Zdroj: iStockphoto

V Seestadt Aspern by chtěl žít každý

HomepageMěsta chytře 6 min čtení

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Bydlení budoucnosti vzniká jen hodinu a půl jízdy na jih od našich hranic. Vídeň se pustila do stavby nové chytré čtvrti, která díky moderním technologiím nabídne svým obyvatelům co nejpříjemnější život. Jmenuje se Seestadt Aspern a po dokončení v ní bude žít přes dvacet tisíc obyvatel. Vídeňská radnice hodlá dokázat, že naplnění výrazu Smart city nemusí znamenat jen instalaci laviček se signálem Wi-Fi.

Na východě hlavního města Rakouska se na městských a státních pozemcích v prostoru bývalého letiště začala v roce 2009 stavět moderní chytrá čtvrť Aspern Seestadt. Po svém dokončení v roce 2028 by měla pojmout více než dvacet tisíc obyvatel, kteří v ní najdou své zaměstnání v kancelářích i lehké výrobě, místo se našlo také pro vzdělávací střediska a výzkumné laboratoře. Aspern Seestadt je jedním z projektů, kterými naplňuje Vídeň koncept Smart city.

Chytrá výstavba

Při plánování tohoto velkého urbanistického projektu bylo podmínkou využívání nejnovějších technologií, inovativní řešení a přístupy, nejnovější trendy ve výstavbě a architektuře obytných celků. Výstavbu řídí Aspern Development, což je organizace založená Spolkovou realitní společností a Hospodářskou agenturou města Vídně. Nejde tedy o soukromou developerskou výstavbu a vše se děje pod bedlivým dozorem městských orgánů.

Důležitou vizí nové městské části, která vzniká na 240 hektarech, bylo to, aby to její obyvatelé měli všude blízko – do práce, do obchodu, na procházku, relaxaci u jezera, k městské hromadné dopravě. Soukromá auta jsou v plánu čtvrti odsunuta na vedlejší kolej do vyhrazených podzemních garáží.

Cílem rozmanité výstavby nové čtvrti je příjemný pocit její obyvatel, řada pracovních příležitostí a možností trávení volného času. Čtvrť by tak měla žít v každý den roku, neměla by se stát pouhou noclehárnou, jak se stává u developerských projektů na okrajích měst.

Ekologické budovy

Srdcem chytrých budov čtvrti Aspern je technologické centrum Aspern IQ. Na svém místě stojí už od roku 2012 a díky solárním panelům o rozloze 1 300 metrů čtverečních na ní umístěných vyprodukuje více energie, než sama potřebuje. Prostor Aspernu nabídl dostatek místa pro plánování výstavby souborů obytných domů, domů s kancelářemi a nebytovými prostory. V první fázi do roku 2017 vznikly obytné domy, školní koleje, vysoká škola nebo domov důchodců. Další fáze s sebou přináší stavbu školky, knihovny a dalších budov. Koleje pro tři stovky studentů pojmenované jako GreenHouse jsou projektovány jako pasivní budovy, navíc vybavené fotovoltaickými panely na střeše.

Nízkoenergetická náročnost je vyžadována u všech realizovaných i uvažovaných budov v nové čtvrti. Kancelářské budovy jsou vybaveny vzduchotěsným pláštěm budovy, trojitými skly a čtvrtmetrovou izolací. Automaticky ovládané žaluzie zajistí optimální přísun světla a také tepla. Na konstrukcích se vyjímají fotovoltaické panely, větrání budov je automatické dle pokynů čidel oxidu uhličitého. V zimě se k vytápění budov využívá odpadní teplo ze serverů, v létě se domy chladí podzemní vodou z umělých studní.Součástí ulic nové čtvrti je rovněž úsporné LED osvětlení.

Na podzim 2016 se započalo se stavbou domu HolzHochhaus, který se má stát nejvyšší výškovou budovu ze dřeva na světě. Čtyřiadvacet pater vyroste do výšky osmdesát čtyři metrů. Součástí unikátního projektu zkráceně označovaného jako HoHo Wien bude hotel, kanceláře i bytové jednotky. Budova, kde se obyvatelé i návštěvníci setkají se dřevem na každém kroku, bude samozřejmě energeticky pasivní.

V roce 2015 byla otevřena nákupní třída, která je jako první v Rakousku řízena jedinou firmou. Ta rozhodovala o složení nabídky obchodů a služeb tak, aby šlo o pestrý mix pro všechny obyvatele čtvrti.

Spotřeba budov pod kontrolou

Do projektu je prostřednictvím technologických řešení pro pro řízení spotřeby energie v budovách, řešení pro sítě nízkého napětí a pro správu velkých dat významně zapojena společnost Siemens. Idea projektu stojí propojených systémech a sdílení dat bez ohledu na výrobce jednotlivých částí.

Díky technologiím se kromě spotřeby energie hlídá kvalita vzduchu a teplota v místnostech. Všechny hodnoty se shromažďují a porovnávají s údaji získanými z distribuční sítě. Síť nízkého napětí tvoří dvanáct trafostanic a třiadvacet transformátorů s různými typy technologií, obsahuje asi stovku senzorů a pět set smartmeterů, které v reálném čase dodávají informace.

Elektřina má přednost

Výraznou dominantou, která se zapsala také do názvu nové čtvrti, je uměle vytvořené jezero o rozloze 5 hektarů. To vzniklo vytěžením štěrkopísku, posléze využitého jako vhodný materiál k výstavbě čtvrti. Jezero je vítaným místem k odpočinku a relaxaci během celého roku.

Město při spojení čtvrti s centrem využilo prodloužení linky metra U2 a současně vznikla nová konečná stanice Seestadt. Z této stanice se pak rozjíždějí lokální autobusové linky po celé čtvrti a okolí. Cesta do centra Vídně trvá metrem asi dvacet minut.

Pro přepravu po čtvrti Aspern se náramně hodí služby typu bikesharing. Rovněž elektrokola najdou vyhrazená stání s dobíjecími stanicemi. Součástí Aspernu je také čtyřicet dva dobíjecích stanic pro auta s elektromotorem.

Měření spotřeby elektřiny v mobilu

Od prosince 2016 probíhá ve 111 domácnostech čtvrti Aspern výzkumný projekt společnosti Aspern Smart City Research, který se věnuje chytrému měření spotřeby energie. Aplikace Smart Home Control pro mobilní telefony a tablety umožňuje zobrazit statistiky spotřeby elektřiny, a také ovládání technologií v bytě. Výhodou je možnost vzdálené správy větrání, topení, on-line přehled o spotřebě. Aplikace obsahuje přednastavené režimy pro nastavení domácnosti (den v práci, víkend, apod.). V bytech lze optimalizovat spotřebu a využití spotřebičů díky variabilní ceně elektřiny. Z aplikace se tak nastaví čas mimo špičku, kdy mají pracovat vybrané spotřebiče (pračky, myčka apod.), aby uživatel bytu za energie platil co nejméně. Cílem výzkumu v rámci menšího „smart city“ je sbírat data o spotřebitelském chování ohledně využití energií, poznatky pak využít k aplikaci na obcích, a velkých městech. Nabízí se využití pro elektrárenské společnosti pro dynamické obchodní modely.

Projekt Aspern v číslech

  • rozloha čtvrti 240 ha 
  • aktuálně dokončeno 2 900 bytů a k dispozici 1 500 pracovních míst
  • Při dokončení 10 500 bytů a 20 000 pracovních míst
  • Cílový počet obyvatel: 20 000

7 let výstavby Seestadt Aspern

Podívejte se na časosběrné video výstavby prvních bloků čtvrti a prodloužené linky metra v průběhu let 2010 – 2017.

Chcete o projektu vědět více?

https://www.aspern-seestadt.at/presse

http://nazory.e15.cz/rozhovory/vidni-se-muzeme-inspirovat-rika-prazska-radni-jana-plaminkova-1338660

http://www.hoho-wien.at/

https://stavbaweb.dumabyt.cz/seestadt-aspern-16303/clanek.html#comment616

http://www.ascr.at/en/ascrs-smart-home-control-app/

http://www.siemens.cz/smartcities/aspern

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama