Cyber Arena dá šanci poznat, jak by vypadal kybernetický útok na vaši firmu
Firmy chytřetéma 5 min čtení
Vaše firma se stala cílem kybernetického útoku. Výrobní ředitel se hroutí a je v tuto důležitou chvíli stejně zbytečný jako finanční ředitel, který pod tlakem pašuje faktury přes vrátnici. Existuje ale i možnost, že na takovou chvíli budete skvěle připraveni. Prostě proto, že si ji vyzkoušíte nanečisto. Možnost otestovat odolnost firmy proti útokům hackerů nabízí konzultantská společnost PwC.
Mohlo by vás zajímat
Signál i v podzemí Prahy. Sto třicet kilometrů tunelů metra se bude pokrývat do roku 2022
7 a více min čtení
Tunely pražského metra. Byla to jedna z posledních míst v Praze, kde se nedalo zavolat, surfovat na internetu a kde vás na telefonu nikdo nezastihl. To se před pár týdny začalo měnit. Nejprve tři stanice, pak přišlo rozšíření o dalších pět. Pokud půjde všechno podle plánu, bude přes sto třicet kilometrů metra pokrytých signálem všech tří operátorů až v roce 2022. Proč to nejde rychleji?
Digitalizace školství: inovace a školský systém dnes zní jako protiklad
7 a více min čtení
Slyšíme to od politiků velmi často – Česko by se po vzoru Estonska či Finska mělo stát zemí, kde digitalizace bude lidem usnadňovat život, a ještě přispěje k ekonomickému růstu. Jednou z oblastí, které by měla digitalizace zásadně prospět, je české školství. Jak realitu právě ve školství vidí Ondřej Neumajer, který se dlouhodobě zabývá problematikou využívání digitálních technologií ve vzdělávání, vzdělávacími inovacemi a vzdělávací politikou?
Benedikt Kotmel. Kdo je muž, který doopravdy ví, jak pomocí dat udělat Prahu chytrou?
7 a více min čtení
Jak chytrá je Praha? A jak chytrá bude v budoucnu? Málokdo o tom dokáže povědět víc než Benedikt Kotmel, šéf projektu Datová platforma, na které technologie smart city v Praze stojí.
Mobilní umělá inteligence. Nastal čas opravdu chytrých telefonů
5 min čtení
Je to trochu paradox. Na webu Svět chytře píšeme o chytrých zařízeních všeho druhu, ale smartphony tu programově opomíjíme. Jejich hodnocení zkrátka necháváme na jiných. Chytré telefony totiž ve skutečnosti dělají už několik let pořád totéž – kromě telefonování brouzdají internetem, fotografují, přehrávají filmy a hudbu nebo nás navigují. Jenže od opravdu chytrých přístrojů chceme víc – chceme, aby využívaly své schopnosti originálním způsobem, který přesáhne do jiných oborů. A telefony jsou z tohoto pohledu poměrně konzervativní. Ale zdá se, že i tady se začíná uvažování výrobců telefonů měnit.
Nejčtenější zprávy
-
Cestovatel Dan Přibáň měl pravdu: Osobní svědectví z čínských lágrů
5 min čtení
Před pár měsíci vzbudil velký rozruch náš rozhovor s cestovatelem Danem Přibáněm. Hovořil v něm mimo jiné o tom, jak čínské úřady zacházejí v provincii Sin-ťiang s tamější ujgurskou menšinou. Na sociálních sítích pak čelil kritice, že situaci v Číně dobře nezná a usuzuje jen z několikadenní zkušenosti. Přinášíme proto svědectví člověka, jemuž neznalost rozhodně vytýkat nelze – internaci v „převýchovném táboře“ totiž prožil na vlastní kůži.
-
„Sci-fi filmaři se trefili, mýlili se vědci,“ říká nejlepší český vědec, který vyvíjí nanoroboty
7 a více min čtení
Jsou nanotechnologie požehnáním, nebo naopak skrytou hrozbou? Dokážou léčit nemoci, jak to prorokoval Karel Zeman a jak o tom zpívali Tata Bojs, nebo se jich máme bát, jak radil spisovatel Michael Crichton, autor například Jurského parku?
-
Státní cloud má letos odstartovat. Cíl: ušetřit miliardy. Jenže...
7 a více min čtení
Zhruba za půl roku se má dočkat schválení český státní cloud, oficiálně eGovernment cloud (eGC). Při provozu IT by měl státu – i ostatním veřejným orgánům od krajů po malé obce – ušetřit miliardy korun a zamezit plýtvání, například nákupům počítačů kvůli jednorázovým projektům. Jenže ne všichni to vidí tak optimisticky. Podle Pirátů má ale tento projekt řadu zásadních rizik.
-
Video: Autonomní tesla smetla robota. Ten srážku nepřežil
2 min čtení
Obří veletrh elektroniky CES 2019 konaný v Las Vegas si může do statistik připsat první oběť, byť neživou. Je jí robot s názvem Promobot, který svoji procházku po ulicích města zaplatil životem, když ho na Paradise Road srazil elektromobil Tesla S, který jel v danou chvíli na autonomní režim, tedy bez řízení živým řidičem.
-
Josef Šlerka: Čínský skóring jsou komunistické domovnice, které mají k dispozici internet
7 a více min čtení
Tisíce lidí se denně nechávají ovlivnit fake news, na které nejčastěji narazí prostřednictvím sociálních sítí, obvykle Facebooku. Jak je možné, že vymyšlené zprávy mají takový úspěch? Jak vlastně vznikají fake news, které jsou uvěřitelné? Ohrožují nás? A jak má tedy člověk poznat falešnou zprávu v době podvrhů vytvářených mnohdy i umělou inteligencí? O tom jsme si povídali s Josefem Šlerkou. Známe se už řadu let a tykáme si. A platí to i pro tento rozhovor.
-
Signál i v podzemí Prahy. Sto třicet kilometrů tunelů metra se bude pokrývat do roku 2022
7 a více min čtení
Tunely pražského metra. Byla to jedna z posledních míst v Praze, kde se nedalo zavolat, surfovat na internetu a kde vás na telefonu nikdo nezastihl. To se před pár týdny začalo měnit. Nejprve tři stanice, pak přišlo rozšíření o dalších pět. Pokud půjde všechno podle plánu, bude přes sto třicet kilometrů metra pokrytých signálem všech tří operátorů až v roce 2022. Proč to nejde rychleji?
Další zajímavé články
Šéf call centra Allianz: Na sociální sítě nejsou klienti pojišťoven zvyklí. Ale změní se to
7 a více min čtení
Zhruba rok a půl pojišťovně Allianz trvala výměna systému v call centru, za kterou stál operátor T-Mobile. Když dnes na infolinku pojišťovny někdo zavolá, má oproti dřívějšku mnohem větší šanci, že se ho ujme operátor, který se na jeho problém specializuje. A tím pádem mu i lépe dokáže pomoci. Kdy se v callcentru dovoláte robotovi? Mohou operátoři pracovat z domova? A mají v práci nějakou svobodu?
Nový Volkswagen Passat dokáže jet skoro sám. A to víc než dvoustovkou
1 min čtení
Automobilka Volkswagen už zkraje března představí veřejnosti nový Volkswagen Passat – vůz, jehož se v rámci všech generací prodalo už téměř 30 milionů kusů. Passat tradičně bojuje s řadou konkurentů, například Škodou Superb. Musí proto nabídnout něco navíc. Tentokrát je to kromě jiného také funkce Travel Assist, díky které auto dokáže jet téměř samo. A to až do rychlosti 210 kilometrů za hodinu.
Virtuální pilot s umělou inteligencí od české firmy pomůže bezpečně řídit letadlo
1 min čtení
Česká společnost Central European Aerospace Corporation (CEAC) vyvinula virtuálního instruktora pro piloty, který má odstraňovat nedostatky při řízení letadel. Mobilní aplikace využívající umělou inteligenci má být dokončena do poloviny letošního roku a poté bude následovat lokalizace produktu na cílovou platformu Android a IOS od Apple. O projekt pod názvem AFI-X financovaný z evropských fondů projevili již zájem zahraniční investoři například z USA a Číny. Na globální trh by měla aplikace AFI-X vstoupit nejpozději v roce 2020.
Hackeři stále častěji útočí na jeřáby nebo vrtací soupravy
1 min čtení
Cílem útoků hackerů se stále častěji stávají rádiem ovládané velké průmyslové stroje, jako jsou jeřáby, vrtací soupravy, hornické stroje a dalších běžná průmyslová zařízení. Kvůli svému nedostatečnému zabezpečení, dlouhé životnosti, vysokým nákladům na výměnu a nepravidelným aktualizacím se tyto stroje stávají terčem kyberútoků stále častěji. Hackeři jsou schopni na dálku převzít kontrolu nad strojem nebo simulovat jeho poruchu.
Zakladatel portálu Atlas: Stát boj s Uberem vzdá. Ukáže se, že nemá šanci
7 a více min čtení
Jiří Čáp společně s kolegou ze studií na ČVUT založil portál Atlas, který pak úspěšně za stovky milionů prodal. Dnes patří mezi nejuznávanější odborníky na oblast Průmyslu 4.0, ve kterém vidí šanci, jak uspět ve světě, který se připravuje na masivní nástup robotizace. Přečtěte si druhou část našeho rozhovoru.
To nejlepší ze SvětChytře.cz v mailu
Zajímá vás, co píšeme? Nechte si jednou týdne zasílat upozornění na nejzajímavější články mailem. Stačí se přihlásit!