Zdroj: iStockphoto

Amazon Echo – Co Alexa neumí a čím vás naštve?

Domov chytřetest 7 a více min čtení

Schopnosti chytrého reproduktoru od Amazonu jsou velké, ale pár chyb se najde. Které to jsou? A s čím naopak v domácnosti chytrá pomocnice Alexa pomůže? To zjistíte v závěrečném dílu našeho seriálu.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Schopnosti chytrého reproduktoru od Amazonu jsou velké, ale pár chyb se najde. Které to jsou? A s čím naopak v domácnosti chytrá pomocnice Alexa pomůže? To zjistíte v závěrečném dílu našeho seriálu.

V předchozích třech článcích o chytrém reproduktoru od Amazonu jsme představili jeho různé modely. Zjistili jsme, kde a za kolik se dají koupit, a současně jsme ukázali, jak tuhle technologickou novinku spustit a začít používat. Seznámili jsme se s obsahem ovládací mobilní aplikace nebo tím, jak Echo poslouží k poslechu hudby nebo organizaci času. Pro Alexu už také umíme instalovat nové schopnosti pro příjemné usínání nebo překládání do cizího jazyka.

To ale pořád zdaleka není všechno, co Echo dokáže. Poradí si také s ovládáním spotřebičů v chytré domácnosti, které jsou k sehnání i v Česku. A my se podíváme na to, které to jsou. Na druhou stranu jsme ale zjistili, že Amazon Echo neumí dost podstatné věci, které nelze ani doinstalovat. I ty nyní odhalíme.  

Alexa sem, Alexa tam

Pouze jeden hlas a jedno jméno

Reproduktor Echo umí komunikovat pouze ženským hlasem, na rozdíl od konkurence Applu nelze zvolit mužský. Dalším zklamáním je volba slov sloužících k probuzení reproduktoru – v nabídce je jen Echo, Alexa, Computer, Amazon. Na vlastní přezdívku zapomeňte. Škoda.

Nadávky neopakuje

Alexa je vybavena milou funkcí, kdy může opakovat vše, co řeknete. Příkaz zní „Alexa, Simon says + (cokoliv řeknete)“. Funguje to samozřejmě pouze pro angličtinu, neumí opakovat česká slůvka, ta nahrazuje podle poslechu podobnými anglickým („dobrý den“ nahradila jako „we done“). A je cudná: Pokud na ni vyrukujete se sprostým slovem, jednoduše ho vypípne.

Čeština jen těžko

Alexa se domluví výhradně anglicky, německy a japonsky. Souvisí to s velikostí trhů, kam primárně míří. A pokud bychom se snad někdy dočkali dalších jazyků, čeština bude určitě na chvostu nabídky. Předpokládat se dá třeba španělština nebo francouzština.

Telefonování je zakázáno

Ačkoliv je Amazon Echo chytrý reproduktor s možností spárování s mobilem přes Bluetooth, nelze jej použít jako hlasité handsfree pro hovory. Tato možnost funguje pouze na území USA, Kanady a Mexika. V Česku tato funkce nebude podporována.

Nezavolá pomoc

I přes nemožnost volání s kontakty v seznamu sprárovaného mobilu by mohla Alexa umět volat alespoň záchranné složky přes mezinárodní číslo 112. V nouzi je určitě rychlejší zavolat pomoc hlasem, než hledat po kapsách mobil. Bohužel toto nepodporuje a po výzvě k volání doporučí vytočit číslo z mobilu.

SMS a e-mail nezná

Ani u této možnosti s asistentkou Alexou nepochodíte. Funkce předčítání příchozích zpráv SMS nebo jiných messengerů není dostupná vůbec, stejně tak Alexa neumí upozornit na nový e-mail nebo jeho obsah.

Řetězení příkazů nezvládá

Na Alexu musíte mít trpělivost. Mezi její schopnosti totiž nepatří pochopit řetězec příkazů v jedné větě. Nelze tak říct „Alexa, play U2 on Spotify, volume up, tell me the date“. Povely se musí rozdělit a činnosti se vykonají postupně po „Alexa, play U2 on Spotify“, „Alexa, volume up“, „Alexa, tell me the date“.

Nedokonalé rutiny moc neslouží

Volba Routines v menu aplikace umožňuje nastavit více funkcí ke spuštění po jednom povelu. Ovšem má to velký háček – vybírat si musíte jen z nastavených výrobcem. Ty se týkají jen předdefinovaných frází Alexy, stavu počasí, dopravy, zpráv a správy doplňků chytré domácnosti. Už tam třeba chybí spuštění hudby či rádia nebo jiné schopnosti (hry apod.)

Budit se hudbou? Nikoliv

V menu budíku sice najdete možnost volby zvuku nebo hlasu celebrity pro příjemnější vstávání, ale proč Alexa neumí zapnout rádio nebo hudbu ze Spotify?

A co hlasové poznámky?

Přestože se můžete s Alexou vybavovat celé hodiny, nedonutíte ji uložit hlasovou poznámku. Neumí fungovat jako záznamník okamžitých nápadů, pouze lze uložit textovou poznámku do seznamu. Tu zapíše a uloží pro další použití. 

Co ještě neumí?

V Česku nelze využít služby pro pohodlné objednání taxi Uber nebo doporučení restaurací. Rovněž nelze připojit další hudební streamovací služby jako Google Music nebo Deezer. A nakupování s hlasovým průvodcem na Amazon.com funguje výhradně s prémiovým členstvím.

Alexa a chytrá domácnost

Digitální asistentka může být nápomocna při aktivaci spotřebičů v chytré domácnosti. Spotřebiče různých světových výrobců podporují bezdrátovou komunikaci s Alexou buď napřímo s aplikací, nebo s využitím aplikace  IFTTT. Hlasem tak můžete ovládat žárovky, chytré vysavače i zásuvky s připojenými spotřebiči (osvětlení domu, stromečku, čerpadlo akvária, bazénu apod.

Pro spojení s chytrými doplňky musíte navštívit nastavení v aplikaci Alexa a tam aktivovat dovednost (skill) v obchodě Alexa. V něm najdete skills pro každého z výrobců, namátkou je tam iRobot pro vysavače Roomba, Netgear pro routery nebo Philips Hue pro žárovky. Po aktivaci schopnosti a spárování s chytrým spotřebičem jednoduše vydáváte povely „Alexa, turn on Living Room lights“, „Alexa, ask Roomba to start cleaning“.

Spotřebiče se v aplikaci dají slučovat do skupin (Living Room Lights, Kitchen Lights apod.), takže lze ovládat najednou celou skupinu (například více žárovek). Rovněž lze definovat scénáře (scene) pro jediný povel. Například v ložnici „Alexa, turn on bedtime“, když chcete jít spát – Alexa ztlumí světla chytrých žárovek nebo vypne chytrou zásuvku s připojenou TV.

Alexo, rozsviť!

Oblíbeným doplňkem chytrých domácnostní jsou chytré žárovky Philips Hue. Jde o LED žárovky do různých patic (E27, E14, GU10) a stropní svítidla a lampy, které lze ovládat bezdrátově s Alexou nebo ovladači pohybu a Philips přepínači. Philips Hue můžete pořídit jen v bílé barvě nebo s možností změny barvy světla, vždy s možností stmívání. Pro využití všech funkcí je nutné zapojit můstek (bridge), který se páruje s Alexou a řídí práci žárovek. Samotnou žárovku do patice E27 koupíte už od 549 Kč, bridge stojí 1 649 Kč.

Alexo, zásuvky vypni

Hlasovými povely lze ovládat také chytré zásuvky. Dají se koupit už kolem 1 000 Kč (modely od TP Link HS100 nebo D-Link DSP-W215/E). Zásuvky stačí připojit do domácí Wi-Fi sítě, v aplikaci Alexy aktivovat skill výrobce a zásuvku vyhledat. Poté můžete zásuvky řídit příkazy, dají se dále programovat pro režim „mimo domov“, kdy mohou spínat připojené lampy a spotřebiče. To se hodí, když se chcete třeba probouzet s rozsvíceným světlem v pokoji. Pro zásuvku není problém. Nastavovat se dají i rozvrhy zapnutí jednotlivých dní. Samozřejmostí je vzdálený přístup odkudkoliv, můžete třeba z práce poslat pokyn k vypnutí zásuvky, když v ní zapomenete zapnutou žehličku. Rozsvícením lampičky v domě během své dovolené můžete mást i případné zloděje, které by jinak lákal opuštěný dům.

Alexu chci do bytu

Amazon Echo je zajímavý domácí spotřebič, který ve mně zanechal skvělý dojem. Zalíbil se mi jeho design, v případě menšího modelu Amazon Echo 2. generace i dostupná cena 3 000 Kč. Co mne na něm za měsíc testování nejvíce bavilo? Že je stále ve střehu! V kteroukoliv denní a noční dobu můžete Alexe pokládat povely a dotazy, vždy vám vyjde vstříc.

Většinu času jsem Amazon Echo používal k poslechu hudby ze služby Spotify a českých rádií v aplikaci TuneIN, na tohle je ideální. Oblíbil jsem si možnost hlasového nastavení budíků pro vstávání či jiné příležitosti a také stopek při vaření. Stejně tak se hodí upomínky (reminders), díky kterým jsem nezapomínal třeba zajet nakoupit.

Nejslabší stránkou je určitě nutnost komunikace v angličtině, spousta hlášek Alexy tak zůstává nepochopena, a čeština je v nedohlednu. Fanoušky chytrých věcí potěší možnost hlasového ovládání IoT doplňků chytré domácnosti (světla, zásuvky). Právě kvůli tomu si Echo určitě pořídím. A to bude velmi brzy.

Za zapůjčení reproduktoru Echo k testu děkujeme Alza.cz.

Související článek

K čemu slouží chytré reproduktory

Společnost Adobe Analyst přišla se zajímavým výzkumem, jak lidé využívají chytré reproduktor, tedy reproduktory s vestavěným hlasovým ovládáním. Do této oblasti snad již brzy vstoupí Apple, zatím se o zákazníky přetahuje především Google Home a Amazon Alexa.

 

Související článek

Amazon Echo – Alexa touží po vašem hlase

Nudíte se? Kupte si Alexu! Můžete si s ní povídat, dozvědět se spoustu zajímavých informací. A hlavně vám pomůže organizovat čas, nastavit budík, ovládat chytrou domácnost i procvičit angličtinu.

 

Související článek

Amazon Echo – každý chce mluvit s Alexou

Chytré reproduktory Amazonu se začaly přednedávnem konečně oficiálně prodávat také v Česku. Jsou české domácnosti připraveny na takové zařízení? Jak se s ním dá domluvit a co vše je nutné nastavit? Objevte s námi funkce hlasem ovládané Alexy.

 

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama