Zdroj: iStockphoto

Řekni, kde ten balík je

Firmy chytřetéma 5 min čtení

Sakryš, kde je ten objednaný balík?! Tahle frustrace se někdy v životě týkala asi každého a v době Vánoc její výskyt vrcholí. Nejde přitom jen o nás, zákazníky, ale také o speditéry a obchodníky. Každý by chtěl vědět, kde přesně který balík je a kdy k zákazníkovi dorazí.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Sakryš, kde je ten objednaný balík?! Tahle frustrace se někdy v životě týkala asi každého a v době Vánoc její výskyt vrcholí. Nejde přitom jen o nás, zákazníky, ale také o speditéry a obchodníky. Každý by chtěl vědět, kde přesně který balík je a kdy k zákazníkovi dorazí.

Navíc kromě běžných zásilek můžeme hovořit také o speciálních, kde je nutné sledovat třeba teplotu nebo otřesy. Nasazení internetu věcí do logistiky přináší nové možnosti, které sledování zásilek výrazně zpřesňují. Profitují z nich všichni.

Země na dohled!

Sledování pohybu zásilek či nákladu, někdy nazývané tracking, je nezbytnou součástí každého logistického řetězce, ať doručuje balíčky lidem před Vánoci nebo součástky do továrny na výrobu automobilů. Logistika se spoléhá na technologie, které dokážou dodat přesné údaje o pohybu námořních kontejnerů, nákladních aut, nákladu v letadle, konkrétních zásilek v dodávkách. Dnes již není problém vybavit snímači IoT s GPS každé firemní auto nebo kontejner. Logistické firmy nabízejí desítky možností, kam se dá IoT snímač umístit.

Související článek

Nosorožci pod dohledem internetu věcí

Co spojuje nosorožce, chytrá města, moderní logistiku nebo Průmysl 4.0? Přece internet věcí. Pro hlídání a ochranu extrémně ohrožených zvířat se v Africe využívá technologie, která nevyžaduje napájení a spolehlivě s nízkými náklady dokáže sledovat jejich pohyb na ploše přesahující 3500 km2.

Data z IoT snímačů je možné získávat bezdrátově prostřednictvím datových sítí (podobně, jako při zjišťování údajů o pohybu nosorožců), jednorázově automatickým odečítáním při vjezdu do firemního areálu nebo třeba u zboží na třídících linkách. Všechna data se sbíhají do logistických a expedičních oddělení. Tam se dají snadno analyzovat, vyhodnotit a použít pro plánování zásobovacích tras tak, aby rozvoz stál co nejméně, vyhnul se zácpám a nákladní prostor byl plně využitý. Moderní IoT senzory dokáží ukládat data při výpadku signálu a spojení a informací umí k příjemci přenést řadou cest – třeba přes bluetooth, Wi-Fi, klasické mobilní sítě a samozřejmě přes specializované sítě pro internet věcí.  

Informace z čidel v autech, kterými rozváží Florea, se přenášejí online do mapy -

Balíky i květiny pod dohledem

E-shopy v Česku ve velké většině spoléhají na služby soukromých dopravců i státní České pošty. Například auta DPD a České pošty jsou vybavena GPS snímači pro monitoring pohybu. U České pošty se aktuálně blýská na Iepší časy, připravuje se ostré nasazení aplikace pro pokročilý tracking, a to snad už v nejbližších měsících.

Informaci o připravovaném řešení pro SvětChytře.cz potvrdil Ivo Vysoudil, specialista komunikace České pošty. „Česká pošta loni vypsala výběrové řízení na dodavatele aplikace a letos jsme vybrali dodavatele, kterým je společnost T-Mobile. Nyní probíhá implementace systému a jeho testování. Vyhodnocení této fáze teprve proběhne.“

Vozidla kurýrů se zásilkami sleduje také internetový obchod Rohlik.cz, který svá auta vybavil čidly GPS pro dohled nad jejich pohybem. Informace využívá pro zrychlení přepravy. Protože pozici všech kurýrů vidí online na mapě, může pro dopravu okamžitě použít toho nejbližšího a garantovat dodávku do 90 minut. Prostřednictvím GPS se vyhodnocuje také chování řidičů – dá se tak zabránit třeba vyšším provozním nákladům, když se zjistí že řidič nejezdí optimální trasou. Čidlo také může sloužit jako kontrola v případě, že některý z kurýrů překročí rychlostní limit.

Samostatnou kapitolou je přeprava květin. Ty jsou velmi citlivé na teplotní výkyvy. Společnost Florea.cz, která rozváží květiny po celém Česku, proto vsází nejen na tradiční GPS vysílače, ale monitoruje i teplotu v autech. Systém je nastavený tak, že při nadlimitním výkyvu teploty ve voze upozorní dispečera. Ten obratem kontaktuje řidiče, aby zařídil nápravu.

IoT pohlídá citlivé zacházení

Řešení nezávislých spedičních společnosti musí být použitelná pro všechny typy zásilek. Nabízejí proto řadu čidel, která se liší velikostí a typem umístění. Mohou být na obalech, v jednotlivých kartonech nebo součástí automobilů. Dokáží zaznamenávat historii událostí, které při dopravě nastaly. Pohlídají třeba teplotu u citlivých zásilek jako jsou potraviny, ukládají data o vibracích a nárazech. Snadno se pak přijde na to, zda někdo se zásilkou neoprávněně manipuloval nebo zda neupadla na zem – a pokud ano, kdy a kde se to stalo. Lehce se tak odhalují krádeže, dá se dohledat příčina poškození zásilky, díky GPS je možné zjistit také nežádoucí odchylky od naplánovaných tras či nepovolený styl jízdy. Pokročilejší snímače posílají dispečerům SMS upozornění, takže okamžitě vědí, že se děje něco nesprávného.

Chytré krabičky doprovázejí náklady na vodě i ve vzduchu -

Jak takový IoT snímač vypadá? Většinou jde o plastovou krabičku, která obsahuje potřebná čidla. Její konstrukce je uspůsobená pro nasazení v očekávaných podmínkách. Snese například nízké teploty v nákladových prostorech letadel, přežije záplavy slané vody na námořních kontejnerech a je odolná proti poničení při manipulaci v logistických překladištích.

V reálném čase na celém světě

Anglická společnost Hanhaa, která je inovátorem v praktickém využití IoT, letos nabídla novou službu Parcelive. Ta dovoluje pomocí IoT sledovat zásilky v reálném čase, vysílat informace o jejich pohybu, poloze a také teplotě, vlhkosti, navíc upozorní i na možné poškození při pádu. Pro přenos dat spoléhá na mobilní sítě operátorů a to kdekoliv na světě, má totiž v sobě vestavěnou SIM kartu. Parcelive je určena pro zásilky nejrůznějšího zboží, zapojeným partnerům se pouze pronajímá pro opakované využití. Při příjmu zásilky je nutné krabičku opět vrátit. Parcelive využívá krabičku IoT, která se přibalí do zásilky a během putování k příjemci vysílá informace ze šesti senzorů. V březnu 2017 byla spuštěna síť Hanhaa Mobile jako síť pro komunikaci zásilek Parcelive. Nyní probíhá postupné zapojování do plného provozu.

Parcelive – IoT krabička služby Parcelive obsahuje baterii a displej s elektronickým inkoustem, který prodlužuje její životnost

IoT krabička služby Parcelive obsahuje baterii a displej s elektronickým inkoustem, který prodlužuje její výdrž -

Jak funguje Parcelive

Velká logistická společnost DB Schenker využívá službu Parcelive pro sledování řady informací a fyzikálních hodnot nákladu. Poskytuje tracking s využitím multifunkčních čidel DB SchenkerSmartbox u kontejnerových zásilek posílaných po moři. Využívá se pro transport zásilek s velkou hodnotou, které jsou citlivé na otřesy a teplotu. Nejnovější model dokonce hlídá otevření dveří kontejneru. DB Schenker má pro zákazníky připraveno třináct typů chytrých čidel pro nejrůznější typy přepravy a nároky na její kvalitu.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama