Zdroj: iStockphoto

Chytře na novoroční předsevzetí

Domov chytřetéma 6 min čtení

Dáváte si stále stejná novoroční předsevzetí, třeba že letos už opravdu zhubnete nebo vyděláte víc peněz? Máme pro vás tipy na aplikace a další vychytávky, které vám pomohou s jejich splněním.

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:

Dáváte si stále stejná novoroční předsevzetí, třeba že letos už opravdu zhubnete nebo vyděláte víc peněz? Máme pro vás tipy na aplikace a další vychytávky, které vám pomohou s jejich splněním.

Podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK si novoroční předsevzetí někdy dala více než polovina lidí, častěji ženy a mladší ročníky, především vysokoškoláci. Nejčastěji si dáváme předsevzetí, že zhubneme, budeme zdravě jíst a víc sportovat. Také se chceme méně stresovat, vydělat víc peněz a dopřát si víc odpočinku. Třeba s kouřením chtělo letos skoncovat 15 procent kuřáků v Česku. Pravdou ovšem je, že svá předsevzetí nakonec zvládne dlouhodobě dodržet jen pětina lidí, mezi odvykajícími kuřáky jich je ještě výrazně méně.

Přesto má cenu to zkoušet. A když se k tomu použije chytrý mobil s některou z aplikací, šance na úspěch rostou. Výhodou je, že většina námi vybraných aplikací dostupných na App Store nebo Google Play je v základní verzi zdarma.

Nej aplikace pro pět nejčastějších předsevzetí

Budu se víc hýbat: 30 Day Challenge, 7 minutes, Fitocracy, C25K

Budu zdravěji jíst: Calorie Counter – MyFitnessPal, Kalorické tabulky, Fit recepty

Přestanu kouřit: Přestat kouřit, Stop Smoking

Ušetřím víc peněz: Spendee, Wallet, Money Lover, Toshl

Naučím se cizí jazyk: Doulingo, Lingua.ly, Memrise

Streaks – všechna předsevzetí pohromadě

Pokud máte víc než jedno předsevzetí, stáhněte si aplikaci Streaks. Díky ní budete mít až 12 svých předsevzetí pro rok 2018 pohromadě a stále na očích. Ať už chcete každý den víc sportovat, jíst zdravěji nebo se učit cizí jazyk, aplikace pohlídá, jak se vám to daří. Je to vlastně to-do list každodenních drobností, které vám pomohou dostat se k vysněné váze nebo opravdu přestat kouřit. Streaks má skvělé uživatelské hodnocení, můžete vybírat až z 500 aktivit a 45 typů barevného nastavení. Možná i proto je označená jako Apple Design Award winner. Samozřejmostí jsou notifikace a statistiky. Aplikace funguje i s Apple Watch. Podobnou aplikaci najdete i na Google Play pro Android v základní verzi zdarma (s nákupy v aplikaci).

30 Day Challenge  – jednoduché a pravidelné cvičení doma

Nespornou výhodou třicetidenních výzev je, že nemusíte chodit do tělocvičny. Stačí, když si uděláte každý den trochu času na několik jednoduchých cviků, jako jsou dřepy, sedy lehy nebo prkno. Typů je celá řada –  například 30 Day Arm Challenge (zaměřeno na ruce), 30 Day Butt Challenge (zaměřeno na zpevnění zadečku), 30 Day Leg (zaměřeno na nohy) a mnoho dalších. Aplikace vám nekompromisně připomene, že je čas vstát z gauče a začít cvičit, a také vám ukáže, jak to dělat správně. Oproti jiným aplikacím na cvičení typu 7-minutes workout si v ní můžete vést deník a sledovat své pokroky, se kterými se můžete pochlubit na sociálních sítích.

Fitocracy  – pohyb hrou

Fitness aplikace Fitocracy je pro ty z nás, kdo nemáme příliš silnou vůli, ale soutěživost nám nechybí. Využívá prvky hry k tomu, aby nás donutila jakkoliv se hýbat. Vyberte si z téměř tisíce cviků a za každé opakování dostanete body, díky kterým postoupíte do vyšších levelů podobně jako v počítačových hrách. Aplikace má na Facebooku svoji stránku s 59 tisíci fanoušky. Komunita vás podpoří, abyste své předsevzetí více se hýbat nevzdali a navíc si pohyb užívali.

 

C25K – z gauče k pěti kilometrům

Chcete začít běhat, jenže tápete jak? Stáhněte si aplikaci C25K (Couch to 5K – pro Android i iOS). Je určená všem věčným běžeckým začátečníkům. Kombinuje popobíhání s chůzí a nejpozději za 8 týdnů vás dovede k prvním uběhnutým pěti kilometrům. Trénink zabere přibližně tří a půl hodiny týdně a podpoří vás v něm miliony dalších běžců, které můžete sledovat na Facebooku, Twitteru nebo Instagramu.

Calorie Counter – MyFitnessPal – jídelníček pod kontrolou

Tato aplikace patří mezi nejlépe hodnocené, protože nabízí mnohem víc než jen počítání kalorií. Najdete v ní rady čemu se vyvarovat při hubnutí a spočítá, kolik jste snědli jednotlivých nutrientů (cukry, tuky, bílkoviny ale i cholesterol a vitamíny). Snědené jídlo můžete vybírat ze seznamu více než 6 milionů potravin z celého světa. Skvělá funkce je přidávání potravin prostřednictvím EAN kódu. Aplikaci lze propojit s dalšími fitness appkami nebo zařízeními (Fitbit, Jawbone UP, Garmin, MapMyFitness, Runkeeper, Strava, Runtastic a další). Nevýhodou může být, že Calorie Counter – MyFitnessPal je pouze v angličtině. Českou variantou jsou Kalorické tabulky, kde denně aktualizují databázi energetických hodnot potravin dostupných v Česku a na Slovensku.

Přestat Kouřit – motivace výhodami nekuřáckého životního stylu

Závislosti na nikotinu vás může zbavit tzv. Quit Smoking Assistant. Díky deníku, který si v aplikaci můžete vést, zjistíte, kolik bez kouření ušetříte peněz a kolik si zachráníte let života. Aplikace je velmi dobře hodnocená a je v češtině. Její alternativou v cizím jazyce je například Stop Smoking. Ta vám kromě obvyklých a očekávaných funkcí ještě nabízí hru na procvičení paměti, díky které překonáte první tři minuty chuti na cigaretu.

Duolingo – 20 jazyků v jedné aplikaci

S aplikací Duolingo si každý den během pár minut můžete zopakovat anglická slovíčka nebo se začít učit nový jazyk. K tomu, ale budete znalost angličtiny potřebovat, protože češtinu umí právě pouze v kombinaci s anglickým jazykem. Výhoda Duolinga je v tom, že na rozdíl od učebnic nebo jiných aplikací je učení zábava. Jak se vám daří plnit úkoly bez chyb, zvyšuje se obtížnost lekcí, ve kterých se střídá psaní, překlad, poslech, ale i mluvení. Rozpoznávání hlasu ale není úplně stoprocentní.

Spendee – výdaje pod kontrolou

Česká aplikace Spendee zaznamenává příjmy a výdaje, třídí je podle kategorií a sleduje, jak se vám daří dodržovat rozpočet nebo jak rostou úspory. Aplikaci je možné propojit s bankovním účtem (Air Bank, ČSOB, Česká spořitelna, Fio Bank, LBBW Bank, PPF Banka, Raiffeisenbank, Sberbank UniCredit Bank), ale je nutné manuálně zapisovat platby hotovostí. Užitečná je i funkce sdílení peněženek: do každé je možné dát přístup členům vaší rodiny, přátelům, kolegům a dalším pro společnou evidenci a sledování vašich financí. Její alternativou mohou být Wallet, Money Lover,  Toshl.

Chytrý módní doplněk pro zdravější životní styl

Ke změně a udržení vašich předsevzetí vám může pomoci i chytrý náramek typu UP od Jawbone, Fitbit, S Band od Samsungu, Sony nebo Garmin. Každý má svou aplikaci a nejčastěji zaznamenávají váš spánek, pohyb a stravování.  Svůj účet můžete sledovat jak na mobilu, tak i na počítači. Náramek je chytrým módním doplňkem a tím, že ho máte stále při sobě, lépe sami sebe poznáte a můžete se chytřeji rozhodovat o svých (zlo)zvycích.

Související článek

Související článek

Na váhu a tlak s chytrými přístroji

Civilizační choroby, jako například cukrovka, vysoký i kolísavý krevní tlak, o nadváze nemluvě, vyžadují pravidelné sledování zdravotního stavu. S touhle rutinní a přitom nezbytnou činností dokáží pomoci chytré přístroje. Zdraví sledují automaticky a naměřené údaje spolehlivě ukládají – nebo třeba rovnou posílají lékaři.

 

Líbí se vám článek? Sdílejte ho:
link odkaz
Reklama