redakce

Pohlaďte květinu a ona vám rozsvítí lampu

Domov chytřerozhovor 6 min čtení

Kolem stánku nizozemské firmy Living Light bylo na Týdnu inovací v karlínském Fóru pěkně živo. Byl tu také k vidění jeden z nejoriginálnějších vynálezů, které se na celé akci objevily – LED světlo, jež se napájelo energií z rostlin. Stačilo pohladit nenápadnou pokojovou květinu v květináči a lampa skrytá v listí oné rostliny se na pár vteřin rozsvítila. Zásluhu na tom má speciální technologie získávání elektrické energie z fotosyntézy, kterou do Prahy přijela představit zakladatelka firmy Ermi van Oers.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Kolem stánku nizozemské firmy Living Light bylo na Týdnu inovací v karlínském Fóru pěkně živo. Byl tu také k vidění jeden z nejoriginálnějších vynálezů, které se na celé akci objevily – LED světlo, jež se napájelo energií z rostlin. Stačilo pohladit nenápadnou pokojovou květinu v květináči a lampa skrytá v listí oné rostliny se na pár vteřin rozsvítila. Zásluhu na tom má speciální technologie získávání elektrické energie z fotosyntézy, kterou do Prahy přijela představit zakladatelka firmy Ermi van Oers.

„Living Light je prototyp lampy, která nepotřebuje kabel ani baterii, zato potřebuje rostlinu. Veškerou energii získává z ní,“ popisuje mladá designérka a vynálezkyně svůj projekt.

Na jakém principu funguje?

Na principu fotosyntézy. Každý ví, že při ní rostlina získává oxid uhličitý z ovzduší, získává z něj živiny a následně do okolního prostředí vypouští kyslík. Méně známá je ovšem skutečnost, že samotná rostlina spotřebuje jen část zmíněných živin, ostatní vypouští do kořenů a půdy. Půdní bakterie tyto organické zbytky rozkládají a při tomto procesu se uvolňují elektrony. My tyto elektrony dokážeme zachytit pomocí takzvaných mikrobiálních palivových článků – víte, co to je?

Četl jsem o tom, ale přiznám se, že přesnou definici bych asi z hlavy nevysypal.

Mikrobiální palivový článek je obecně řečeno zařízení, které využívá biologických procesů bakterií k přeměně organických látek na elektrickou energii. My využíváme speciální typ článků, který pro tento účel vyvinula výzkumná laboratoř Plant-e fungující na Wageningenské univerzitě v Nizozemsku. Vymysleli, jak získávat energii z organického materiálu, který rostlina produkuje v podstatě coby odpad. A já jsem si jako designérka dala za úkol dostat tento projekt z laboratoře a vymyslet pro něj funkční uplatnění v praxi. Výsledek jste viděl u nás na stánku.

Zaujal mě způsob, jakým se lampa rozsvěcí – jako vypínač funguje samotná rostlina…

To byl můj nápad – říkala jsem si, že takto originální technologie si zaslouží i originální způsob ovládání. Je to koneckonců živá energie, nikoli uměle vyrobená, a v tom cítím úplně jiný vztah. Takže je nutné květinu pohladit, dát jí najevo svou náklonnost, a ona se vám odvděčí tím, že vám rozsvítí lampu.

A v jakém stavu projekt je? To, co je k vidění u stánku, už je normálně vyráběná lampa určená k běžnému použití a prodeji?

Ne, je to zatím funkční prototyp. Ale funguje přesně tak, jak potřebujeme, takže už prakticky není nutné cokoli měnit. Letos se chystáme vyrobit prvních padesát kusů, které půjdou do prodeje u nás v Nizozemsku. Hned potom, jestli všechno půjde dobře, je nabídneme i do zahraničí.

Pokud se projekt povede podle představ, budete to považovat za uzavřenou kapitolu, nebo se chcete odpíchnout někam dál a ještě koncept více rozvinout?

Rozhodně to není žádná uzavřená kapitola, naopak – i když je tato lampa krásná a já jsem na ni ohromně pyšná, beru ji jen jako začátek, jako první krok k něčemu mnohem většímu. Možností, které tato technologie otevírá, je spousta. Z normálního lesa můžeme udělat elektrárnu. Možná za čas nebudeme potřebovat pouliční lampy, nahradí je stromy. Už teď začínáme pracovat na přípravě parku, v němž by osvětlení fungovalo na stejném principu.

Kde bude?

V Rotterdamu. Osvětlení by mělo být hotové příští rok. A kvůli úspoře energie budou lampy vybavené senzory pohybu, takže budou svítit jen v případě, že bude někdo nablízku. Bude to kouzelné – projdete se parkem, světla před vámi se budou rozsvěcet, a když je minete, zase zhasnou. Vypadá to krásně a navíc to zdůrazňuje zmíněné propojení člověka a přírody, jako když hladíte květinu, abyste rozsvítil lampu.

Zní to krásně, nicméně podobné alternativní energetické systémy mají často jednu slabinu – získávání a ukládání energie je technicky hodně náročné, a tím pádem i drahé. Jak je na tom vaše technologie z tohohle hlediska?

Samozřejmě se s tímto problémem potýkáme též – vývoj je vážně drahý. Proto se celý náš tým skládá čistě z dobrovolníků, ať už jde o vývojáře, programátory, techniky a podobně. Financování řešíme mimo jiné tak, že se zmíněných padesát prvních kusů bude platit předem – z ceny zařízení se zaplatí i jeho výroba. V podstatě jde o takový crowdfunding, jen formou přímého předprodeje.

Kolik jedna lampa stojí?

Tisíc pět set eur bez DPH. Je to samozřejmě hodně, ale berte to tak, že jde o originální designový výrobek – nákupy v buticích jsou často podobně drahé. A dostanete hotovou věc, k níž nic dalšího nepotřebujete, žádné baterie ani kabely, prostě si květináč s lampou postavíte na stůl a svítíte. Jen nesmíte zapomenout zalévat.

Jasně, tímto způsobem lze financovat malé lampy. A jak je to s tím parkem?

Ten platí rotterdamská radnice, bude patřit městu. Jinak samozřejmě hledáme další partnery, především z komerční sféry, kteří by o naši technologii měli zájem. Jsme schopni s její pomocí dobíjet telefony, svítit, napájet Wi-Fi hotspoty… Možností je vážně hodně. Naše technologie se navíc rychle vyvíjí – třeba pro rotterdamský park už využíváme úplně jiný typ mikrobiálních článků, které jsou mnohem efektivnější než ty původní.

Alternativní zdroje energie jsou dnes hodně v módě – mnozí lidé si vybavují domy solárními panely, využívají energii větru apod. Je získávání energie z rostlin natolik efektivní, že se těmto dnes už prakticky standardním systémům může vyrovnat a získat si podobnou popularitu?

Určitě! V mnohých ohledech je totiž ještě výhodnější. Slunce nesvítí pořád, vítr také nefouká každý den. Chceme-li využívat obnovitelné zdroje, potřebujeme jich víc. Rostliny můžou být jedním z nich. Ale zase jde jen o jednu z mnoha možností – jestliže chceme být skutečně nezávislí na fosilních palivech, musíme se komplexně zamyslet nad tím, kde všude lze energii brát. Těch možností je obrovská spousta – náš vlastní pohyb, tělesná teplota, odpadní voda v domácnostech, to jsou všechno potenciální zdroje energie. Mikrobiální články dokážou získat elektřinu třeba i z lidské moči. Jinými slovy, zdrojů máme kolem sebe nepočítaně, jen jsme je dosud ignorovali.

Chce to jen zdánlivou maličkost – najít způsob, jak tuto energii získávat a ukládat, aby to bylo ekonomicky únosné…

Ano, přesně tak. Což znamená, že je zapotřebí pracovat i na vylepšení ukládání – zatím nikdo nevymyslel nic jiného než akumulátory, které nejsou ani moc ekologické, ani bůhvíjak efektivní. A zase se vracím k tomu, o čem už jsem mluvila několikrát – podle mě nám v tom příroda může pomoci, když se naučíme využívat jejích možností. Energetika dosud pracovala s uměle vytvořenými systémy, to by se mělo aspoň částečně změnit. V přírodě je tolik energie, že by to lidstvu mělo bez problémů stačit, jen vědět, jak na to.

 

Související článek

Amazon Echo – Co Alexa neumí a čím vás naštve?

Schopnosti chytrého reproduktoru od Amazonu jsou velké, ale pár chyb se najde. Které to jsou? A s čím naopak v domácnosti chytrá pomocnice Alexa pomůže? To zjistíte v závěrečném dílu našeho seriálu.

Související článek

Otestovali jsme chytrou domácí bezpečnost od Yale

Pořídit si domů zabezpečovací systém nemusí být ani finančně náročné, ani extra složité. Koupit i instalovat ho lze i vlastními silami, bez potřeby objednávat kvůli tomu specializovanou firmu. Umístit několik čidel zvládne bez problémů skoro každý. Sami jsme to vyzkoušeli.

Související článek

Související článek

Vyzkoušejte si chytrou domácnost v praxi

Kávovar, který mobilním telefonem naučíte nové receptury z dalekých krajů. Ovládací panel pod sádrokartonem, který po pohybu ruky rozsvítí světlo, případně stáhne žaluzie. O tom všem už jste možná četli, jenže zatím to byly spíše zajímavosti prezentované na veletrzích a předváděcích akcích. Teď si je ale můžete vyzkoušet na vlastní kůži – v novém showroomu Alza.cz.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama