redakce

Český startup hlídá dopravu a rozpozná i sebevraha

Města chytřerozhovor 5 min čtení

Software české firmy Quantasoft umí upozornit na člověka, který chce krást nebo ubližovat ostatním. Z výrazu tváře také dokáže rozpoznat, jestli se někdo nechystá spáchat sebevraždu. Pomáhá i majitelům obchodů – sleduje, kde se pohybuje nejvíc zákazníků, o jaké zboží se zajímají, ale i to, kolik jim je let a jakou mají momentálně náladu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Software české firmy Quantasoft umí upozornit na člověka, který chce krást nebo ubližovat ostatním. Z výrazu tváře také dokáže rozpoznat, jestli se někdo nechystá spáchat sebevraždu. Pomáhá i majitelům obchodů – sleduje, kde se pohybuje nejvíc zákazníků, o jaké zboží se zajímají, ale i to, kolik jim je let a jakou mají momentálně náladu.

Firma Quantasoft vznikla jako startup, v němž se původně zabývali biometrickými systémy, především rozpoznáváním tváře. Ale pokračoval dál. „Rozšířili jsme záběr do oblasti computer vision neboli počítačového vidění, což je vlastně rozeznávání různých jevů pomocí fotografování nebo videa. Díky tomu funguje třeba inteligentní správa parkovišť, detekce parkovacích míst nebo rozeznávání typů aut. Na bázi této technologie vznikají nejrůznější aplikace, které například hlídají, jestli auto jede ve správném pruhu nebo jak dlouho parkuje na vyhrazeném parkovišti,“ řekl nám na nedávné konferenci Primetime for … Big Data Milan Chuong Le, manažer českého Quantasoftu.

Působili jste tedy hlavně v dopravní oblasti…

Ano, ale neomezili jsme se jen na ni a postupně jsme k ní přibrali ještě dva další hlavní okruhy. Tím prvním byl provoz v obchodech. Tady naše systémy pomáhají majitelům sledovat, kde se vyskytuje nejvíc zákazníků, o jaké zboží se zajímají a zda jde o muže nebo ženy. Vyhodnocujeme i to, kolik jim je let a jakou mají momentálně náladu, což umělá inteligence umí docela obstojně poznat podle výrazu obličeje. Toto zařízení máme i tady na konferenci, všiml jste si ho?

Související článek

Obecní rozpočet na internetu zadarmo a na pár kliknutí!

Rozbité chodníky a málo peněz na podporu kulturních akcí nebo sportovních týmů. Realita v mnoha obcích. A když se občan zeptá, kde je problém, dozví se, že není dost peněz. Přitom vedení města si nedávno pořídilo nového služebního superba. Tak kde ty peníze jsou? A kam skutečně mizí? Stačí pohled do rozklikávacího rozpočtu. Často je to ale nepřehledná změť odkazů a záložek. Platforma CityVizor dokazuje, že to jde i jinak.

Ano, je velmi galantní, ubralo mi pár let. A ta třetí oblast vašeho zájmu?

To jsou bezpečnostní služby. V této oblasti se zabýváme vyhledáváním podezřelých osob – náš systém dokáže vyhodnotit, zda má někdo zločinné úmysly, ale také jestli se třeba nechystá spáchat sebevraždu. Kromě toho pochopitelně dokáže identifikovat i konkrétní hledané osoby, což je pro umělou inteligenci tohoto typu samozřejmost.

Dopravní a bezpečnostní systémy si říkají o uplatnění ve veřejné sféře, například u policie nebo u záchranné služby. Spolupracujete s některými státním institucemi?

Spolupracujeme, ale ne přímo. Využíváme k tomu své partnery, protože zajišťujeme jen část systémů, neděláme hotové produkty na klíč. Jedním z našich největších partnerů je společnost Z.L.D., která vyrábí kompletní kamerový systém pro Prahu. Naše technologie jsou tudíž základem pro sledování dopravy na celém území české metropole.

Na vašich webových stránkách uvádíte, že se zaměřujete i na odhalování podvodů a krádeží pomocí analýzy dat. Jak to probíhá?

Tady se naše činnost dělí do několika oblastí. Tou první je maloobchod – podle statistik zhruba čtyři procenta tržeb obchodních řetězců ukradnou jejich zaměstnanci. Takto v procentech to možná vypadá jako maličkost, ale v celkovém součtu jde o obrovskou sumu. S našimi kamerami dokážeme rozpoznat zboží v nákupních vozících a košících, které prochází přes pokladnu. Zároveň také víme, jaké zboží se markuje, takže oba údaje dokážeme v reálném čase porovnávat. Systém vidí, že přes pokladnu přešly dvě láhve například vodky, ale zákazník platil jen jednu. V tu chvíli ochranka automaticky dostane zprávu, že má situaci prověřit.

Kromě toho systém vyhodnocuje i to, jak se v obchodě pohybují zákazníci. Všimne si, když se někdo po prodejní ploše jen tak potuluje, na něco čeká a očividně se nevěnuje nákupu. Systém to umí rozpoznat díky analýze velkých dat, ze kterých vyplývá, že se většina lidí, až pětadevadesát procent, v obchodě pohybuje podle určitého vzorce. Pokud narazí na anomálii, upozorní na ni, ačkoliv to třeba nemusí vůbec nic znamenat.

Související článek

Otevřená data zachraňují prázdné domy

Procházíme kolem nich každý den, všimneme si jich na výletě, známe je z dětství. Jsou opuštěné, prázdné a zničené – domy s neviditelným majitelem, kterých je ve skutečnosti více, než si možná myslíte. A přitom se dá poměrně jednoduše začít s jejich záchranou pomocí aplikace nebo webového portálu prazdnedomy.cz, kam může kdokoli vložit informace o opuštěném objektu. „Jsem přesvědčený, že postavený dům nemá být prázdný. Zastavují se nové a nové plochy, přitom v centru měst čekají na využití prázdné nemovitosti,” říká spoluzakladatel projektu Petr Zeman.

V jakých dalších oblastech se ještě pohybujete?

Náš záběr stále rozšiřujeme. Důležitou novou oblastí je zdravotnictví, ve kterém se zaměřujeme na analýzu obrazových materiálů – rentgenových a sonografických snímků i obyčejných fotografií. Snažíme se z těchto snímků pomocí technologie počítačového vidění zjistit výskyt a průběh určitých nemocí a ideálně je odchytit v rané fázi.

Můžete být o něco konkrétnější?

Výborně se počítačové vidění osvědčuje například při diagnostice cukrovky, která má nenápadné znaky, jichž si lékař nemusí pouhým okem všimnout. Bavíme se o raném stadiu nemoci, tedy několik let předtím, než se cukrovka rozvine naplno. To není kritika lékařů, protože je to opravdu hodně těžké, místy na hranici fyzických možností. Umělá inteligence je spolehlivější než lidský zrak, takže symptomy zaregistruje. Pokud je choroba tímto způsobem odhalena včas, dá se léčit mnohem účinněji.

Související článek

Jaké město je v Česku nejchytřejší? Plzeň, Brno nebo Praha?

„Jste první zastupitel, se kterým za ty dva dny mluvím. A to tu vlastně ještě nejste za obec…“ Tento povzdech jednoho z vystavovatelů na konferenci Urbis Smart City Fair ilustruje stav českých chytrých měst. Přitom už za pár měsíců jsou obecní volby a tato brněnská akce byla znamenitým místem pro inspiraci, jak chytrou obec dělat dobře, ale i jakým cestám se raději vyhnout.

Máte nějaké konkrétní výsledky, které by dokládaly, o kolik je umělá inteligence spolehlivější?

Úspěšnost diagnostiky prováděné živými lékaři se v těchto případech pohybuje kolem osmdesáti procent. My jsme při nastavování systému použili vzorová data, což jsou obrázky doporučené organizací, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá. A zhruba už za měsíc výzkumu jsme dokázali určit přítomnost choroby s přesností na devadesát sedm procent, a to bez jakýchkoli lékařských znalostí. Umělá inteligence fungující na bázi hlubokých neuronových sítí si sama zjistila, podle čeho se má rozpoznávání naučit, a stanovila si pro ten proces maximálně efektivní algoritmus.

V jaké fázi se projekt nachází? Setkáme se s ním už v praxi?

Zatím jsme ve stadiu testování, což je nesmírně náročný a nákladný proces, protože evropské země i USA si zdravotnictví velmi hlídají. Ale věříme, že úspěšně projdeme a dokážeme systém uplatnit. 

Je ještě nějaký obor, do kterého se chystáte vstoupit?

Zajímá nás logistika, především přeprava velkých kontejnerů. Chystáme systém, který pomocí počítačového vidění dokáže lokalizovat prakticky libovolný kontejner a sledovat jeho pohyb. Ve výsledku to ulehčí a urychlí mezikontinentální dopravu.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama