iStockphoto

Vrátí český hokej na výsluní virtuální realita?

Firmy chytřereportáž 5 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Jágr se rozjíždí, bere si za vlastní bránou puk, přejíždí modrou čáru a očima hledá Hlinku, ten si najíždí, Jágr přesně centruje – a je to GÓÓÓÓL! Naši otočili zápas a ve finále mistrovství světa vedeme tři dva! Že se tihle dva borci na ledu nikdy nepotkali?  Ve virutální hokejové aréně v Liberci by se to jednou klidně stát mohlo!

Česká hokejová škola bývala legendární. Vzešly z ní stovky hokejistů, kteří slávu hokeje z malé země uprostřed Evropy šířili po celém světě. Jenže tomu už je konec. Například v posledním utkání hvězd slavné NHL nebyl ani jeden český hokejista. Jak tedy vylepšit hokejové dovednosti mladých talentů? Nařídit jim tréninky ve virtuální realitě Sense Areny! Za revolučním vynálezem hledejte české vývojáře.

Nemůže český hokej na výsluní vrátit virtuální realita? Takovou otázku si na jaře 2017 položili vývojáři z českého startupu Sense Arena a již o několik měsíců později přišli s odpovědí v podobě virtuálního simulátoru hokejových tréninků.

Simulanty tu nechceme

Sense Arena je unikátní virtuální tréninkové prostředí, které vzniklo, aby zlepšilo mentální a motorickou přípravu zejména mladých hráčů. Český startup Sense Arena skloubil schopnosti virtuální reality se svaly mladých sportovců k tomu, aby dokázal zlepšit jejich výkon při hře rozvojem herního myšlení a strategie. A co víc. Na základě naměřených dat chce Sense Arena přinést pokročilé tréninkové a analytické programy pro diagnostiku schopností hráčů. Autoři rovněž počítají s nasazením produktu také v jiných kolektivních sportech, především v míčových hrách. Jak se pro Svět chytře vyjádřil zakladatel a ředitel projektu Bob Tetiva: „Nyní se plně soustředíme na hokej, máme za sebou ale také testy technologií pro řešení basketbalu. Rozhodně nechceme u hokeje zamrznout….“

O potřebě mentální přípravy hráčů není pochyb. Důkazem jsou mentální trenéři, kteří se hlavně u profesionálních hokejových týmů starají o psychickou pohodu svěřenců. Hlava je zkráka podstatným dílkem schopností hráče kolektivní hry. Na rozhodnutí jak, komu a kdy přihrát, kam uhýbat před soupeři a podobně jsou jen zlomky vteřiny. Potřebný je i přehled o prostředí a orientace na herní ploše, vědomí, odkud očekávat přihrávku, kam si pro ni najet a kdy přesně ji vyslat. Vývojáři Sense Areny pro všehny tyto činnosti navrhli skvělý virtuální tréninkový prostor, který nabízí neomezený prostor pro pilování všech detailů. K opakování přihrávek, střel, kliček a dalších prvků hry není třeba trávit hodiny na drahém ledě, protože hlava se dá trénovat takřka kdekoliv. Dobrou zprávou pro trenéry je také možnost důkladné analýzy naměřených parametrů hráčů.

Brýle na hlavu, hokejku do ruky

Sense Arena využívá virtuální realitu pro trénink dvojice smyslů – zraku a sluchu. Aby byly vjemy z tréninku ještě dokonalejší, přidali vývojáři na hokejku ještě snímač pohybu s vibracemi (čili haptickým vjemem). Hráč tak kromě obrazu a zvuku také v ruce cítí odezvu puku a hokejky, s níž hraje. Prostředí arény je interaktivní, scéna, zvuk a haptická odezva reagují na pohyby a akce hráče. Prezentace Sense Areny probíhá vždy s brýlemi VR od HTC. Mají tak majitelé brýlí jiných značek smůlu? „Naše tréninková platforma je momentálně vyvíjena pro technologie od HTC a Valve. Potřebujeme celý systém senzorů a volnost pohybu pro sportovce, což nám nyní dovolí jenom Vive. Doufám ale, že i ostatní hardwarové značky přijdou s řešením, na které bychom mohli náš software nasadit. Čím více bude výrobců, tím bude celý systém Sense Areny dostupnější,“ říká Bob Tetiva.

Pro zahájení tréninku v Sense Areně stačí opravdu málo – nasadit brýle HTC Vive, na záda hodit batoh s technikou v podobě laptopu se spuštěným programem tréninku a vzít do ruky hokejku se snímačem pohybu od HTC nebo samotné snímače pohybu do obou rukou. V prostředí Sense Areny se dá trénovat postřeh na nejrůznějších úlohách (viz videa v článku).

Pro hokejový trénink jsou připraveni virtuální nahrávači, kteří posílají jeden puk za druhým. Úkolem trénujícího hráče je puk zpracovat, dát kličku kuželu a vystřelit na branku. Puky se mohou posílat také vzduchem. Desítky a stovky opakování rutinních pohybů mají zajistit určitou svalovou paměť a především mentální cvičení pro hráče. Jak moc je trénink fyzicky náročný? Podle Boba Tetivy je délka tréninků individiuální, ale testy ukazují, že lze trénovat až 40 minut v kuse, aniž by z toho byl hráč unavený. A hromadný trénink celého týmu? I to je podle autorů projektu v plánu – multiplayer verze je už odzkoušená.

Další trenér na lavičku

Na vývoji projektu Sense Areny se od počátku podílejí odborníci z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. I díky nim se Sense Arena stala oficiálním partnerem Českého svazu ledního hokeje, jehož členové virtuální simulátor na konci listopadu 2017 schválili jako nástroj pro trénink a diagnostiku hráčů ledního hokeje s využitím virtuální reality. Počítat se dá tedy s jejím dalším rozšířením. V české extralize ledního hokeje je Sense Arena už v provozu – třikrát týdně s ní trénují mladí hráči týmu Bílí Tygři Liberec.

Vývojáři Sense Areny se vydali předvést revoluční tréninkový simulátor také na veletrh CES v Las Vegas, kde vzbudil zájem od zástupců klubů NHL a NBA. Podívat se na něj přišel zástupce Olympijského výboru USA, který má na starosti inovace. Kromě nabídky týmům ale Sense Arenu pracuje i na verzi pro domácnost. „Počítáme s tím, že platforma Sense Areny bude mít několik verzí, od profesionálního využití s datovou analytikou až po domácí trénink pro jednotlivé uživatele,“ dodává Tětiva. Můžeme se tak těšit na virtuální hokejové tréninky třeba doma v obýváku.

Související článek

Nejmenší simulátor pro VR na světě vám zamotá hlavu

Maďarský startup chce v kampani na Kickstarteru uspět s přenosným simulátorem pro virtuální realitu. Do pohyblivého simulátoru se stačí posadit a získáte výrazně lepší zážitek třeba při hraní počítačových her.  

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama