iStockphoto

Na teplo domova se musí chytře!

Domov chytřetéma 4 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Jak si doma nastavujete topení, aby bylo teplo tak akorát? Chodíte od radiátoru k radiátoru a točíte hlavicemi? Tohle možná trochu prospěje kondici, ale s chytrými technologiemi můžete ušetřit kroky i peníze. Topení totiž můžete snadno regulovat z mobilu.

Topná sezona jede naplno a v mnoha domácnostech probíhá pnutí okolo nastavení teploty. Jednomu je v pokoji chladno a chce teplotu zvýšit, druhý, který se v prosluněné pracovně cítí spokojeně, v duchu počítá, kolik to bude stát navíc. A to nemluvíme o tom, že ráno před odchodem do práce, i navečer před spaním je dobré topení ztlumit. Nic z toho nemusíte řešit, když se rozhodnete pro chytré topení. Nasadit ho můžete bez ohledu na konkrétní zdroj tepla.

Klasické termostatické hlavice

  • Nelze je regulovat na dálku, pouze manuálně.
  • V průběhu dne dokážou měnit teplotu pouze dražší digitální modely.
  • Přesnou teplotu dokážou nastavit pouze dražší digitální modely.

Chytré topení

  • Vzdálená správa teploty z mobilu nebo počítače.
  • Synchronizace teplot dle aktuálního počasí.
  • Plánování vytápění na týdny a měsíce dopředu.
  • Úprava teploty díky informacím z dalších senzorů (stínicí technika, pohybová čidla).
  • Finanční úspory až 30 % proti tradičnímu vytápění s manuálním ovládáním.

Chytré hlavičky na radiátor

První cenově dostupnou možností, jak regulovat topení chytře, je dokoupení alespoň částečně chytrých termostatických hlavic. Za cenu od několika stokorun za jednu koupíte hlavici s LCD displejem, ovládacími tlačítky a hlavně možností spárování s mobilem přes Bluetooth. Nemusíte se ale strachovat, že budete muset nastavovat každou hlavici zvlášť. Můžete je propojit a z jedné nastavovat třeba deset dalších.

Mobilní aplikace výrobců nabízejí nastavení teploty v plánované časy v požadované výši na dobu jednoho týdne a přidávají i další speciální funkce, třeba ochranu proti zamrznutí. Mobilní aplikace výrobci vyvíjejí pro systémy Android a iOS, takže není problém je obsloužit z různých telefonů. Hlavní výhodou tohoto řešení je snadná instalace a cenová dostupnost. Trochu komplikovanější je nastavování a programování teplot jednotlivých hlavic, navíc vše je třeba řešit v dosahu Bluetooth, což je asi 10 metrů. Jde o první krok k chytré regulaci teploty, není možné využít vzdálenou správu přes internet a pokročilé kombinace nastavení teplot v závislosti na venkovním počasí, zastínění oken a jiných podmínkách. K tomu je třeba do chytré regulace investovat více.

Opravdu chytré topení

Kdo do systému regulace topení zainvestuje o něco více, může doma mít nejen chytré termostatické hlavice na topidlech, ale i chytrou centrální jednotku, která je bude řídit. Ta je připojená k internetu a čeká na povely z mobilní aplikace nebo webového rozhraní. Řešení je pohodlné pro okamžité změny teplot, přepnutí na aktivní režim s dřívějším návratem z práce apod.

Celý systém může být poměrně rozsáhlý. Jeho součástí mohou být další teplotní čidla, regulátory podlahového vytápění či klimatizace, nebo senzory vysunutých žaluzií. Záleží jen na výrobci, co nabízí. Po kompletní digitalizaci můžete teplotu nastavovat po zónách. V obytných místnostech budete udržovat jiné teploty než na chodbách a v halách. Můžete také naplánovat, jak se mají vyvíjet teploty během dne, týdne nebo i několika měsíců. Samozřejmostí je regulace teploty po půl stupni Celsia. Inteligentní vytápění se dokonce učí ze zvyklostí obyvatel v domácnosti a navrhne optimální nastavení teplot v různých částech dne. Finančním úsporám nahrává i tím, že teplotu udržuje bez velkých výkyvů, protože vytopení vychladlého interiéru je vždy velmi drahé.

 

Pokud zvolíte systém s pohybovými čidly, nemusíte se téměř o nic starat. Přestože budete do noci třeba sedět u televize nebo v pracovně a termostatická hlavice bude mít nastaveno netopit, pohybové čidlo jí zabrání ve vychladnutí do té doby, než se odeberete do postele.

Díky on-line ovládání chytrých systémů získáte možnost sledovat aktuální teplotu v místnostech i vytvářet dlouhodobé přehledy vytápění. Díky tomu si můžete nastavené teploty a programování topení dále upravovat pro co nejvyšší efektivitu topení a úsporu nákladů. Všechna upozornění ze systému mohou chodit do mobilu nebo e-mailu. Stačí si jen vybrat.

Kde si chytré topení můžete koupit a na kolik vyjde?

Fibaro

Chytrá termostatická hlavice s možností ovládání přes mobil vyjde na 2 090 Kč. Centrální jednotka Home Center Lite pro pohodlnou vzdálenou správu stojí 7 490 Kč.

www.mojefibaro.cz

Danfoss Home Link Starter set

Tři termostatické hlavice a jedna řídicí jednotka s ovládáním přes mobil stojí 9 490 Kč. Samostatná termostatická hlavice Living Home eco s tlačítkovým ovládáním stojí 1 046 Kč.

http://smartheating.danfoss.cz/

Tado

Chytrá termostatická hlavice s možností ovládání z mobilu vyjde na 1 649 Kč. Chytrý termostat pro ovládání více hlavic stojí 7 499 Kč.

www.cez.cz

Související článek

Pozor na bezpečnost chytré domácnosti

Že se nejedná o strašení z žánru sci-fi, ale o reálnou hrozbu, ukázali v létě 2017 bezpečnostní technici společnosti Check Point. Podařilo se jim hacknout systém pro chytré domácnosti LG SmartThinkQ a získat tak kontrolu nad domácími spotřebiči téže značky. Bez problémů zapínali a vypínali myčku nádobí a sledovali živý přenos z kamery v robotickém vysavači. Společnost LG o chybě informovali a ta připravila bezpečnostní záplatu.

 

Související článek

Už za pár měsíců přijde domácí asistent od Samsungu

Samsung se příští rok přidá k výrobcům domácích asistentů. Začne tak konkurovat gigantům, jako jsou Amazon a Google, s jejichž domácími asistenty Amazon Echo a Google Home se lze setkat zejména na trhu v USA.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama