je spojená i zajímavá oblast podnikání,“ dodává Barborková

Co vlastně jsou otevřená data?

O otevřených datech (někdy se používá anglické označení Open Data) hovoříme tehdy, kdy někdo zveřejní vlastní data tak, aby k nim měl prostřednictvím internetu přístup kdokoliv a mohl je bez jakýchkoliv právních, ekonomických či technických omezení využívat ve svých analýzách i aplikacích. Může se přitom jednat o data vzniklá automaticky, například informace o stavu ovzduší ve městech naměřené automatickými meteorologickými stanicemi, ale také o data vzniklá digitalizací papírových dokumentů, třeba všechny smlouvy uzavřené veřejnou institucí. O otevřená data není nutno žádat na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, jsou k dispozici pro každého.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama