Chcete změnit Ostravu a získat 100.000 Kč? Zbývá už jen pár dní!

Stát chytřeAktuality 1 min čtení

Ostrava –  Podpora inovací je smyslem programu Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje. Zaměří na oblast chytrých technologií a řešení či projektů zapadajících do konceptu “smart cities/regions”.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Ostrava –  Podpora inovací je smyslem programu Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje. Zaměří na oblast chytrých technologií a řešení či projektů zapadajících do konceptu “smart cities/regions”.

Skládá se ze série kulatých stolů, tematických diskusí, hackatonů a především akcelerace vybraných projektů. Do programu se mohou přihlásit týmy nebo firmy, které se v kraji zaměřují na dopravu, infrastrukturu, úspory, zdravotnictví a debyrokratizaci, vítány jsou ale jakékoli společensky odpovědné inovativní projekty. Přihlášky do programu jsou otevřené do 22. června, během prázdnin proběhne výběr 10 projektů a od 1. září začne samotný program.

Související článek

Volební kalkulačka, insolvence,nebo trhy? Hackhaton zná vítěze!

„Obvyklé zadání na hackhatonech zní – tady máte otevřená data a něco s nimi udělejte,“ říká mi na právě skončením hackhatonu Kóduj pro Česko Michal Tošovský z Nadace OSF, která opendatový hackhaton již pátý rok pořádá. „Naše bylo jiné. Dodejte nástroj, se kterým budou moci města, stát nebo neziskovky něco konkrétního udělat.“ A povedlo se. Jednoduchý nástroj pro evidenci tržních míst, systém mapující insolvence, offline volební kalkulačka nebo otevírání Klatov byly jasné a konkrétní projekty.

Projekty budou pečlivě posuzovat také pracovníci oddělení rozvoje chytrého regionu na krajském úřadě. Pokud budou nápady originální, využije tato řešení přímo Moravskoslezský kraj.

„Jsme, pokud vím, první veřejný subjekt v Česku, který projekty pro podnikatele takovou formou a v takovém měřítku podporuje. Jestli je totiž v kraji nějaký Elon Musk, tak ho objevíme. Akcelerujeme jeho nápady tak, aby mohly fungovat na trhu, a do začátku dostane 100 tisíc,“ říká náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Začátkem června se v rámci programu uskutečnil hackaton věnovaný chytré mobilitě. Vítězný projekt provedl srovnání cest osobního dopravce a tras veřejné dopravy na mapovém podkladu včetně srovnání uhlíkové stopy a nákladů osobní dopravy, veřejné dopravy a projektu Hyperloop pro ČR. Dalším zajímavým projektem byla aplikace, která vizualizovala vybrané dopravní koridory a zároveň poskytla informace o jejich stavu, průjezdnosti a vytížení. Třetím adeptem na vítěze byla analýza nálady videozáznamu cestujících v MHD, která má značný přesah i do jiných oblastí logistiky dopravy.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama