Zdroj: iStockphoto

Otestovali jsme chytrou domácí bezpečnost od Yale

Domov chytřetest 5 min čtení

Pořídit si domů zabezpečovací systém nemusí být ani finančně náročné, ani extra složité. Koupit i instalovat ho lze i vlastními silami, bez potřeby objednávat kvůli tomu specializovanou firmu. Umístit několik čidel zvládne bez problémů skoro každý. Sami jsme to vyzkoušeli.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Pořídit si domů zabezpečovací systém nemusí být ani finančně náročné, ani extra složité. Koupit i instalovat ho lze i vlastními silami, bez potřeby objednávat kvůli tomu specializovanou firmu. Umístit několik čidel zvládne bez problémů skoro každý. Sami jsme to vyzkoušeli.

Jedním z jednoduchých domácích alarmů je systém Yale, který vyrábí známý světový výrobce zámků a zabezpečovací techniky Assa Abloy. Alarm se dodává v řadě variant lišících se kombinací čidel a doplňků v balení. My jsme testovali verzi Yale Smartphone Alarm SR-3200i, kterou seženete za doporučenou cenu 14 500 Kč.

Po rozbalení rozměrné krabice objevíte dvě patra přístrojů. Horní je vyhrazeno centrále zabezpečovacího zařízení Yale Smart Hub, ve spodním najdete dva dveřní či okenní kontakty, jedno pohybové čidlo, pohybové čidlo s kamerou a dálkový ovladač s klávesnicí. Pokud základní nabídka nestačí, lze k jedné centrále připojit celkem až dvacet dalších čidel a doplňků. V třípokojovém bytě tak snadno přidáte ještě dva dveřní kontakty, protože máte celkem tři okna a jedny dveře. V malém domě zase pořídíte doplňkové pohybové PIR čidlo, protože pro dvoje vchodové dveře je jedno pohybové čidlo málo.

Čidlo do okna, kamera za dveře

Podívejme se teď na jednotlivé prvky podrobněji. Nejjednodušším čidlem je dveřní nebo okenní kontakt. Skládá se ze dvou částí – magnetu, který připevníte například na zárubeň, a čidla, které umístíte na křídlo. Jakmile se tyto dvě části od sebe vzdálí, vyšle čidlo signál o tom, že někdo okno nebo dveře otevřel. Pak už záleží jen na nastavení systému a rychlosti reakce, co se stane dál. U oken je kontaktní senzor obvykle jedinou cestou jak uhlídat, zda je uzavřené. Měl by proto být umístěn na všech oknech, kterými je možno do bytu vniknout, tedy přinejmenším na všech oknech v přízemí. Pamatujte ale na to, že čidlo nedokáže rozpoznat rozbití okna, dokud zloděj okno neotevře, bude se čidlo tvářit, že je vše v pořádku. K instalaci kontaktu budete potřebovat vrtačku. Při montáži je důležité dodržet, aby obě části čidla od sebe nebyla v klidovém stavu vzdálena více než jeden centimetr.

Kontaktní čidlo můžete využít i ke hlídání dveří; obvyklejší ale je využít pohybové čidlo (PIR) s pozorovacím úhlem 110°. Dokáže zaznamenat pohyb až ve vzdálenosti dvanáct metrů, což bude bez problémů dostačovat i v opravdu velkých bytech a domech. Čidlo jednoduše přišroubujete na zeď na místa, kterými může do bytu proniknout vetřelec. Nejčastěji ho tedy umístíte naproti dveřím nebo do prostoru, kterým musí každý projít. Pokud máte doma psa, kočku nebo podobného domácího mazlíčka, ověřte si při instalaci, že čidlo nezaznamená jejich pohyb, ale ohlásí vniknutí, pokud před ním projde člověk.

Někdy nestačí vědět, že vám po bytě někdo chodí, ale potřebujete vědět i kdo to je. K tomuto účelu slouží pohybové čidlo kombinované s kamerou. V případě, že zaznamená pohyb, vyvolá poplach a odešle desetisekundový záznam z kamery na váš mobilní telefon.

Instalace pro každého

Při instalaci je potřeba nejprve zprovoznit Smart Hub. Na jeho spodní straně je plastový štítek, který kryje sériové číslo potřebné ke zprovoznění mobilní aplikace. Štítek lze sejmout po mírném posunutí do určité polohy. Po opsání čísla ho výrobce doporučuje pevně přišroubovat. Smart Hub se připojí přiloženým kabelem k internetu a pomocí adaptéru do elektrické sítě. Přepínač ukrytý pod plastovou krytou zajistí, že v případě výpadku napájení bude Smart Hub fungovat přes baterii.

Druhým krokem je instalace mobilní aplikace. Do ní je třeba zadat základní informace o správci alarmu – e-mailovou adresu a telefonní číslo, na které budou chodit všechna upozornění. Dále pak přihlašovací heslo a sériové číslo Smart Hubu. Poté se aplikace přes internet připojí ke Smart Hubu, ověří jeho stav a s největší pravděpodobností aktualizuje firmware.

V závěru je potřeba připojit ke Smart Hubu všechny senzory a další zařízení. Aplikace pro tento účel nabízí dvě funkce. První slouží k otestování stavu signálu. Umístíte Smart Hub tam, kde asi v domácnosti bude, zanesete čidlo na místo, kam ho chcete instalovat, stisknete jediné tlačítko, které je na čidlech umístěno, a během chvilky se jeho označení objeví v aplikaci. Pokud se označení neobjeví, víte, že musíte čidlo nebo Smart Hub posunout jinam, aby byly ve vzájemném dosahu.

Druhá funkce slouží k přidání čidla do systému. Postup je podobný, necháte Smart Hub, aby vyhledával nový hardware, a na přidávaném čidlu zmáčknete tlačítko. Čidla lze rozdělit do dvou okruhů, jeden se používá při kompletním zakódování bytu či domu, druhý chrání jen vstupní prostory, zatímco po domě se jeho obyvatelé volně pohybují.

Kamery a zásuvky

V případě, že dojde k nějaké důležité události, například ke vloupání, odešle Smart Hub na nastavený e-mail nebo telefonní číslo zprávu. Ta se samozřejmě objeví i v mobilní aplikaci, kterou můžete celý systém pohodlně ovládat na dálku. Vzdálená komunikace vyžaduje, aby bylo funkční internetové připojení a běžely servery výrobce, se kterými Smart Hub i aplikace komunikují. Pokud je některé z těchto podmínek porušena (např. tak, že zloděj přeštípne internetový kabel), alarm funguje i nadále. Přijdete pouze o informační a komunikační služby, ale například sirény budou houkat dál.

Tím se dostáváme k dalším možnostem, které Yale Smartphone Alarm skýtá. Aplikace je navržena jako univerzální a umožňuje na dálku sledovat stav a ovládat řadu zařízení. K Smart Hubu si můžete dokoupit další čidla – dveřní kontakty, pohybová čidla, pohybová čidla s fotoaparátem nebo i samostatnou IP kameru. K dispozici jsou také chytré zámky Yale Smart Lock, které zvládnou odemykat dveře třeba otiskem prstu. Samostatnou kapitolu pak tvoří chytré zásuvky, které se prostřednictvím aplikace dají na dálku zapínat a vypínat. A – co by to bylo za alarm – kdyby se k němu nedala připojit pořádně hlasitá siréna, přestože základní siréna je už součástí Smart Hubu.

Související článek

Kdo otevře Hrad?

Omezení přístupu na Pražský hrad ze strany současného prezidenta a jeho týmu rezonuje částí české společnosti. Jak se prezidentští kandidáti staví nejen k případnému odstranění kontrol, ale celkově k zavedení moderních technologií internetu věcí nebo využití Big dat z hradního areálu? Zeptali jsme se.

Související článek

Mozilla propojí chytrou domácnost

Do byznysu s chytrou domácností vstupuje nový hráč: Mozilla, výrobce internetového prohlížeče Firefox. Až doposud platilo, že chytré domácí spotřebiče jste mohli propojit do jedné sítě buď přes Google Home nebo Amazon Echo, případně Samsung SmartThings. Nově přichází Project Things, za kterým stojí právě Mozilla.

Související článek

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama