Zdroj: iStockphoto

Amazon Echo – Alexa touží po vašem hlase

Domov chytřetest 7 a více min čtení

Nudíte se? Kupte si Alexu! Můžete si s ní povídat, dozvědět se spoustu zajímavých informací. A hlavně vám pomůže organizovat čas, nastavit budík, ovládat chytrou domácnost i procvičit angličtinu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Nudíte se? Kupte si Alexu! Můžete si s ní povídat, dozvědět se spoustu zajímavých informací. A hlavně vám pomůže organizovat čas, nastavit budík, ovládat chytrou domácnost i procvičit angličtinu.

V první dílu našeho seriálu o chytrém reproduktoru od Amazonu jsme představili jeho různé typy. Ve druhém jsme vyzkoušeli jeho základní funkcea dnešní seznámení se bude týkat praktických činností pro denní agendu a možností doinstalování dalších Alexiných schopností.

Alexa jako asistentka

Posláním Alexy je být nápomocná při běžných činnostech, ke kterým nám obvykle slouží telefon (tedy až na telefonování samotné, jak víme z minulého dílu), ať jde o kontrolu času, nastavení budíků, upozornění nebo založení událostí a jejich kontrola v kalendáři. Praktickou pomůckou jsou seznamy poznámek, které jsou v sekci Lists. Lze si založit několik seznamů podle potřeby a poté diktováním přidávat položky. Typicky nejprve “Alexa, create a shopping list”, na což se dá navázat příkazem “Alexa, add to shopping list buy milk”. Potřebujete něco spočítat? Alexa je také kalkulačka, řekněte jí “Alexa, two and two is…”

Upomínky (i opakované) a budíky patří k populárním činnostem, s Alexou je vytvoříte a snadno. Stačí hlásit například “Alexa, remind me to buy a milk tomorrow at 2 PM”, v případě budíku pak nastavujete povely jako třeba “Alexa, set alarm for 6 AM every day” a podobně. Podobné je to v případě minutky (timer), kdy je potřeb odměřit časový úsek. Hlášení může vypadat takto: “Alexa, set timer for one minute”. Po odpočtu času a také u budíku se rozezní příjemný zvuk alarmu, který zastavíte hláškou: “Alexa, stop”, odvážnější pak “Alexa, shut up”. Zvuky upozornění se dají měnit, stejně jako hlasitost.

V nastavení v aplikaci si můžete spárovat například Google účet a nechte Alexu spravovat kalendář. Můžete události zakládat, rušit, nechat se informovat, co je v plánu a podobně. “Alexa, set meeting for tomorrow”… Alexa se pak doptá na detaily události a vše uloží do kalendáře. Bohužel už neumí číst maily a vůbec pracovat s e-mailovou schránkou.

alarmalarm2reminder

 

Alexa se umí hodně naučit

Funkce Alexy nejsou zdaleka omezené, můžete rozšířit její schopnosti (v menu Skills) aktivací desítek miniaplikací s různým zaměřením. Tyto skills se dají najít v menu mobilní aplikace, kde jsou roztříděny do kategorií. Aktivují se jednotlivě tlačítkem Enable. Pokud najdete nebo znáte název možné schopnosti, můžete to provést hlasově s Alexou příkazem: “Alexa, enable skill (název)”.  Potom je nutné hlásit: “Alexa, open (název skill)” a dále ovládat danou schopnost.

skills_1skills_3

Které z opravdu bohaté nabídky stojí za vyzkoušení? Pokud nevládnete plynnou angličtinou, nejspíš neoceníte hříčky se slovy a podobné zábavnosti. Spokojíte se ale třeba s možností nočního osvětlení, překladu, poslechu relaxační hudby a řady dalších. Doporučit můžeme například Peaceful Meditation a podobné schopnosti pro decentní hudbu pro usínání a odpočinek. Hodit se může Night Light pro spuštění poklidného žhnoucího světla kruhu na reproduktoru. Aktivovat se dá poslech štěkání psů, ale třeba i schopnost přeložit větu do různých jazyků. Schopnosti jsou zdarma, některé ale vyžadují propojení se souvisejícími účty. Doporučujeme jich aktivovat více a postupně zkoušet, které vyhovují.

skills_4skills_5skills_6

 

 

V menu Alexy najdete i rutiny (routines), které jedním povelem spustí sérii potřebných informací. V praxi se to může hodit třeba ráno, kdy po vyslovení: “Alexa, hello” může Alexa začít hlásit stav počasí, dopravní informace, rozsvítit v kuchyni (pokud máte podporované chytré zásuvky), nebo vám sdělit, co chcete slyšet. Příslušné hlášky a funkce najdete v menu.

Máte účet u Amazonu a plánujete koupit reproduktor Echo? Vyzkoušejte si, jak si budete rozumět se simulátorem Alexy na internetu. Přihlaste se v prohlížeči na https://www.echosim.io/ a prověřte své  jazykové schopnosti s využitím mikrofonu v počítači.

Historii všech povelů a odpovědí, včetně spuštěných dovedností (skills) najdete přehledně v mobilní aplikaci. Můžete si tak zpětně procházet odpovědi a informace, které jste zjišťovali. Případně se dá ověřit, zda Alexa správně rozuměla.

Alexa - routines
Po vyslovení: “Alexa, ahoy” se začnou odříkávat zprávy, počasí a dopravní informace

Radost mluvit s Alexou

Díky umělé inteligenci se můžete spolehnout na to, že se Alexy nemusíte ptát na stejnou informaci stejným způsobem, není to hloupý robot. Typickým příkladem je zjišťování času, Alexa vám odpoví na dotazy typu: “Alexa, time?” “Alexa, what is the time now” “Alexa, what time”, “Alexa, time now” a podobně.

Na Alexu není nutné být příliš zdvořilý a při pokládání dotazu není třeba mluvit vyloženě pomalu a srozumitelně. Alexa si sama dost slov odvodí. Při jejím oslovení není nutné používat slovíčka prosím či děkuji, Alexu tohle nijak neuráží. Rovněž stačí dávat povely zjednodušeně, například u hlasitosti stačí hlásit “Alexa, volume up”, nebo i “Alexa, volume 6” s využitím škály 0 až10. Jen pozor u maximální hlasitosti, protože pak Alexa neslyší povely.

Alexy se můžete zeptat na konkrétní informace, třeba na věk amerického prezidenta, pravidla basketbalu, vzdálenost Země a Měsíce, počasí na Novém Zélandu… A v mžiku se dozvíte odpověď! Podklady pro odpovědi čerpá z internetu, spoléhá také na Wikipedii, jak nezapomene občas zmínit. Rychlost odpovídání na zvídavé dotazy je blesková a hodně příjemná, vlastně jako v plynulém rozhovoru. Právě konverzace s Alexou slouží jako příjemné procvičení anglického jazyka pro dospělé i děti. Srozumitelnost strojového hlasu je vynikající, ale pokud byste nerozuměli, nechte si to zopakovat: “Alexa, can you repeat that?”.

Povely pro Alexu
Příklady základních povelů pro Alexu

V menu nastavení Alexy najdete také možnosti ovládání příslušenství chytré domácnosti, označeno jako Smart Home. Hlasem se tak dá třeba ovládat světlo, zamykat dveře nebo zapínat spotřebiče v chytré zásuvce.

Na doplňky, které lze dokoupit v ČR, se podíváme v posledním díle našeho seriálu o reproduktoru Echo. Současně vám prozradíme, co nás na Alexe štve, co nefunguje a jaké má další mouchy.

 

 Za zapůjčení reproduktoru děkujeme Alza.cz

 

Související článek

K čemu slouží chytré reproduktory

Společnost Adobe Analyst přišla se zajímavým výzkumem, jak lidé využívají chytré reproduktor, tedy reproduktory s vestavěným hlasovým ovládáním. Do této oblasti snad již brzy vstoupí Apple, zatím se o zákazníky přetahuje především Google Home a Amazon Alexa.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama